Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   U. Gacek: Polscy konsumenci gazu nie będą już płacić za „powietrze”    -   18/6/2008
"Z dużą satysfakcją przyjmuję stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie Europejskiej Karty Praw Odbiorców Energii, a szczególnie propozycję, aby konsument był obciążony na podstawie rzeczywistego zużycia energii" - powiedziała poseł Urszula Gacek po debacie w Parlamencie Europejskim w sprawie rynku energii. Rzecz w tym, iż PE chce, aby naliczanie rachunków dla wszystkich indywidualnych odbiorców gazu odbywało się w kilowatogodzinach, nie zaś tak, jak w Polsce, w metrach sześciennych. Rozliczanie rzeczywiście zużytej energii powinno spowodować obniżenie rachunków.

Ogloszenie

-Mam nadzieję, że stanowisko Parlamentu doprowadzi do naliczania rachunków dla wszystkich indywidualnych odbiorców gazu w KWh a nie, jak np. w Polsce, w metrach sześciennych. Rachunek za wartość energetyczną a nie za wolumen gazu zużytego spotka się z aprobatą konsumentów, którzy mają podejrzenie, uzasadnione lub nie, że płacą za powietrze - stwierdza Gacek.
Według poseł, jeżeli wszystkie nośniki będą wycenione w tych samych jednostkach to pozwoli to gospodarstwom domowym podejmować racjonalne decyzje o wyborze źródła energii, czy to będzie gaz z sieci, propan-butan, czy prąd.
Sprawozdanie w sprawie Europejskiej Kary Praw Odbiorców Energii będzie głosowane w czwartek 19 czerwca podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Komentarz
Niestety, znając realia, matematykę i odrobinę ekonomii sądzę, że zmiana sposobu rozliczania energii nie przyniesie jednak obniżenia płaconych przez nas rachunków za gaz. Zarówno ten z dużą dawką powietrza, jak też (słyszałem również takie, nie pozbawione powodów podejrzenia) - gaz mniej wydajny, bo tłoczony ... pod obniżonym ciśnieniem.
Jeżeli faktycznie istnieje różnica w koszcie między rozliczeniem w kilowatogodzinach energii, a w metrach sześciennych i istotnie konsumenci częściowo płacą za „powietrze”, to producent, dostawca gazu owo umowne „powietrze”, czyli potencjalne „straty” i tak przerzuci na konsumenta, podnosząc stawkę za kilowatogodzinę. Nie wiadomo też czy i jakie są koszty zmiany sposobu rozliczania, a przy tym zapewne także pomiaru. Za to także zapłaciłby konsument – de facto więcej niż płaci dotąd, choćby to była np. jednorazowa opłata za zmianę licznika. Jedynym pożytkiem takiego rozwiązania będzie możliwość realnego, prostego porównywania stawek w przypadku różnych źródeł energii, co, jak stwierdziła Urszula Gacek, istotnie „pozwoli gospodarstwom domowym podejmować racjonalne decyzje o wyborze źródła energii”.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl