Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Premiera sztuki wg. Romana Brandstaettera już 30 czerwca    -   19/6/2013
Teatr Nie Teraz: Dzień gniewu
Teatr Nie Teraz podjął wyzwanie realizacji jednego z zapomnianych dramatów urodzonego w Tarnowie wybitnego pisarza pochodzenia żydowskiego, Romana Brandstaettera. Dodajmy - polskiego patrioty i katolika, znawcy Biblii, człowieka teatru. Kogoś, komu nie da się zarzucić braku wiedzy, uprzedzeń narodowych czy religijnych albo braku osobistego doświadczenia tego, o czym pisze. A takie zarzuty mogłyby się pojawić w kontekście inscenizowanej przez TNT sztuki „Dzień Gniewu”.

Ogloszenie
>
Posłuchaj rozmowy P.Dziży z twórcami spektaklu: dyrektorem TNT Tomaszem Żakiem, dyrektorem Dąbrowskiego Domu Kultury Pawłem Chojnowskim i aktorami: Andrzejem Królem oraz Agnieszką Rodzik :
„Dzień gniewu” stawia trudne pytania: Jak to jest z tym polskim antysemityzmem?
Co z niemiecką odpowiedzialnością za mordowanie Żydów i Polaków?
Czy Żydzi dlatego nie wierzą w Chrystusa, bo go zabili?
Czy wiara w Boga nie pozwala człowiekowi być wolnym?
Co jest w końcu ważniejsze: Ojczyzna czy Bóg?

Od lat charakterystycznym dla Teatru Nie Teraz jest lokalizowanie swoich spektakli w miejscach, które są adekwatne – nazwijmy to: energetycznie - dla tematyki kolejnych inscenizacji i ich struktury duchowej. Taki „genius loci” TNT odnalazł tym razem w synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej. Od połowy 1942 roku okupanci niemieccy zaczęli tutaj mordować mieszkańców getta, do którego zwieziono też Żydów z całego powiatu. Przeżyło ok. 150 osób ukrytych przez Polaków. Niemcy za tę pomoc zabili 62 osoby.


- Z każdym tygodniem, upływającym od czasu, podjęcia decyzji zrealizowania przez TNT „Dnia gniewu” widzę, jak poważne jest to zadanie i jednocześnie, jak bardzo ten spektakl może być potrzebny współczesnemu człowiekowi. Trudności i przeszkody jakie napotykamy w tej pracy, tylko mnie upewniają, że wybór tej właśnie tzw. materii twórczej był słuszny.
Najpierw miejska scena teatralna w Tarnowie odmówiła współpracy w zakresie opowiedzenia teatrem o roli wiary katolickiej w życiu Polaków, a szerzej w ogóle społeczeństw. Odmówiono i to pomimo – zdawać by się mogło – marketingowej koniunktury wynikającej z niedawnego Roku ks. Skargi. Potem władze, rodzimego dla TNT Tarnowa, nawet jedną złotówką, czy choćby zainteresowaniem organizacyjnym, nie wspomogły projektu inscenizacji dramatu jednego z najważniejszych w dziejach tego miasta twórców, urodzonego tutaj właśnie Romana Brandstaettera.
Wygląda na to, że dla polskiego mainstreamu artystycznego i po części politycznego, postać Żyda konwertyty i jego twórczość, co raz odwołująca się do Biblii, nijak nie jest do zaakceptowania. Trochę to przypomina czasy komunizmu, gdy w teatrach nie było mowy o możliwości wystawienia dramatu pisarza z zachodniej Europy czy Ameryki, no chyba, że był lewicowcem. A tematykę związaną z eksponowaniem wiary w Boga programowo zawężano do jasełek.
A tymczasem wydany dokładnie 50 lat temu dramat „Dzień gniewu”, to najszlachetniejszej próby literackiej materiał do opowiedzenia o jednym z najważniejszych i znów coraz bardziej gorących „trójkątów bermudzkich” współczesnej Europy, czyli o relacjach polsko – niemiecko – żydowskich. I nie jest to akademicki wykład ubrany w „dęte” dialogi. Mamy do czynienia z żywymi wielowymiarowymi ludźmi, którzy wcale niejednoznacznie „zderzają się” ze sobą i przy tym ranią aż do krwi. I komu, jak komu, ale twórcy tego dramatu, Brandstaetterowi, nie da się zarzucić braku wiedzy, jakichś uprzedzeń narodowych czy religijnych czy braku osobistego doświadczenia tego, o czym pisze. Pięć dekad temu, tuż przed II Soborem Watykańskim, powstał dramat niezwykły, także ze względu na emanującą z niego siłę wiary Chrystusowego Kościoła Wojującego - mówi reżyser spektaklu Tomasz A.Żak.

POKAZY PREMIEROWE:
30 czerwca i 1 lipca o godz. 21.00 (w ramach Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl"). Prezentacje będą miały miejsce we wnętrzu synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej, w 150 lat od jej wybudowania i w rok od jej wyremontowania. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Spotkania Kultur, działający w strukturach Dąbrowskiego Domu Kultury.

Próba generalna 28 czerwca o godz. 11.00, synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej (możliwość zobaczenia fragmentów spektaklu).

Reżyseria, scenografia: Tomasz A. Żak
Aktorzy: Agnieszka Rodzik, Janusz Grzesz, Andrzej Król, Maciej Małysa i Karol Piotr Zapała,
zespół teatralny przy Dąbrowskim Domu Kultury
Oprawa muzyczna: Adam Strug
Serwis foto: Aleksandra Żak
Konsultacja naukowa: Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Patronat:
Jan Góra OP, Prowincja Dominikanów w Poznaniu
Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego
Roman Łucarz, Starosta Tarnowski
Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane
Stanisław Początek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej
ks. dziekan Stanisław Cyran – Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Dąbrowie Tarnowskiej

Partner premiery:
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947