To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  5 Pułk Strzelców Konnych. Historia-Tradycja-Pamięć    -   29/5/2008
6 czerwca w auli Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbędzie się sesja popularno-naukowa poświęcona historii 5. pułku strzelców konnych, drugiej jednostki wojskowej (obok 16. pułku piechoty), związanej w okresie międzywojennym z Tarnowem. To część większego programu czerwcowego Święta Pułków w Tarnowie.

Ogloszenie

W trakcie sesji zostanie zaprezentowana publikacja „5 Pułk Strzelców Konnych. Historia-Tradycja-Pamięć”. Jest ona efektem pracy historyków: dr hab. Edmunda Juśko z Tarnowa i Macieja Małozięcia z Dębicy (współautorzy płk Zbigniew Radoń, Lesław Kujawski, Marek Baran). Ilustracje do książki wykonał znany malarz batalista, Jarosław Wróbel. Sesja przeznaczona jest dla nauczycieli, młodzieży, środowisk kombatanckich oraz entuzjastów dziejów wojskowości. Oprócz wystąpień autorów przewidziana została również prelekcja prof. dra hab. Andrzeja Olejko (UR), poświęcona roli kawalerii w doktrynie wojennej II RP. Część artystyczną przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie.

Historia 5. pułku strzelców konnych sięga w historii polskiej armii czasów Księstwa Warszawskiego oraz Napoleona. Utworzony pod koniec 1806 roku brał udział w walkach w okresie Księstwa Warszawskiego oraz wojnie z Rosją w 1812 roku. Pułk odznaczył się w walkach pod Człuchowem, Frydlandem, Górą Kalwarią, Kockiem, Możajskiem, Woronowem. W trakcie powstania listopadowego 1831 roku żołnierze pułku dzielnie walczyli pod Wawrem, Grochowem, Ostrołęką. Nie zabrakło 5. psk także w walkach o granice Rzeczypospolitej 1918-1921.
Okres międzywojenny to pobyt pułku w Tarnowie, a potem w Dębicy. Dla pułku to przede wszystkim ciągłe szkolenia i czas podnoszenia umiejętności wojskowych. Liczne ćwiczenia, udział w manewrach, zawody konne, strzeleckie, doskonaliły wśród żołnierzy wojskowe rzemiosło. Służbę w 5 pułku strzelców konnych odbywali oficerowie i żołnierze z różnych regionów kraju. Oficerowie z czasem wiązali się z miejscem postoju pułku. Żołnierze służby zasadniczej często byli powoływani z najbliższych okolic, przede wszystkim z obszaru powiatu tarnowskiego, nowodąbrowskiego, brzeskiego.
W obliczu zagrożenia niemieckiego mobilizację pułku, podobnie jak całej Krakowskiej Brygady Kawalerii, w skład której wchodził, zarządzono 24 sierpnia 1939 roku. Pułk w zasadzie był dobrze przygotowany do podjęcia walk. Dotyczyło to zarówno wyszkolenia taktyczno-strzeleckiego jak i morale żołnierzy. W ciągu 30 godzin od ogłoszenia mobilizacji puk osiągnął gotowość bojową. Wszyscy zarówno oficerowie, podoficerowie, jak szeregowi żołnierze z niepokojem czekali na dalszy rozwój wydarzeń.
W trakcie wojny obronnej 1939 roku walcząc w ramach Krakowskiej Brygady Kawalerii odznaczył się w walkach pod Wożnikami oraz pod Tarnawatką. Łącznie 5. psk podczas dwudziestu dni zmagań, od Woźnik po Tarnawatkę, pokonał w linii prostej odległość ponad 300 kilometrów, co nie jest wartością rzeczywistą, gdyż faktyczne marsze pułku, które odbywały się zazwyczaj w nocy po leśnych duktach i polnych drogach , stanowiły dodatkowe dziesiątki kilometrów. W walkach wrześniowych żołnierzy pułku cechowało: zrozumienie obowiązku, odwaga, wytrzymałość, wspaniałe wprost koleżeństwo - bez oglądania się na stopnie i starszeństwo, jak też i wierność oddziałowi. Po zakończeniu walk 1939 roku oficerowie i żołnierze natychmiast rozpoczęli pracę konspiracyjną w szeregach ZWZ, a potem Armii Krajowej, dając przykład odwagi i poświęcenia w akcji „Burza” działając w inspektoratach Dębica i Miechów. Część z nich znalazła się także w szeregach Wojska Polskiego na Zachodzie.
(fragment zakończenia publikacji „5. Pułk Strzelców Konnych. Historia-Tradycja-Pamięć”)

Sesja (jej początek 6 czerwca o godz. 9:30) jest elementem szerszych uroczystości związanych z upamiętnieniem 5 Pułku SK. 7 czerwca (od g. 10:00) odbędzie się piknik ułański w Klikowej (teren Stada Ogierów), a 8 czerwca o godz. 9:30 zostanie odsłonięta podczas uroczystej mszy w Kościele Księży Misjonarzy (dawnym kościele garnizonowym) pamiątkowa tablica poświęcona 5. psk oraz 16. pp. Po Mszy nastąpi przemarsz na Rynek, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości Święta Pułków. Głównym organizatorem tych uroczystości jest Tarnowski Szwadron Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 17:23:36
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html