To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowianie uczczą Romana Brandstaettera    -   29/5/2008
Tarnowski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz doczekał się swojego pomnika. Jego odsłonięcie nastąpi w dniu 10 czerwca, u zbiegu ulic Wałowej i Rybnej. Nie będzie to jednak jedyne przedsięwzięcie związane z R. Brandstaetterem – Teatr im. L. Solskiego przypomni napisany przez niego dramat „Upadek kamiennego domu”, w reżyserii Kazimierza Brauna. Z kolei z K. Braunem będzie można się spotkać podczas wieczoru autorskiego związanego z najnowszą książką reżysera pt. „Listy na Babilon. Pisma przypomniane i odszukane”.

Ogloszenie

Roman Brandstaetter (1906 – 1987) urodził się w Tarnowie, w żydowskiej rodzinie inteligenckiej. Jego dziadek, Mordechaj Dawid Brandstaetter był właścicielem tłoczni oleju lnianego w Tarnowie, jak również znanym nestorem literatury hebrajskojęzycznej, autorem wielu opowiadań i nowel. Brandstaetter ukończył szkołę powszechną oraz Gimnazjum Męskie im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, a egzamin dojrzałości zdał w 1924 r., w Krakowie. Tam też studiował filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w czasie studiów zadebiutował jako poeta, publikując w 1926 roku na łamach Kuriera Literacko-Naukowego wiersz "Elegia o śmierci Sergiusza Jesienina".
Po ukończeniu studiów przebywał w latach 1929-1931 na rządowym stypendium w Paryżu, gdzie prowadził badania nad działalnością polityczno-społeczną Adama Mickiewicza. Praca ta zaowocowała tytułem doktora filozofii, który otrzymał w 1932r. Po powrocie z Paryża, przez rok pracował jako nauczyciel języka polskiego, później podjął pracę literacką i publicystyczną drukując w Kurierze Literacko-Naukowym i Miesięczniku Żydowskim. Wydał również szkice historyczno-literackie. Krótko po wybuchu II wojny światowej Roman Brandstaetter przeniósł się do Wilna, gdzie w 1940 roku poślubił Tamarę Karren. Po kilkumiesięcznym pobycie w Wilnie oboje z żoną udali się do Jerozolimy, poprzez Moskwę, Baku, Iran i Irak. W tym czasie powstał pierwszy z dramatów Brandstaettera zatytułowany "Kupiec warszawski" (1940-1941). W Jerozolimie autor początkowo współpracował z hebrajskimi wydawnictwami, prasą i teatrem. Następnie, dzięki pomocy profesora Stanisława Kota, który był nauczycielem Brandstaettera na Uniwersytecie Jagiellońskim, otrzymał posadę w nasłuchu radiowym Polskiej Agencji Telegraficznej, gdzie pracował aż do czasu swojego wyjazdu z Palestyny. W okresie 1941-1946, napisał pięć kolejnych dramatów, których nigdy nie wystawił na scenie. Wtedy też powstał "Powrót syna marnotrawnego", jeden z jego najwybitniejszych dramatów.
W 1945 rozszedł się z żoną Tamarą, rok później wyjechał do Egiptu, a stamtąd do Rzymu, gdzie przyjął chrzest i poślubił Reginę z Brochwiczów Wiktorównę. We Włoszech, zainspirowany postacią św. Franciszka i pięknem Asyżu, napisał prozatorskie "Kroniki Asyżu" (1947) oraz misterium "Teatr Świętego Franciszka" (1947). Tam też stworzył kolejne dramaty: "Noce narodowe" (1946/1947) i "Przemysław II" (1948). Po powrocie do Polski w 1948, zamieszkał w Poznaniu, gdzie otrzymał posadę kierownika literackiego Teatru Polskiego, a następnie Teatru Wielkiego. W 1950 Brandstaetter przeniósł się do Zakopanego, gdzie spędził 10 lat. Tam stworzył m. in. "Upadek Kamiennego domu" (1950). W 1960 r. powrócił do Poznania i oddał się wyłącznie pracy literackiej. Zmarł na zawał serca 27 września 1987 roku.


Jak już pisaliśmy, autorem rzeźby jest tarnowski artysta Jacek Kucaba. Odsłonięciu pomnika towarzyszyć będzie m.in. promocja dwóch książek - "Roman Brandstaetter - na skrzyżowaniu kultur, tradycji i religii" oraz "Pisma przypomniane i odszukane" Jerzego Brauna; odbędzie się również specjalnie przygotowany na tą okazję spektakl oraz happening historyczny, który poprowadzi współczesnych tarnowian śladami Brandstaettera, na ulice przedwojennego miasta, w którym to autor spędził wiele lat życia. Urząd Miasta Tarnowa przygotowuje również okolicznościowe wydanie "Wiadomości Tarnowskich".

Odsłonięcie pomnika pisarza poprzedzi dzień wcześniej uroczysta sesja popularno-naukowa "Roman Brandstaetter - życie w cieniu krzyża". Sesję organizuje w Sali Lustrzanej 9 czerwca o godzinie 17:00 Wydział Teologiczny Sekcja PAT w Tarnowie.
Uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika Romana Brandstaettera – 10 czerwca:

Organizatorzy: Urząd Miasta Tarnowa, 11 Gimnazjum im. R. Brandstaettera, Zespół Szkół Plastycznych, Tarnowski Teatr.
godz. 12:00 - róg ulic Wałowej i Rybnej - odsłonięcie pomnika
godz. 17:00 - Tarnowski Teatr im.L.Solskiego - wspomnienie o Romanie Brandstaetterze
godz. 18:00 - Tarnowski Teatr im.L.Solskiego – spektakl „Upadek kamiennego domu”

Spotkanie autorskie z prof. Kazimierzem Braunem – 11 czerwca, Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, godz. 13:00
„Listy na Babilon. Pisma przypomniane i odszukane” - promocja jubileuszowej księgi wybitnego reżysera teatralnego, nauczyciela teatru, dramaturga i prozaika – z udziałem autora.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 17:10:28
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html