Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Poseł M.Wojtkiewicz jeszcze bardziej stanowczo o sprzedaży tuchowskiego szpitala    -   09/8/2012
Ile warty jest szpital?
Takie tytułowe pytanie pojawiło się w jednej z tarnowskich gazet, która opisywała kontrowersje towarzyszące sprzedaży tuchowskiego szpitala. Transakcji bezprecedensowej, bo nigdy nikt jeszcze w tej części kraju nie sprzedawał całego szpitala prywatnej spółce czyli w praktyce pozbawiał się wpływu na to, jak będzie wyglądała opieka medyczna nad mieszkańcami, dzięki którym zajmuje się zaszczytne funkcje publiczne? Ale przejdźmy do meritum czyli do tego ile warty jest szpital? Czy 6 milionów złotych, które żąda za niego starosta Mieczysław Kras, to mało czy dużo? - tak rozpoczyna się tekst posła Michała Wojtkiewicza, który dotarł do naszej redakcji, poświęcony w całości kontrowersjom związanym z niedawną decyzją Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu o sprzedaży majątku szpitala w Tuchowie bez przetargu. M.Wojtkiewicz uważa, że to bardzo zła decyzja i stawia publicznie szereg pytań władzom powiatu.

Ogloszenie
>

A oto dalsza treść listu posła:

Zacznijmy od tego, że o sprzedaży tak potężnego majątku nie może decydować jedna osoba, a nawet większa grupa osób, złożona z członków zarządu powiatu czy radnych.
Szpital wybudowany został z państwowych pieniędzy, ma swoją bogatą historię i renomę. Na jego markę przez lata pracowali lekarze, pielęgniarki, położne... Jest to placówka ważna nie tylko dla mieszkańców Tuchowa, ale całego Pogórza i kluczowe decyzje dla jej dalszych losów powinny być podejmowane przy udziale społeczeństwa.
Tymczasem o tym, że szpital będzie sprzedawany dowiedzieliśmy się dzień przed sesją powiatowej rady, na której podejmowane miały być stosowne uchwały i to z konferencji prasowej posła PSL-u. Zarówno mieszkańców jak i mnie postawiono przed faktem dokonanym: oświadczam tutaj, że jako jedyny parlamentarzysta mieszkający w Tuchowie nic o tych planach nie wiedziałem i nikt ze mną niczego nie konsultował.
Tak się nie robi Panie Starosto! Nie prowadzi się również negocjacji, jeśli decyduje się na tak poważną transakcję z udziałem publicznego majątku, w tajemnicy przed społeczeństwem. Tutaj wszystko od samego początku do końca powinno być jak najbardziej przejrzyste, także jeśli chodzi o wyceny budynków szpitalnych. A jest wiele zastrzeżeń do opracowań szacunkowych.
Zgłosili się do mnie radni zasiadający w komisji rewizyjnej i przedstawili swoje zastrzeżenia. Podobnie jak i oni, jestem zdania, że wycena musi być robiona pod kątem bezprzetargowej sprzedaży szpitala. Nie może być tak, że rozbieżność wyceny jednej części szpitala sięga miliona złotych, a do sprzedaży przyjęto mniejszą wartość i na dodatek nie usłyszeliśmy żadnego uzasadnienia takiego postępowania.
Wciąż więc nie wiemy, jaka tak naprawdę jest wartość rynkowa szpitalnych obiektów, branie wyceny tańszej zamiast droższej służy tylko zagmatwaniu sprawy i mnożeniu niejasności. Dlaczego nie zlecono rzeczoznawcy wyceny wszystkich nieruchomości i ruchomości do celów sprzedaży bezprzetargowej? Dlaczego nie zlecono tej czynności dwóm niezależnym biegłym, aby była możliwość porównania?

Trzeba też pamiętać, że wartości szpitala nie można liczyć tylko w złotówkach. Jest wartością bezcenną, bo chodzi o zdrowie i życie ludzi. A samorząd ma obowiązek brania na siebie odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców, podobnie jak odpowiada za stan dróg, szkół, przedszkoli czy innych obiektów użyteczności publicznej. Niestety, starostwo wymiguje się od obowiązku zabezpieczenia ochrony zdrowotnej dla mieszkańców.
Jeżeli obecnie widzimy, że starostwo pozbywa się tego majątku, to mówię wprost: nie ma sensu w urzędzie zatrudniać ludzi zajmujących się zdrowiem, bo jeśli oni nie mają zamiaru zajmować się tym, co jest ich obowiązkiem, to po co im płacić pensje?

