Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Żentara czy jednak Turkiewicz ?    -   03/7/2008
Edward Żentara i Szymon Turkiewicz - z tej dwójki wyłoniony ma zostać nowy dyrektor tarnowskiej sceny. Wyboru ma dokonać prezydent Ryszard Ścigała osobiście, nazwisko nowego dyrektora Tarnowskiego Teatru poznamy prawdopodobnie w piątek. Dwójkę ostatecznych kandydatów wyłoniła komisja konkursowa, po przesłuchaniach 8 osób, ubiegających się o dyrektorski fotel. Z powodów formalnych (teoretyczny brak 5-letniego etatowego stażu zawodowego - kandydaci samozatrudniają się lub współpracują z placówkami kulturalnymi w oparciu o umowę o dzieło) odrzucone zostały podania Piotra Jędrzejaka, Krzysztofa Prusa i Ireneusza Janiszewskiego. Dwóch z nich wystosowało do ministra kultury protest w tej sprawie. Dwunasta aplikacja, po pierwotnym zgłoszeniu, w ogóle nie wpłynęła do komisji.

Ogloszenie
>
- Nie chcemy popełnić błędu przy wyborze nowego dyrektora i jednocześnie chcemy, by konkurs był czytelny – zapewniał prezydent Ryszard Ścigała jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez komisję konkursową. - Na stanowisko dyrektora chcemy powołać młodego i prężnego menadżera. Chcemy również kontrolować pracę tarnowskiej sceny. Z nowym dyrektorem pragniemy podpisać trzyletnią umowę - powtarzał znane już deklaracje prezydent.

Do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora tarnowskiego teatru, powołana została komisja konkursowa w składzie:
Dorota Skrzyniarz - (zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa) – przewodnicząca komisji
Aleksandra Mizera – (sekretarz Miasta) – zastępca przewodniczącego komisji
Marcin Sobczyk – (dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa)
Małgorzata Dybowska – (zastępca dyrektora Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Bożena Sawicka – (naczelnik Wydziału Teatru w Departamencie Sztuki w Ministerstwie Kultury i dziedzictwa Narodowego)
Przemysław Sejmicki – (przedstawiciel komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w tarnowskim teatrze)
Maria Wąsil – (przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników tarnowskiego teatru)
Irena Wollen – (przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie)
Piotr Zawadzki - (przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie).

Do komisji zostały zaproszone również dwie osoby (jedynie z głosem doradczym), które miały pełnić rolę ekspertów i obserwatorów. Profesor Emil Orzechowski (teatrolog z UJ) odpowiedział na zaproszenie pozytywnie, znany psycholog Zbigniew Nęcki nie mógł jednak przybyć. W tej sytuacji z głosem doradczym wystąpiła też ustępująca p.o. dyrektora Grażyna Nowak (od września przechodząca do kierownictwa Opery Krakowskiej).
Długie, bo jedenastogodzinne, konkursowe przesłuchania kandydatów przez komisję wyłoniły wspomnianą dwójkę liderów (32-letni Turkiewicz zebrał tylko 1 pkt mniej niż 52-letni Żentara). Tuż za nimi uplasowali się Andrzej Bucek i Grzegorz Janiszewski.
Jeden z członków komisji, szef zakładowej "Solidarności" Przemysław Sejmicki nie kryje, że spodziewa się, iż to właśnie Szymon Turkiewicz - mimo wcześniejszych protestów zespołu - może zostać nowym dyrektorem "Solskiego", bo taka intencja organizatorów konkursu - jego zdaniem - "wisiała w powietrzu" i była bardzo odczuwalna podczas przesłuchań konkursowych. - Turkiewicz zaprezentował się nieźle, o wiele lepiej niż podczas wiosennego spotkania z zespołem i swoją elastycznością, jeżeli chodzi o obecną koncepcję prowadzenia teatru mnie zaskoczył. Niemniej jednak nie była to najlepsza prezentacja podczas przesłuchań. Turkiewicz znalazł się w czołówce, ale wraz z 3-4 innymi kandydatami - mówi P. Sejmicki. Aktor - i jak twierdzi większość zespołu Tarnowskiego Teatru - optuje za kandydaturą Edwarda Żentary, który - jego zdaniem - ma ku temu o wiele większe kwalifikacje.
Osobę kontrkandydata Żentary przedstawialiśmy już wcześniej, w okresie prezydenckiej próby powołania Turkiewicza z pominięciem procedury konkursowej. Wypada zatem bliżej przedstawić drugiego z dwójki rywali. Edward Żentara jest znanym aktorem, ale też reżyserem. Ma 52 lata.
Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Koszalinie w 1975 roku, studiował na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1980 roku. Był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, prezesem Stowarzyszenia Dialog, dyrektorem Teatru Dialog (1998-2003), przez dwa lata dyrektorem artystycznym Grudziądzkich Sezonów Teatralnych. Wyreżyserował wiele spektakli.
Występował tez w teatrach: im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1979-80), Polskim w Warszawie (1980-81), Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (1981-90), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie (1993-96), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1996-97), Polskim w Szczecinie (1998-2001). Za rolę tytułową w sztuce Georga Büchnera Woyzeck otrzymał Główną Nagrodę Aktorską na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych `86, za występ w monodramie Romans z Monizą Clavier wg Sławomira Mrożka zdobył nagrodę jury oraz nagrodę prezydenta miasta na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 1987 w Toruniu, a w 1988 roku odebrał nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej i teatralnej. W 1989 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Jest popularnym aktorem, znanym m.in. z występów w serialach "Rodzina Połanieckich" (1978) i "W słońcu i w deszczu" (1979). Za postać plastyka-karateki w dramacie Wojciecha Wójcika "Karate po polsku" (1982), rolę księdza Władysława Ryby w serialu "Trzy młyny" (1984) oraz kreację wrażliwego poety Janka Pradery w w filmie poetyckim Witolda Leszczyńskiego "Siekierezada" (1985) został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złotego Ekranu przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Obecnie mieszka w Krakowie.

