Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
  Między strategią a rzeczywistością   -   06/4/2004
W latach 90. minionego wieku niemal wszystkie gminy zafundowały sobie tzw. strategie długoletniego rozwoju - opracowane przez wyspecjalizowane firmy, opatrzone wskazówkami, prognozami. Dzisiaj jednak samorządowcy rzadko o nich pamiętają. A plany bywały bardzo ambitne. Strategia gminy Gromnik przewiduje na przykład powstanie na tym terenie ... sanatorium.

Ogloszenie

Bieżące zadania, inwestycje (w tym głównie te służące poprawie infrastruktury) wystarczająco absorbują samorządy. Sugestie, propozycje, kierunki rozwoju zawarte w strategiach nie są przedmiotem częstych rozważań władz gmin. Dokumenty te spoczywają gdzieś głęboko w szufladach.

- Pamiętamy o naszej strategii, ale zbyt często do niej nie zaglądamy - przyznaje nie wprost Bogdan Stasz, wójt Gromnika na Pogórzu. - Nie jest nam obca wizja rozwoju gminy przedstawiona w strategicznym opracowaniu, ale najpierw musimy zadbać, by mieszkańcy mieli porządne drogi, kanalizację, wodociągi, szkoły itd. Poza tym wszystkie nasze posunięcia inwestycyjne muszą być skorelowane (także w czasie) z powiatowymi, wojewódzkimi przedsięwzięciami.

Gromnik posiada opracowaną "Strategię społeczno-gospodarczego rozwoju gminy na lata 1999-2015". Wskazano w niej konieczne działania w zakresie rozwoju gospodarczego, rozbudowy infrastruktury turystycznej, ochrony środowiska i przestrzeni krajobrazowej, rozwoju oświaty i kultury, w tym ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji gminy na rynku turystycznym.

Ze względu na walory przyrodniczo-krajobrazowe tej pogórskiej gminy postawiono głównie na inwestycje o charakterze rekreacyjno-turystycznym. W planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczono już tereny pod lokalizacje m.in.: pola namiotowego, schroniska, stacji turystycznej w Polichtach (3 hektary), stacji turystycznej w Golance (1 ha), cegielni w Gromniku (2,2 ha).
Szczególną uwagę zwraca propozycja wybudowania w samym Gromniku kompleksowego ośrodka... sanatoryjno-wczasowego. W tym przypadku gmina oddała potencjalnemu inwestorowi do dyspozycji działkę o powierzchni 4,4 ha. Bogdan Stasz przyznaje, że "kręci się wokół tego pomysłu kilka osób", ale trudno mówić dzisiaj o jakichkolwiek konkretach. - Oczywiście, nie miałbym nic przeciwko gromnickiemu sanatorium i będę się ogromnie cieszył, jeśli powstanie. To jednak, delikatnie mówiąc, odległa przyszłość; choćby ze względu na wiele formalności do załatwienia. W tym zgody sąsiadów, o którą w podobnych sytuacjach zawsze trudno - dodaje wójt Gromnika.

Czy i kiedy strategia gminy Gromnik ma szansę na realizację? We władzach samorządowych są w tym względzie bardzo ostrożnymi optymistami. (mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(06-04-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Warto zadac 2 pytania: 1) Kto decydował - imiennie - o wydawaniu pieniedzy na te bajki? 2) Kto nie umierał ze śmiechu czytając "tarnowską" strategię, o -np- centrum finansowym z -bodaj- wieżowcami - po poludniowej stornie dworca PKP. W roku 2015 wszystko to będzie już stało... Czy nie lepiej dać to do napisania dziecom w 2 klasie podstawówki? Przynajmniej będzie więcej fantazji.No i podatnicy nie będą musieli dodatkowo płacić. Jedynie tyle co w podatkach na szkoły.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2004) weiss :
DOKŁADNIE!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2004) Obserwer :
Oczywiście te zamawiane przez rządców gminnych opracowania tzw. Strategie za nieraz bardzo ciężkie pieniądze /oczywiście nasze podatki/ tak naprawdę niczemu nie służą - bo z definicji nie mogą! Każda gmina, powiat ma swoją specyfikę, uwarunkowania eknomiczne, geograficzne, historyczne, mentalnościowe społeczności zamieszkującej dany teren itp. itd. Takie opracowania nie mogą wykonywać dwuosobowe firmy Panów z Warszawy, Krakowa w garniturach za 10 tys. zł, ponieważ nie są w stanie i nie chcą poznać właśnie tej regionalnej specyfiki. Szybka kasa, ble ble skopiowane z wykonywanych dla innych wcześniejszych "strategii" i do przodu. No a czym to się kończy? Ano właśnie tym ! Sanatorium w Gromniku, Kosmodrom w Pleśnej, Światowe Centrum Waterpool-u w Pcimiu ....itp.!!! A ja się pytam, gdzie są urzędnicy gminni, powiatowi, którzy winni znać uwarunkowania swojego regionu i sypać mądrymi i REALNYMI propozycjami jak z rękawa? NO OD CZEGO ONI TAM SĄ W TYCH URZEDACH? Siedzieć mi do późnych godzin nocnych urzędasy, tak by robotnik idący do pracy widział światło w oknie swojego urzędu i wiedział, że tzw. Władza myśli i kombinuje jak tu polepszyć los jego i innych obywateli!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl