To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ku czci harcerzy - patriotów    -   12/6/2008
Istnienie i działalność Batalionów „Zośka” i „Parasol” czy „Akcja pod Arsenałem” to wspaniale i ogólnie znane z lekcji historii przykłady działań podejmowanych przez Szare Szeregi – pod takim kryptonimem w okresie II wojny światowej działał Związek Harcerstwa Polskiego. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, ze konspiracyjne harcerstwo działało w całej okupowanej Polsce, a jednym z jego silnym ośrodków było tarnowskie harcerstwo, działające w Tarnowie-Moscicach.

Ogloszenie

Jednym z elementów działań konspiracyjnego harcerstwa było aktywne przeciwstawianie się okupantowi, również z bronią w ręku. 18 czerwca 1944 r. Grupa Szturmowa Szarych Szeregów z Mościc przeprowadziła swoja pierwszą zakończoną tragicznie akcję zbrojną. W miejscowości Grabiny (pow. dębicki) przeprowadzono akcję w wyniku której zginął pierwszy żołnierz Szarych Szeregów – pchr. Jurek Wojnarski ps. „Szary”.
-Już po raz XIV w rocznicę tego wydarzenia organizujemy Zlot Harcerski pamięci druha Jerzego Wojnarskiego – mówi komendant tarnowskiego hufca ZHP podharcmistrz Maksym Pękosz. –W najbliższy weekend tarnowscy harcerze nie tylko wezmą udział w harcerskich zabawach i grach terenowych w okolicach Grabin, ale przede wszystkim będą wspominać harcerzy którzy ponad 60 lat temu walczyli o wolną Polskę.
W okresie II wojny światowej w ramach Szarych Szeregów działało na terenie okupowanej Polski blisko 9 tys. harcerzy, spośród których wywodziły się najlepsze oddziały prowadzące walkę zbrojną z okupantem. To właśnie harcerska kompania „Rudy” została uznana przez dowództwo Armii Krajowej za najlepszą jednostkę blisko 40-tysięcznych sił powstańców warszawskich.

-Harcerze walczyli również na ziemi tarnowskiej. W ramach batalionu „Barbara” z 16 pułku piechoty, utworzonego przez Armię Krajową w ramach Akcji Burza, mościccy harcerze stanowili trzon składu IV kompanii „Ewa” tego batalionu – podkreśla komendant Pękosz. –Organizując ten Zlot, chcemy pokazać, że pamiętamy o naszych kolegach i koleżankach którym przyszło żyć w trudnych czasach, dzięki których poświeceniu możemy realizować program „Pojutrze” Szarych Szeregów – pracę wychowawczą w wolnej Polsce.
Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją wychowawczą w Polsce działającą nieprzerwanie przez blisko sto lat.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, May 21, 2024 10:03:24
IP     : 3.215.16.238
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html