Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pomnik Brandstaettera odsłonięty    -   11/6/2008
We wtorek punktualnie w południe Roman Brandstaetter po ponad osiemdziesięciu latach wrócił do Tarnowa, swojego „raju utraconego”. Na rogu ulicy Wałowej i Rybnej została odsłonięta rzeźba przedstawiająca tego poetę, dramaturga i prozaika. Pomnikowy Roman Brandstaetter opiera się o róg kamienicy, ubrany jest w beret, pali fajkę i zza okularów przygląda się przechodniom. Uroczystość stanowiła kulminację obchodów poświęconych temu autorowi. W ich trakcie organizatorzy, wśród których prym wiedli przedstawiciele Gimnazjum nr 11 (jedynej szkoły w kraju nazwanej imieniem Pisarza), starali się przypomnieć mieszkańcom miasta osobę wielkiego Tarnowianina i literata.

Posłuchaj, co o historii upamiętnienia Brandstaettera rzeźbą w Tarnowie i koncepcji artystycznej pomnika, a także o jego nieprzypadkowej lokalizacji, mówił kilka dni temu Jacek Kucaba :

Ogloszenie

Już w poniedziałek popołudniu w Sali Lustrzanej Wydział Teologiczny PAT Sekcja w Tarnowie zorganizował sesję popularno-naukową poświęconą pisarzowi. Sesja zatytułowana została "Roman Brandstaetter - życie w cieniu krzyża". Zdominowały ją dwa wątki, poza twórczością dramaturgiczną, również motyw wyjątkowej w polskiej kulturze, podwójnej tożsamości autora. Pisarz urodził się w 1906r. w szanowanej tarnowskiej, żydowskiej rodzinie inteligenckiej. Jego dziadek Mordechaj był znanym nestorem literatury hebrajskojęzycznej, autorem wielu opowiadań i nowel. Koleje życiorysu R.Brandstaeetera przywiodły go jednak w roku 1945 do decyzji o zmianie wyznania - przyjął chrzest. Już wcześniej w swojej twórczości bardzo wyraźnie zaznaczał wzajemne wpływy obu religii: judaizmu i chrześcijaństwa. Obserwacje te bardzo często odnosiły się do wspomnień dzieciństwa i młodości literata spędzonych w przedwojennym, dwukulturowym i dwureligijnym Tarnowie.
- Stary i Nowy Testament to były dla Brandstaettera dwa skrzydła tego samego ptaka - mówił kilka dni temu, podczas specjalnej konferencji prasowej, Jacek Kucaba - twórca rzeźby, która stanęła w strategicznym, spacerowym punkcie tarnowskiej Starówki. Według Jacka Kucaby, Brandstaetter powinien być zatem przedstawiony jako osoba, która kładzie mosty kulturowe.

W inicjatywę upamiętnienia urodzonego w Tarnowie – Romana Brandstaettera, zaangażowali się uczniowie oraz kadra pedagogiczna gimnazjum nr 11 w Tarnowie, która od kilku lat, ma właśnie za patrona, tego poetę. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział, Prezydenta Miasta Ryszard Ścigała, Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc, ksiądz prof. Jan Kanty Pytel - prezes Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera w Poznaniu, przedstawiciele Rady Miasta Tarnowa, uczniowie gimnazjum nr 11 i tarnowskich szkół oraz przechodnie.
Uroczystościom odsłonięcia pomnika przewodniczyła nauczyciel historii w tymże gimnazjum, pani Renata Gomoła, od lat niestrudzona propagatorka postaci wielkiego Tarnowianina i inicjatorka pomysłu postawienia mu w rodzinnym mieście pomnika.
Witając wszystkich zebranych na tej uroczystości, powiedziała: - „Po 84 latach, na ulice Tarnowa, wrócił Roman Brandstaetter. Na pewno nie powie nam, jakie są jego pierwsze wrażenia, gdy nas zobaczy. Ale ciekawa jestem, jakie będą wrażenia Państwa, gdy pomnik zostanie odsłonięty”.

Autorem pomnika jest dr Jacek Kucaba, znany tarnowski architekt i rzeźbiarz. Jak sam przyznaje, jego zamysłem było ukazanie złożoności Brandstaettera: – Jak wiemy, Roman Brandstaetter przeszedł w pewnym momencie z judaizmu na katolicyzm. On żył z tym, dlatego jego wiara była w nim i przeżywał wielkie dylematy. Pokazał nam również, że można kochać jednych i drugich”.


