Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Powiedzieć wszystko, co pomyśli głowa    -   08/6/2013
Nowe przychodnie logopedyczne
Od tego, jak mówimy zależy wiele w naszym życiu. Niestety według specjalistów liczba osób z problemami wymowy rośnie. Przekręcanie i skracanie wyrazów, seplenienie oraz niewyraźna mowa - te zachowania dzieci niepokoją rodziców. Łatwiej będzie sobie z nimi radzić dzięki otwarciu Przychodni Logopedycznych w Tuchowie i Wierzchosławicach. Do placówek trafiają zarówno dzieci z podstawowymi wadami wymowy, jak i młodzież i osoby dorosłe, zainteresowane poprawą jakości swojej komunikacji.

Ogloszenie

Jak mówi logopeda Centrum Zdrowia Tuchów Dominika Ciupek - bardzo wiele wad wymowy można skorygować. Warunkiem jest zaangażowanie samych pacjentów, którzy muszą systematycznie ćwiczyć. Jedną z przyczyn powstawania wad jest niestety naśladownictwo złego wzoru, np. zdrabniania wyrazów. Istotne jest także to, na ile rodzice starają się od początku kształtować jakość wypowiedzi i właściwy sposób wysławiania się. Nawet nieodpowiednie stosowanie smoczków czy butelek na pokarm powoduje, że dzieci nie mówią poprawnie. Obcowanie w grupie rówieśniczej, okres dojrzewania, pierwsze publiczne wystąpienia to czas oceny jakości komunikacji przez innych. Osoby mówiące niewyraźnie mogą mieć problem z akceptacją w otoczeniu. Wada wymowy może stać się zatem przyczyną niskiej samooceny i innych problemów natury psychologicznej. Kiedy dzieci rosną nieprawidłowe zachowania językowe utrwalają się, a gdy są starsze trudniej osiągnąć oczekiwany efekt terapii.- Moim zdaniem nawet dwuletnie dziecko warto zabrać do specjalisty, bo już wtedy możemy zdiagnozować minimalny problem, zanim zmieni się on w poważne zaburzenie językowe – ocenia Dominika Ciupek.

Od naszych umiejętności komunikacyjnych zależy, na ile potrafimy sobie radzić w codziennych sytuacjach. - Podam przykład pana, który zwrócił się ostatnio o pomoc. Ma dwadzieścia dwa lata, nie ma wady wymowy, ale jego komunikacja jest na bardzo niskim poziomie i przez to ma kłopoty. Przy takich problemach zaczynamy od podstaw emisji głosu, czyli od oddechu – dodaje logopeda.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę w rozwoju dziecka? Około dziewiątego miesiąca zazwyczaj powinno naśladować takie wyrazy jak: mama czy tata. Półtoraroczny maluch na ogół wymawia, choć często skrótowo, około pięćdziesięciu wyrazów, a rozumie dwa razy więcej. Między drugim a trzecim rokiem życia rozpoczyna się budowa zdań dwu i trzyelementowych. Niektóre dzieci zaczynają mówić później. W takiej sytuacji zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą . W przychodni można ocenić rozwój mowy dziecka i odpowiednio go stymulować. Placówka prowadzi także profilaktykę dysleksji, terapię dzieci upośledzonych umysłowo, autystycznych i niesłyszących. Dorośli pacjenci z uszkodzeniami mózgu poddawani są rehabilitacji mowy. Prócz pracy nad doskonaleniem wymowy prowadzona jest też terapia zaburzeń płynności mówienia oraz nieprawidłowości, wynikających z budowy anatomicznej i chorób neurologicznych. Przychodnia w Tuchowie jest otwarta we wtorki w godzinach od 15 do 20-ej, natomiast w Wierzchosławicach we czwartki, w tych samych godzinach.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947