To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Rozpoczyna się GALICJANER SZTETL    -   10/6/2014
Żydowski tydzień w Tarnowie
Kolejne dni upłyną w Tarnowie pod znakiem ważnych wydarzeń związanych ze społecznością żydowską, która do II wojny światowej stanowiła znaczną część mieszkańców miasta. Już od jutra (11 czerwca) dwie duże wystawy – „Byliśmy” i plenerowa - „Tarnowski pejzaż nieobecnych” oraz Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”.

Ogloszenie
>

Wystawa „Byliśmy” łączy prace współczesnych artystów i materiały historyczne. Poświęcona będzie żydowskim mieszkańcom przedwojennego Tarnowa i okolicznych miasteczek. Ekspozycję będzie można oglądać w siedzibie BWA w Parku Strzeleckim oraz w opustoszałej przed remontem, XVI w. kamienicy Muzeum Okręgowego przy Rynku.
Niektóre realizacje oparte są na lokalnych archiwaliach - fotografiach, nagraniach i powstały specjalnie na wystawę, inne mają charakter bardziej uniwersalny. Wszystkie, na różne sposoby i przez rożne media, próbują odnaleźć miejsca, relacje i przede wszystkim ludzi, którzy byli integralną częścią tego miasta i świata sprzed wojny.

Z kolei wystawa „Tarnowski pejzaż nieobecnych” pokazuje Tarnów przez pryzmat społeczności Żydowskiej z okresu od początku 20 w. do wybuchu II Wojny Światowej. Zdjęcia pokazują głównie życie codzienne, ale na wystawie będzie można zobaczyć także m.in. fotografię przedstawiającą wiceburmistrza Eliasza Goldhammera. – To taki nasz ukłon w stronę gości z Izraela, których się spodziewamy – mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka – Narożański.
Kolekcja to zbiór 26 plansz, które wystawione zostaną na placu Starej Synagogi. Zdjęcia do niej pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Urzędu miasta Tarnowa oraz kolekcji Marka Tomaszewskiego.

Inauguracja „Galicjaner Sztetl”, organizowanego przez Muzeum Okręgowe, odbędzie się 11 czerwca o godz. 12.00 w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, na miejscu kaźni tarnowskich Żydów. Jak zwykle w modlitwie wezmą udział duchowni katolicki i żydowski. Tego samego dnia odbędzie się pierwszy z koncertów „Pod Bimą”, który rozpocznie się o godz. 21.00.
Wystąpi zespół „Chanajki” z Białegostoku To grupą klezmerska utworzona przez Rafała i Alicję Grabowskich po zdobyciu przez nich w 2006 r. Złotych Cymbałów na Festiwalu Tradycji i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym. Chanajki powstały z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku. Wielokulturowość tego regonu zainspirowała zespół do poszukiwań własnego brzmienia, mającego korzenie w tradycyjnej muzyce żydowskiej. W utworach grupy można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie, związane z folklorem białoruskim.

Kolejny koncert „Pod Bimą” zaplanowano na 26 czerwca (czwartek, godz. 19.00). Prze tarnowską publicznością zaprezentuje się kantor Avraymi Kirszenbaum z Jerozolimy. Jest on drugim kantorem Wielkiej Synagogi w Jerozolimie. W motywach muzycznych wykorzystywanych przez kantora Kirszenbauma przewijać się będą zatem wątki aszkenazyjskie, znane polskim Żydom, ale obecne będą także nuty charakterystyczne dla brzmień sefardyjskich, związanych z kulturą Żydów południowej Europy, północnej części kontynentu Afrykańskiego oraz Azji Mniejszej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 00:50:18
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html