Z odsłonięcia pomnika bardzo cieszył się znany historyk teatru a zaraz reżyser – prof. Kazimierz Braun. Został on zaproszony na poniedziałkową uroczystą sesję naukową poświęconą Brandstaetterowi. Kazimierz Braun podkreślił, że najważniejszą sprawą jest przypominać wartości. Przypominać ludzi, którzy te wartości tworzyli i budowali przeszłość, bo wśród nich znajdują się doskonali artyści.
Odsłonięcia pomnika dokonali Prezydent Ryszard Ścigała, Biskup Wiktor Skworc oraz dyrektor gimnazjum Marek Niemczura. Po odsłonięciu wszyscy podziwiali pomnik. Była okazja do wspólnej fotografii z Brandstaetterem.
Pani Renata Gomoła zaprosiła również na spacer „pod rękę z poetą” po Tarnowie Brandstaettera.
Już od godzin przedpołudniowych w wielu miejscach centrum Tarnowa w specjalnych punktach informacyjnych dyżurowali młodzi ludzie - uczniowie Gimnazjum nr 11 i III LO, którzy pod okiem nauczycieli i z plikiem wręczanych ulotek, przypominali Tarnowianom postać literata.

Dalsza część uroczystości odbyła się wieczorem w tarnowskim teatrze. Tu odbył się wieczór wspomnień połączony z promocją dwóch książek : „Roman Brandstaetter - na skrzyżowaniu kultur, tradycji i religii” oraz „Listy na Bablilon. Pisma przypomniane i odszukane” Kazimierza Brauna.
Na tarnowskiej scenie głos zabrali Ryszard Ścigała, bp Wiesław Lechowicz oraz ksiądz prof. Jan Kanty Pytel. Ten ostatni dużo wspominał o ostatnich latach pobytu w Polsce, a szczególnie w Poznaniu gdzie osiadł po przyjeździe z zagranicy. Szczególnym momentem było również wymiana aktów darowizny pomiędzy autorem rzeźby – dr Jackiem Kucabą, a Prezydentem Miasta. Projekt i wykonanie odsłoniętego w południe pomnika Brandstaettera jest bowiem darem popularnego rzeźbiarza i architekta.
Po części wspomnieniowej, był czas na zakup książek, rozmowę z ich autorem Kazimierzem Braunem. W ostatniej części wieczoru, na tarnowskich deskach teatru obejrzeć mogliśmy sztukę Romana Brandstaettera, w reżyserii Kazimierza Brauna „Upadek kamiennego domu” z Teresą Budzisz – Krzyżanowską w roli głównej.
(GG, pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(11-06-2008) tarnowianin :
I znowu paranoja.Jest os. Brandstaettera a jego pomnik na Wałowej podobnie jak Mickiewicz na Pl.Kazimierza, Bem na Wałowej ,Witos na Pl.Drzewnym i inne{oby tylko nie tam gdzie ich place czy ulice}.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) obserwator :
tak. a w krakowie trzeba wyniesc pomnik mickiewicza z rynku a pomnik grunwaldzki z placu matejki i całą mase innych pomników tez trzeba by pousuwać . Puknij ty się w łeb ! Nota bene nie ma os. Brandstaettera, a tylko uilca

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) Janko :
Jest w realizacji pomnik Jana Pawła II, który będzie stał przy kościele pw. Bł. Karoliny w Tarnowie a który to Kościół usytuowany jest na Pl. Ojca Świętego Jana Pawła II - i tu chyba będzie juz w porządku.... jak myślicie ??? Czy o takie bzdety co gdzie ... jest po co kruszyc przysłowiowe kopie. Zostawcie trochę zdrowia na starsze lata. Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) aga (do tarnowianina) :
Dzięki takim inicjatwom, miasto jest barwniejsze ja tam się ciesze, że komuś się jeszcze chce. A ul Wałowa staje się wizytówką miasta, wyjdz czowieku na spacer!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2008) M.Wietrzyk :
Jeszcze Łuk Triumfalny i będzie gites.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2008) tak mysle :
Wszystko fajnie tylko dlaczego takie wydazenie organizuje sie w srodku dnia gdy wiele osob jest w pracy lub w szkole. Dodatkowo upal uniemozliwlil wziecie udzialu w tym wydazeniu wielu starszym osobom. To troche bez sensu ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947