Na ostateczną decyzję prezydenta Ścigały ws. powołania nowego szefa tarnowskiej sceny nie przyjdzie nam już teraz długo czekać. Nazwisko nowego dyrektora "Solskiego" poznamy być może nawet w piątek 4 lipca.
Zdaniem prawników magistratu prezydent nie musi czekać na rozstrzygnięcie wątpliwości protestujących kandydatów przez ministra Zdrojewskiego. Dziś dokumenty konkursowe obu pozostałych na placu rywalizacji konkurentów przekazał prezydentowi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Przed podjęciem decyzji prezydent będzie prawdopodobnie chciał się jeszcze spotkać z Edwardem Żentarą, ponieważ koncepcję zarządzania teatrem przez Sz.Turkiewicza poznał już wczesniej. - Nie zazdroszczę prezydentowi konieczności dokonywania tego wyboru. Obaj kandydaci są naprawdę mocni. W mojej punktacji dzieliła ich bardzo niewielka różnica, choć zaprezentowali kompletnie odmienne koncepcje prowadzenia Tarnowskiego Teatru. Odważną koncepcję poprowadzenia w Tarnowie nowoczesnej sceny opartej o stałą grupę aktorską, jaką zaprezentował Szymon Turkiewicz, znaliśmy już wcześniej. Koncepcja Edwarda Żentary to być może koncepcja mniej nowatorska, tak naprawdę sprowadzająca się do funkcjonowania Teatru, jakich wiele jest w kraju. Niemniej jednak jestem przekonany, że byłby to teatr na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Prezydenta czeka naprawdę trudna decyzja - kończył dziś z nami rozmowę Marcin Sobczyk. Dyrektor Wydziału Kultury czeka jednak na tę ważną decyzję z dużą niecierpliwością. Przypomnijmy, Tarnowski Teatr funkcjonuje bez szefa już ponad pół roku. Sytuacja swoistego "bezkrólewia" zaczyna być już dla tarnowskiej sceny bardzo groźna.(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 11)Dodaj komentarz
(03-07-2008) Jewropejczyk pełną gębą :
"Na stanowisko dyrektora chcemy powołać młodego i prężnego menadżera." Jest to dyskryminacja kandydatów ze względu na wiek i tym kruca bąbel powinna zająć się prokuratura, ale się nie zajmie bo wiadomo. Jak się chce być europejczykiem i dobrym menedżerem to trzeba szanować prawo panie prezydencie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-07-2008) Dżet :
Młodego, prężnego ale czy mądrego? Co ważniejsze?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-07-2008) Antygalicjanin :
Bardzo dobrze, że młodego. Przynajmniej nei skażonego systemem a tym bardziej układami!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-07-2008) nieteatrolog :
ja tam wole Żentarę przynajmniej jest znany w całej Polsce - a to może przyciągnąć znane twarze do Tarnowa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-07-2008) zosia :kasia@interia.pl 
od 2 miesiecy wiadomo ze dyrektorem będzie Turkiewicz cały Tarnów o tym mówi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) obserwator :
a może Krzysztof Nowak - taż umie dobrze "grać"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) mika :
Jest już ostateczna decyzja?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) widz :
Tak! Nowym dyrektorem Tarnowskiego Teatru został Żentara!!!:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Jewropejczyk pełną gębą :
Kruca bąbel prezydent nas oszukał. Miał być przecież kandydat "młody i prężny"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) mirek :
Dzisiaj na Polonii jest Siekierezada

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) antygalicjanin :
Do "jewropejczyka" - nie mów,że oszukał...teatr to nie jeden tylko problem jaki ma na głowie... a gdyby podtrzymał swój pierwotny wybów...musiałby sporo czasu zmitręzyć na utarczki z w jednym temacie a przeciez to mniej istotny problem do celów jakie musi dokonac w mieście.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947