To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Nie bierz dziś foliówki !    -   05/6/2008
5 czerwca obchodzimy kolejny Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Radny Grzegorz Kądzielawski, regionalny koordynator kampanii społecznej „Nie bierz folii w sklepie”, apeluje, aby był to - również w Tarnowie - dzień bez torebek foliowych. Radny koordynuje w mieście i regionie akcję zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, eliminującej "foliówki" z powszechnego użycia.

Posłuchaj rozmowy na temat kampanii przeciw używaniu toreb foliowych. Z radnym Kądzielawskim rozmawia Piotr Dziża. :

Ogloszenie
>

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego został ustanowiony przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. i obchodzony jest dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.
- W Polsce ŚDOŚN obchodzony jest już od 18 lat. Jednak w tym roku po raz pierwszy będzie to również ogólnopolski dzień bez torebek foliowych - mówi Grzegorz Kądzielawski - Od 28 marca 2008 r. działa na terenie całego kraju - również i w Tarnowie - Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz projektu o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Do końca czerwca mamy czas na zebranie 100.000 podpisów, aby projekt zmian trafił pod obrady Sejmu. Całe przedsięwzięcie uda się tylko wtedy, gdy wszyscy podejdziemy do tej akcji z entuzjazmem i zaangażowaniem.
Wierzę głęboko, że już za miesiąc, a może znacznie wcześniej, udowodnimy wszystkim sceptykom, że w naszym kraju wspólnymi siłami można zrobić bardzo wiele. Myślę, że dzięki naszej pracy i Państwa pomocy wzrośnie świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa i zmienią się złe nawyki i przyzwyczajenia, które towarzyszą większości Polaków w ich życiu codziennym. Wierzę, że wspólnie przyczynimy się do rozwoju odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego. To będzie nasz wielki sukces.
Wszyscy jesteśmy zgodni, że ten ważny problem ekologiczny dotyczy całej Polski, nie ma barw politycznych i jednoczy wszystkich, którzy troszczą się o ekologię i wygląd swoich małych ojczyzn.
Zaakcentowanie dnia bez torebki foliowej nie wymaga wysiłku, wystarczy pójść na zakupy z ekologiczną torbą, a na propozycję sprzedawcy, oferującego foliówkę, powiedzieć: "Nie, dziękuję". Dziś jest "Ogólnopolski Dzień bez foliówki"
- podsumowuje Kądzielawski.

Przypomnijmy, że w Tarnowie płócienne worki (charakterystyczne białe z zielonym nadrukiem) promowane są przez magistrat od 2004 roku. Dotychczas rozdano ich kilkanaście tysięcy. Ostatnio podobne torby (w kolorze zielonym), wspólnie z firmą EKOTAR promuje RDN-Małopolska. Do instytucji przyłączają sie też coraz częściej sieci sklepów, wycofujące "foliówki " z użycia.
Od dzisiaj na przykład klienci hipermarketów Carrefour nie dostaną już bezpłatnych toreb foliowych, rozdawanych przy kasach. W zamian będą mogli kupić torby wielorazowego użytku - wykonaną ze skrobi za 60 groszy albo trwałe, bawełniane, ozdobione rysunkami m.in. Edwarda Lutczyna, za 14 zł.

Okres biodegradacji popularnej torby foliowej wynosi minimum kilkaset lat. Przez ich powszechność w sklepach codziennie trafiają na wysypiska tysiące ton tych opakowań. "Foliówki" są też przyczyną śmierci wielu zwierząt morskich, które połykają pływające po morzach i oceanach torby LDPE (torby te wypełniają później ich żołądki) lub duszą się w nich.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 15, 2024 05:19:16
IP     : 3.230.173.188
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html