Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnów w ofierze sztuce    -   14/6/2008
Przy okazji Dni Tarnowa zawrzało w Tyglu Kultury. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wczorajszy wernisaż wystawy „Europa maluje Tarnów – tarnowskie impresje artystów europejskich” w BWA oraz zaprezentowana w Pasażu Tertila plenerowa wystawa fotografii „Zapamiętane miasto - Tarnów w obiektywie wybitnych polskich fotografików i fotoreporterów.”

Ogloszenie
>

Przed Galerią BWA ustawiono specjalnie przygotowane, wielkoformatowe fotografie, na których każdy z artystów (Wojciech Druszcz, Wojciech Prażmowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Sikora, Janusz Fogler, Jan Bortkiewicz, Mariusz Wideryński,Inez i Andrzej Baturo) utrwalił w swój niepowtarzalny, autorski sposób Tarnów i jego okolice. Każdy z fotografików specjalizuje się w innej dziedzinie fotografii. Pojawiła się więc fotografia kreatywna,sakralna, architektura, portret, pejzaż, detal. Każdemu też, poprzez umiejętne połączenie tego, co realne, z idealnym, udało się podnieść fotografię do rangi sztuki. Artyści złożyli Tarnów w ofierze poezji i pięknu, dzięki czemu powstała niepowtarzalna kolekcja doskonałych zdjęć.

Z kolei w salach Galerii pod hasłem „Europa maluje Tarnów” wystawiono „tarnowskie” prace kilkudziesięciu artystów z krajów Unii europejskiej, takich jak, między innymi: Stanisław Chmiel, Wojciech Ruszel, Renata Stadler-Rawińska,Iwona Borkowska, Anna Śliwińska-Kukla, Estera Tajber, Ahmad Kaddour, Franciszek Kafel, Lidia Karbowska, Michael i Karin Pinter, Helena Walkowicz, Popesz Csaba Lang, Artur Majka, Michał Poręba.
Dzięki zastosowaniu różnych form wyrazu, artyści ukazali nie tylko wielowymiarowość galicyjskiego miasta, ale też własną, twórczą osobowość. Trudno wszystkie tutaj omówić. Znalazły się wśród nich pejzaże, jakby poza realnym miejscem i czasem, w których układ elementów, ulic, budynków tworzy nową, oniryczną, czasami zdeformowaną i „ruchomą” przestrzeń. Rozczłonkowane bryły, kolumny, łuki, uciekają w perspektywie, aurę przecinają pryzmatyczne cienie, a wszystko nurza się w oparach baśniowości i snu. Inne znów prace sprawiają wrażenie, jakby odbił się w nich żywioł nocnego życia skupionego w tarnowskich kawiarniach, knajpach, pubach. Udzielił się on pejzażom, labiryntom ulic, „roztańczonym” budowlom, które wciągnięte w wir linii i płaszczyzn, rozchwiane, pocięte skosami perspektywy wydają się unosić wyobraźnię malarza (i kontemplującego obraz odbiorcy)w przestrzeń baśni i mitu. Nie zabrakło również abstrakcji, ale ta nie zachwyciła. Raczej dowiodła, że awangardowa gwiazda abstrakcji mocno już dziś przygasła i zwyczajnie się zestarzała.
(AS)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 12)Dodaj komentarz
(15-06-2008) Elke :
Wystawa po prostu beznadziejna, ciekawszy jest gigantyczny baner na murze jednej z kamienic od tego, co w środku. Artyści europejscy mieli namalować jak mniemam swoje impresje na temat Tarnowa, tylko wystawę zdominowali Polacy-tarnowiacy i gdzie tu sens? I gdzie te impresje?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2008) pimpek :
ech Elke,Elke.......co ślepemu po rozumie.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2008) ad vocem :
Jacy europejscy artyści - takie ich impresje. Poza tym Pani (AS) nadal nie kocha niektorych malarzy . Kilku nazwisk ważnych tutaj zabrakło. Jakieś animozje ?Hihihi. I pytanie do Elke - czy to żle że nasi są widoczni ?! Panie Witku chapeau bas!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2008) pardon ( jak w Opolu) :
Miało byc Panie Wojtku ( Wojciech Druszcz) - kapelusze z ..itd. Ale i tarnowski Witold P. także wiecznie młody ! I tak trzymać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) Elke :
Bardzo dobrze że nasi są widoczni, ale w takim razie skąd taki tytuł wystawy? Wystawa powinna nazywać się „Tarnowscy artyści widzą Tarnów i kilku gości z Europy”. Co do jakości samej wystawy to za dużo tutaj fotografii, druku cyfrowego i taniej abstrakcji, po prostu łatwizna techniczna. Jedynym wyjątkiem jest może obraz pani Anny Śliwińskiej, który na tle przeciętnych druków i sztuczek komputerowych wydaję się być najbliżej istoty sztuki, nieporozumieniem są według mnie chaotyczne kompozycje pana Słowika czy szkolne wyczyny pana Chmiela i takiej pani, co wisiała obok niego. W ogóle uważam, że takim ludycznym imprezom jak „Dni Tarnowa” nie powinna towarzyszyć sztuka ambitna, raczej powinno być piwo, kiełbaski i taneczna muzyka tak jak w innych częściach europy na podobnego typu piknikach. Osobiście dla mnie dużo ciekawsza była wystawa plenerowa zorganizowana przez muzeum ukazująca dzieje tarnowskiego Rynku ten temat może zainteresować odbiorcę, który przyszedł na Rynek się rozerwać a nie intelektualnie katować. To są tylko moje osobiste refleksje, jako osoby zainteresowanej, w każdym razie nie tedy droga.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) Do ad vocem :
Też się dziwię, że AS nie zauważyła Światka z jego zdjęciem "artystycznie" ułożonej kostki brukowej:-) Dobre to było! Facet wreszcie odkrył swoje powołanie - brukarstwo! (powinien się w tym realizować, najlepiej w Tuchowie)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) Tytuł :
Podtytuł artykułu powinien brzmieć; " Tarnowianie ( artyści) ofiarami Elke ! No gdzie ta dyskusja ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) do ad vocem :
Dlaczego w Tuchowie? ostatnio dużo się dzieje na rondach...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) Elke :
Dlaczego akurat ofiarami Elke? A właściwie to podobno już nie ma tej wystawy, więc o czym tutaj gadać. A może jest, nie wiem, jestem teraz w Krakowie. A propos tej mozaiki pana Karwawata to po bardzo mi się podobała, choć ewidentnie nie na temat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) Brunonek :
Mnie też podobała się ta mozaika. Pan Karwat to jednak urodzony brukarz:-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2008) No tak w Krakowie...teraz wszystko rozumiemy. :
Światosławowo i Karwawatowo sie zrobilo..... Całkiem kwadratowo, ale barbakan chyba nadal okrągły jest ? Jestem teraz juz we Francji wiec nie wiem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-06-2008) smith :
największym nieporozumieniem okazał się Słowik - robi jakieś szkolne zdjęcia i myśli, że jest artystą hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947