Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zalipiański konkurs rozstrzygnięty    -   02/6/2008
Nie słabnie zainteresowanie mieszkańców Zalipia i okolicznych wiosek zdobieniem domostw oryginalnymi malowidłami. W tym roku w konkursie „Malowana Chata” ponownie uczestniczyli także najmłodsi uczestnicy, co dobrze wróży tej sprawdzonej formie podtrzymywania twórczości ludowej. A oto i nadesłana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie lista laureatów...

Ogloszenie
>

Organizatorem XLV konkursu „Malowana Chata – Zalipie 2008” było Muzeum Etnograficzne w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu. Koszt organizacji imprezy wyniósł 30 tys. zł, w tym nagrody – w wysokości 21.750 zł - ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Farby dla malarek z firmy „IMEX” dostarczyło bezpłatnie Muzeum Okręgowe w Tarnowie. W Konkursie dział wzięło 82 osób i 2 instytucje, w tym 16 dzieci i młodzieży (o 2 więcej niż w roku ubiegłym) z 9 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego: Bolesławia, Ćwikowa, Gorzyc, Kłyża, Kuzi, Niwki, Świebodzina, Zalipia, Olesna oraz 6 właścicieli obiektów w Zalipiu i Świebodzinie, które zostały ozdobione na ich zlecenie.
Komisja konkursowa w składzie: Adam Bartosz – przewodniczący, Anna Bartosz - etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Maria Cetera - etnograf, Tarnów, Wanda Chlastawa - Dom Malarek w Zalipiu, Urszula Gieroń - etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Maria Hryniuk - historyk sztuki, Kosów, Ukraina; Erzebet Pilipko - antropolog, Vesprém, Węgry; Michał Sapeta - etnograf, Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego, Anna Spiss - etnograf, Kraków, Teresa Komornicka-Rościszewska - etnograf, Kraków, przyznała kilkadziesiąt nagród w następujących kategoriach: „malowane domy” przygotowane na tegoroczny konkurs (I, II i III nagrody po 450, 300 i 200 zł), „malarstwa utrzymanego z lat poprzednich (I i II nagrody po 300 i 150 zł); kategoria „dziecięca i młodzieżowa” ( I i II nagrody po 100 i 50 zł), „za popieranie twórczości ludowej” w formie zlecenia malarkom ozdobienia własnej zagrody przez malarki (nagrody po 50 zł; obok osób prywatnych nagrodę w wysokości 100 zł otrzymały Siostry Służebniczki NMP), „wyróżnienia specjalne” – za tradycyjne wycinanki i wyroby z bibuły; ponadto przyznano dwie nagrody specjalne (rzeczowe), dla najmłodszej malarki oraz Szkoły Podstawowej w Zalipiu. Komisja przyznała także nagrodę w wysokości 700 zł dla Domu Malarek im. F. Curyłowej w Zalipiu kierowanego przez Wandę Chlastawę za aktywizowanie środowiska miejscowego do popierania twórczości ludowej oraz wykonanie przez zespół pracownic Domu Malarek malatur na kilku obiektach w Zalipiu na zlecenie ich właścicieli.

W podsumowaniu konkursu Komisja pisze m.in.: ”Zalipiańska twórczość cieszy się zainteresowaniem turystów zagranicznych, natomiast wydaje się, iż nie wszystkie możliwości promocji Zalipia zostały wykorzystane. Komisja proponuje organizatorom konkursu zwrócenie się do władz samorządowych i Ministra Kultury o wsparcie finansowe kolejnego konkursu, zwłaszcza przygotowania pakietu promocyjnego (min. rozważenia możliwości wydania albumu o dziedzictwie kulturowym Zalipia), zgłoszenie Zalipia do udziału w Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego, przygotowanie wystawy objazdowej, która obrazowałaby piękno, historię i teraźniejszość Zalipia.”

Pełna lista osób nagrodzonych znajduje się na stronie Muzeum Okręgowego: www.muzeum.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947