Gdy majątek przejdzie w prywatne ręce nie będzie już żadnej kontroli nad tym, co się będzie z nim działo. Mam poważne wątpliwości czy utrzymana zostanie dotychczasowa misja szpitala. Czy nowy właściciel będzie decydował się na nadwykonania usług medycznych, gdy skończy się kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia? Wątpię, bo trudno sobie wyobrazić, aby na leczenie i zabiegi bez pewności zapłacenia za to decydowała się prywatna spółka... Nie może przecież się zadłużać, a samorząd – nawet gdyby chciał – nie będzie miał prawnej możliwości pokrycia poniesionych strat w słusznym przecież celu. W praktyce dojść może do tego, że z usług tuchowskiego szpitala korzystać będą w przyszłości tylko zamożni, bo innych nie będzie na to stać. Nie oszukujmy się: dla prywatnego właściciela najważniejszy będzie zysk i będzie stawiał na takie formy działalności, które są dla niego najbardziej opłacalne.

Reasumując: raz jeszcze wyrażam sprzeciw wobec pozbywania się przez powiat tak ważnej dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców placówki. A jeśli władze starostwa chcą się wymigiwać z nałożonych na nie zadań to mam prostą radę: zlikwidujmy starostwo!

Michał Wojtkiewicz
Poseł PiS


Przypomnijmy, pod koniec maja większość radnych powiatowych poparła wniosek złożony przez starostę tarnowskiego Mieczysława Krasa i szpital w Tuchowie został bez przetargu sprzedany. Decyzję tę wsparli pracownicy placówki, którzy zresztą są nabywcami majątku szpitala. W wyniku tej decyzji członkostwo w PiS (władze okręgowe PiS rekomendowały wycofanie pomysłu sprzedaży szpitala i głosowanie przeciw odpowiedniej uchwale w tej sprawie) stracił starosta Kras oraz członek zarządu powiatu Marek Słowik, wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach. Względem radnych PSL, którzy również zagłosowali wbrew stanowisku władz swej partii, sprzeciwiających się prywatyzacji szpitala w Tuchowie, dotychczas nie wyciągnięto podobnych konsekwencji.
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(10-08-2012) pytajnik :
ciekawi mnie tylko dlaczego starosta Wojtkiewicz była za oddaniem szpitala we władanie pracowników i nawet to zrobił a poseł Wojtkiewicz jest przeciw oddaniu im budynku szpitala ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2012) wykrzyknik :
Zupełnie czymś innym jest komercjalizacja usług czy prywatyzacja usług , zdecydowanie czymś innym jest sprzedaż nieruchomości gdzie są świadczone usługi szpitalne. Władze publiczne zwłaszcza tam gdzie nie ma żadnej konkurencji( a tak jest w przypadku Szpitala i Tuchowa) nie powinny sprzedawać obiektów szpitalnych. Mając własność obiektów mają pośrednią kontrolę nad prywatnym podmiotem świadczącym tak wrażliwe publiczne usługi... zawsze mogą w przypadku złej realizacji usług szpitalnych wynająć obiekty innemu podmiotowi.... teraz są w głębokiej du.... , można Starostę i radnych za płot przegonić... W zakresie usług ambulatoryjnych czyli przychodni gdzie istnieje szeroka konkurencja nie ma takiego zagrożenia. Poza tym sprzedaż budynków ułatwia teraz również korzystną sprzedaż przez obecnych właścicieli udziałów w spółce Szpitalu ze znacznym zyskiem ... Nic w tym "zysku" nie było by złego gdyby nie został wyhodowany na publicznym majątku w wyniku jak się pisze "pracowniczej" prywatyzacji . Może redakcja która wie już jak szukać w KRS sprawdzi kto i w jakim % jest tym udziałowcem pracowniczym :-) ????? Chyba się zdziwicie ??? Ile % mają pracownicy....pielęgniarki, lekarze itp a kto ma pakiet kontrolny....???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2012) Tomasz Stelmach /radny klubu PiS/ :
A żeby było jeszcze ciekawiej !?!? W ostatnim TEMI jest info. że Pan Starosta z pieniędzy za szpital chce kupić / a właściwie odkupić/ dawny zabytkowy budynek Starostwa przy Placu Sobieskiego, sprzedany kilka lat temu, a teraz przez nowego właciciela doprowadzony do ruiny.... to się nazywa "racjonalna gospodarka zasobami" ... Poprzednie Zarządy Powiatu i Rady ... cóż ... Ręce i nogi opadają... A o działkach oddanych za darmo w tej kadencji innym podmiotom publicznym, nie wspominam by się nie znęcać ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2012) eradycator :
np powiat tarnowski przekazał bezpłatnie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie 20 arową działkę -jak uzasadniał starosta Mieczysław Kras- wkład powiatu w rozwój szkolnictwa wyższego - w rewanżu , (były naciski ? ) rektor uczelni nie wpuścił Jarosława

