Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Radio Kraków
  
   Wyniki sondażu TNS Polska i debata w Radiu Kraków    -   11/6/2013
73% tarnowian za igrzyskami w regionie
Małopolanie są entuzjastami idei zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Małopolsce. Tak wskazują wyniki sondażu TNS Polska (OBOP) przeprowadzonego na zlecenie Radia Kraków. Powinniśmy ten entuzjazm wykorzystać - mówili uczestnicy debaty olimpijskiej w ramach Forum Radia Kraków.

Ogloszenie
>

Małopolska miejscem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku a Kraków miastem – gospodarzem? 68 % mieszkańców Krakowa, 73% Tarnowian i aż 78% mieszkańców Nowego Sącza popiera ideę zorganizowania igrzysk olimpijskich w Małopolsce. Tylko 21 procent jest przeciwko, a 7 procent nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii. Ten projekt ma także zielone światło małopolskich władz i polskiego rządu. Czy organizacja tak dużej i prestiżowej imprezy nie przerośnie naszych możliwości? Czy nie będziemy wstydzić się jakości naszych obiektów sportowych i infrastruktury?

Podczas debaty „Po co nam te igrzyska?”, która odbyła się dziś w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków, o organizacji igrzysk zimowych w Krakowie i Zakopanem dyskutowali: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, Jagna Marczułajtis-Walczak – posłanka PO, przewodniczącą Komitetu Aplikacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022 oraz Andrzej Duda – poseł PiS.

W opinii Marszałka Województwa Marka Sowy tak optymistyczne wyniki sondażu są satysfakcjonujące. Przypomniał, że ubieganie się o organizację igrzysk to wieloaspektowa procedura, która wymaga zmiany wielu priorytetów inwestycyjnych. W ubiegłym tygodniu rząd, podejmując finansowe decyzje dotyczące wydatków na S7, kierował się także tym, że poważnie traktuje polską aplikację - mówił Marszałek.

- To dobrze, że mieszkańcy myślą racjonalnie - tak wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka skomentowała wyniki sondażu wskazujące na obawy Małopolan - respondenci wskazywali przede wszystkim kwestię dalszego zadłużenia się Krakowa i Małopolski na tak poważne inwestycje jak igrzyska. Jak tłumaczyła, nie powinno być obaw, ponieważ dzięki igrzyskom możemy stworzyć zupełnie nową infrastrukturę, która będzie na siebie zarabiać już na długo przed ewentualnymi igrzyskami. To sprawi, że koszt ich utrzymania będzie zdecydowanie niższy. Jak dodała wiceprezydent Krakowa, jeśli miasto, województwo i ministerstwo sportu zdecydują, że będzie to program strategiczny, to może się zmienić oblicze polskiego sportu.

Posłanka PO Jagna Marczułajtis - Walczak zwróciła uwagę, że Polacy są narodem, który potrzebuje bodźców. Takim bodźcem było EURO 2012. Na potrzeby tej imprezy zbudowaliśmy infrastrukturę sportową i drogową. Jej zdaniem, takim dobrym bodźcem może być także organizacja igrzysk zimowych.

- Czy my bez wielkich imprez nie potrafimy nic wybudować w kraju? - pytał poseł PiS Andrzej Duda. Z sondażu TNS Polska dla Radia Kraków wynika, że Małopolanie najbardziej liczą na to, że organizacja imprezy rangi olimpijskiej pomoże w poprawie infrastruktury drogowej w regionie. - Jeżeli przymiarki do organizacji IO będą dla nas oznaczały zmiany infrastrukturalne, to ja jestem na tak. Jeśli infrastruktura drogowa i kolejowa będzie stała na pierwszym miejscu - jestem na tak - mówił poseł.

- Mamy wspaniałe poparcie społeczne. I to wszystko jeszcze przed kampanią informacyjną - komentowała Jagna Marczułajtis-Walczak.
Marszałek Województwa podkreślił, że na organizację IO w 2022 roku trzeba patrzyć szerzej:: Nie zawężajmy tego wyłącznie do Krakowa i Zakopanego. Wszyscy na tym skorzystamy. Cały kraj skorzysta – mówił Marszałek.

Idea przeprowadzenia na terenie Małopolski Zimowych Igrzysk Olimpijskich pojawiła się w 1993 roku. Ówczesna Rada Miasta Krakowa przy udziale prezydenta Józefa Lassoty przegłosowała rezolucję w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2006. W 1999 roku MKOL nie zgodził się na Zakopane. W następnych latach pomysł zgłoszenia Krakowa jako gospodarza zimowej imprezy podejmowany był za prezydentury Andrzeja Gołasia i Jacka Majchrowskiego.

Promowana obecnie koncepcja powstała w lipcu 2012 r. Jej autorami są posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak i prof. Krakowskiej AWF Szymon Krasicki. Następnie zapoznali się z nią prezydenci zainteresowanych miast, władze Małopolski i szefowie rządów Polski i Słowacji. Jesienią ubiegłego roku swoje poparcie wyraził Polski Komitet Olimpijski. W konsekwencji tych działań stworzono założenia Narodowego Programu Rozwoju Sportów Zimowych. W pracach nad tym programem wezmą udział przedstawiciele wszystkich związków sportów zimowych.

Wyniki sondażu TNS Polska i pełny zapis debaty „Po co nam te igrzyska?” na www.radiokrakow.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947