To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pamięci Norberta Lippóczego    -   30/5/2008
14 czerwca o godz. 16:00 na Placu Sandora Petofiego za Bramą Seklerów nastąpi uroczyste odsłonięcie kopijnika poświęconego zasłużonej dla naszego miasta postaci Norberta Lippóczego – bibliofila, kolekcjonera, organizatora wystaw, tłumacza, konsultanta, autora wielu artykułów i - hojnego ofiarodawcy. Kopijnik, czyli drewniana stella pamiątkowa, zostanie przywieziony z Miszkolca. Wykonany przez rzeźbiarza Sándora Stigelmayera jest darem Węgrów dla miasta Tarnowa z okazji kolejnych Dni Tarnowa. Organizatorem przedsięwzięcia jest Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier i Muzeum Okręgowe.

Ogloszenie

Inż. Norbert Lippóczy (1902 – 1996) - honorowy Obywatel miasta Tarnowa, bibliofili wytrawny kolekcjoner i hojny ofiarodawca pochodził z Tállya w okolicy Tokaju na Węgrzech; z wykształcenia był absolwentem Akademii Rolniczej w Debreczynie. Rodzinne, handlowe kontakty z Polską doprowadziły do utworzenia w Tarnowie składnicy win. Miasto to stało się jego drugim domem, gdzie mieszkał od 1929 roku. Zauroczony zakopiańskim ludowym malarstwem na szkle zgromadził znakomitą kolekcję malarstwa, ceramiki huculskiej i rzeźby. Po wybuchu II wojny światowej zatrzymany na granicy przez NKWD skazany został na 5 lat obozów pracy. Dzięki usilnym staraniom żony po 14 latach rozłąki powrócił do kraju. W 1956 roku część swych zbiorów przekazał społeczeństwu Tarnowa w dowód wdzięczności za pomoc okazaną Węgrom walczącym o niepodległość. Był jednym z twórców i długoletnim honorowym prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Swój olbrzymi zbiór exlibrisów liczący około 25 tys. sztuk przekazał do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Był autorem wielu artykułów, organizatorem wystaw, tłumaczem i konsultantem. Mówił o sobie, że „jest Węgrem z duszą Polaka” Odznaczony m. in. Orderem Gwiazdy Republiki Węgierskiej i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Plac Sandora Petofiego za Bramą Seklerów, 14 czerwca godz. 16:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 16:30:50
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html