Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Polacy – Ukraińcy 1939 – 1947”    -   07/7/2008
W Tarnowskim Centrum Kultury można już oglądać przygotowaną m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę, poświęconą krwawym wydarzeniom w relacjach między Ukraińcami, a Polakami w czasie II wojny światowej i tuż po. Pierwotnie pisaliśmy, że jest to wystawa poświęcona Wołyniowi – tej białej plamie w naszej historii, niewygodnej i przemilczanej w czasach PRL, niewygodnej i dziś, w imię dobrych „polsko – ukraińskich” stosunków - gdy dokonane przez nacjonalistów ukraińskich barbarzyńskie rzezie na polskiej ludności cywilnej, kobietach i dzieciach, gdy akcje palenia do gołej ziemi całych wsi, próbuje się relatywizować akcją „Wisła”. Wystawa obejmuje jednak szerszy kontekst tych wydarzeń, wpisany w jej tytuł – na ile zaś przezwycięża tzw. poprawność polityczną, odzwierciedlając prawdę i zakres akcji eksterminacji narodu polskiego na tych terenach – to niechaj osądzą sami widzowie i, przede wszystkim – „Kresowiacy”. Z pewnością ekspozycję tę warto odwiedzić, z uwagi na jej edukacyjny i poznawczy walor.

Posłuchaj, co na temat wystawy i wydarzeń sprzed lat powiedział otwierający ją wiceprezydent Tarnowa Kazimierz Koprowski :

Ogloszenie

Z jednej strony to smutne, że nie brak dziś ludzi, którzy nakazują nam milczeć w sprawie tych wydarzeń, w imię „dobrosąsiedzkiej realpolitik”, co jako żywo przypomina sytuację, gdy podczas II wojny światowej i po niej alianci kazali nam milczeć w sprawie Katynia, kierując się identycznymi pobudkami. Znamienny jest też fakt, iż na np. stronie wikipedii, rzezi wołyńskiej poświęcono nieporównywalnie mniej miejsca, niż „Akcji Wisła”. Znajdujemy za to taki np. przypis: Brak dokumentacji oraz współdziałania ze strony administracji oraz historyków ukraińskich uniemożliwia obecnie dokładne określenie liczby ofiar rzezi, która według strony polskiej może sięgać 200 tysięcy.” Tym bardziej więc cenna jest inicjatywa, że wreszcie, po latach, przynajmniej próbuje się mówić o ludobójstwie popełnionym przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach – choćby za pomocą wystaw. To, co zobaczymy w TCK, to skrótowa próba przedstawienia krwawych wydarzeń, obejmująca nie tylko mordy dokonywane na Polakach i innych nacjach, ale uwzględniająca akcje zbrojne AK i wspomnianą "Akcję Wisła".
Na prezentowanej ekspozycji poruszony został także ciekawy i niezwykle dramatyczny wątek współpracy polskiego podziemia z nacjonalistami ukraińskimi, gdy również dla naszych obecnych wschodnich sąsiadów stało się jasne, że wspólnym wrogiem są sowieci – co też skwapliwie wykorzystywała przeciwko AK propaganda PRL.

Wystawa powstała przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Biura Edukacji Publicznej.
M. Poświatowski

Zachęcam także do wysłuchania archiwalnego już reportażu dźwiękowego sprzed lat, który korzystając z naszej wyszukiwarki można znaleźć przy tekście „Kresy Niepamięci”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(08-07-2008) ef :
Bardzo interwsujący temat, szkoda, że tak mało osób przyszło na otwarcie tej wystawy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-07-2008) Obywatel :
Redakcja INTARNETu popełniła błąd wstawiając do flesza informującego o rocznicy masakry na Wołyniu zdjęcie powieszonych dzieci. W literaturze przedmiotu (psychiatria) opisano to dokładnie. "Radomskie "Słowo" z 13 grudnia 1923 roku: "W dniu 12 grudnia o 13.00 zgłosiła się do komisariatu PP miasta Radomia Marjanna Dolińska, cyganka, lat 32, ostatnio zamieszkała we wsi Kozłów tejże gminy powiatu radomskiego i zameldowała, że w dniu 11 grudnia ok. godz. 20 pozbawiła życia czworga swoich małoletnich dzieci wieszając ich na drzewie w lesie Antoniówce gm. Radom w rejonie posterunku PP Rajec Poduchowny. Poniższe dzieci były w latach: - córka Zofia - 6 miesięcy - syn Antoni - lat 3 - córka Bronisława - lat 5 - syn Stefan - lat 7. " http://groups.google.com. ar/group/soc.culture.polish/ms g/4102482283200694

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-07-2008) Redakcja portalu inTARnet.pl :
Tak, zwrócono nam już telefonicznie uwagę na ten niezamierzony błąd i został poprawiony w tym samym czasie, w którym wpisano poprzedni post (zastąpiono to zdjęcie innym). Po uwadze tel., za którą dziękujemy, dziś rano zapoznaliśmy się z tym problemem - jest spora literatura na temat w sieci, uruchomiona artykułem w "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że niezwykle sugestywne zdjęcie powieszonych dzieci jest błędnie używane dla ilustracji zbrodni wołyńskiej od ponad 60 lat a pochodzi najprawdopodobniej z podręcznika medycyny sądowej z okresu międzywojennego. Pewnym usprawiedliwieniem dla osób, które w latach 40-tych XXw. jako pierwsze użyły tego zdjęcia w kontekście ludobójstwa na Kresach jest fakt, że podobne "wianuszki z polskich dzieci" wokół pni drzew zwyrodnialcy z OUN-UPA czynili , na co jest wiele udokumentowanych relacji świadków tych zbrodni. Opisy te i zapewne także reprodukowane od dziesięcioleci zdjęcie przyczyniło się do powstania wstrząsającego pomnika w Przemyślu, a także projektu pomnika w Warszawie, który wykonał prof. Marian Konieczny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-07-2008) olo :
Im dramatyczniejszyobraz tym lepiej. Nie o przyczynach a o skutkach. Byle judzić a nie wyjasniać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2008) do olo :
Jak wyjaśnisz, opierając oczywiście swój przekaz o "przyczyny" takie fakty, jak rozprucie nożem brzucha ciężarnej kobiety i uduszenie wyciągniętego stamtąd dziecka jego własną pępowiną ? Albo przepiłowanie piłą kilkunastu "Lachów", albo gdzie indziej obdarcie ich żywcem ze skóry ? To są według ciebie zbrodnie, które mają jakieś uzasadnione (przyczyny ? Polacy dokonywali na Ukraińcach wcześniej podobnych mordów ? Znasz jakieś przykłady ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947