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2012) rado :
Sprzedaż nieruchomości tuchowskiego szpitala jest największym i nie wybaczalnym przez wyborców błędem starostwa tarnowskiego. To samorząd powinien zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne swoich mieszkańców, a nie przekazywać go w ręce przedsiębiorców,dla których człowiek przestaje być podmiotem a staje się przedmiotem działalności gospodarczej.A sprzedaż majątku powiatu z naruszeniem zasad ekonomii ( bez przetargu i poniżej ceny rynkowej) i obowiązującego prawa jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Ciekawie jest to, gdzie są stosowne organy państwa.Radni powiatu tarnowskiego którzy głosowali za sprzedażą stracili mandat do pełnienia funkcji społecznych, tylko stali się osobami wspierającymi skutecznie przedsiębiorców , sprzedali szpital,sprzedali Nasze zdrowie i przyszłych pokoleń.A pracownicy( udziałowcy) zawsze będą za przejęciem majątku szpitala poniżej ceny taki jest ich interes jako przedsiębiorców.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-08-2012) tarnowianka :
Szpital tuchowski przed zmianą w CZT miał horrendalne długi- może warto przypomniec jak duże ,wszystkie miliony umorzono i startował na czysto ,potem zawirowania z oddziałem ginekologiczno- położniczym -bez kontraktu z NFZ i znów pomoc Starostwa.Teraz prezent sprzedaż nieruchomości za niedużą cenę. Czy to powinno odbywac się za pieniadze wszystkich mieszkańców powiatu???Pan Kras pewnie ostatnia kadencja pewnie rewanzuje się kolegom i znajomym za to ,że został starostą ,choc jego los był niepewny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2012) tarnowiak :
Panie Prezesie Jarosławie. Niech Pan spojrzy na to Tarnowskie bagno pragmatycznie a nie partyjnie. Wszak Wojtkiewicz z Czesakiem i Starostą Krasem robią Tobie w terenie wrażą robotę. A do PIS już stoją w kolejce by się zapisać miernoty Tarnowskie, w większości klakierzy komuny i,, peło". A to są kumple tych wyżej wymienionych. Jak Pan nie przetrze swoich ,,szybek" i nie pogoni tej chołoty, to nie widzę najmniejszej szansy by PIS zdobyło zaufanie wyborców dające mandat do sprawowania władzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2012) tuchowiak :
To wojtek z krasikiem sprzedali szpital razem z radnymi PO. co za burdel ja się pytam?. Jak wojtuś się pyta to ja też mogę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2012) do redakcji :
A sprawdziliśta już ten KRS , czy tylko Babuśkę potraficie ??? Wykrzyknik :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-08-2012) apoca :
Ene due rabe - mamy niezłą żabę . Rajczy powiatu i potomek :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-08-2012) Koło :
Kraisik beknie za szpital to jest amber głold po tuchowsku. Jurczak i jagieło zamieszani w zm. Tarnów szpital Tuchowski i upadła fm.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2012) Zobacz :
wpiszcie sobie w wyszukiwarce Członkostwo w partii POpłaca! z naszego regionu normalne jaja zeby zylo sie lepiej heh

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-08-2012) pan ktoś :
A Redakcja na urlopie , że nic się na stronie nie zmienia ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947