Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Prezydent Kaczyński 30 października zagości w naszym mieście    -   16/8/2008
Tarnów – pierwsze niepodległe
To już oficjalna wiadomość – 30 października w związku z obchodami 90-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Tarnowie zagości prezydent RP Lech Kaczyński. O tę wizytę magistrat zabiegał od dłuższego czasu – Tarnów był bowiem pierwszym wolnym miastem w rodzącej się Polsce – 30 października 1918 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta radni podjęli historyczną uchwałę oddając się do dyspozycji Państwu Polskiemu a w nocy z 30 na 31 X Tarnowianie realizując tę uchwałę, jako pierwsi w kraju rozbroili wojska zaborcze i przejęli cywilną władzę w mieście. Informację o wizycie Lecha Kaczyńskiego Ryszard Ścigała przekazał publicznie podczas uroczystości upamiętniających rocznicę „Cudu nad Wisłą”, które odbyły się w miniony piątek.

Ogloszenie
>

W tym roku po raz pierwszy obchody rocznicy „Cudu nad Wisłą” połączone zostały z organizowanym tradycyjnie tego samego dnia przez PSL „Świętem Czynu Chłopskiego”. Najpierw więc ludowcy spotkali się pod pomnikiem Wincentego Witosa, gdzie zwięzłą przemowę przypominającą upamiętniane wydarzenia wygłosił poseł Wiesław Woda i gdzie zasłużonym działaczom stronnictwa wręczono odznaczenia, następnie zaś ludowcy udali się do tarnowskiej katedry, na Mszę Świętą za Ojczyznę. Po godzinie 13:00 połączone poczty sztandarowe przemaszerowały pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce i oddana została salwa honorowa.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(18-08-2008) komandos :
Drogi Redaktorze - jeśli piszemy o faktach deklaratywnych, to pierwszym miastem był niestety Śląsk Cieszyński, gdzie dniach 12-19 października 1918 r. utworzono Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która miała zamiar przejąć władzę w Księstwie Cieszyńskim. Był to więc pierwszy nieformalny rząd polski (!). W dniach 31.X/1.XI.1918 r. miał miejsce bezkrwawy zamach wojskowy, w wyniku którego Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego przejęła oficjalnie władzę z rąk austriackich, a więc oficjalny koniec istnienia Księstwa Cieszyńskiego, choć nazwy tej używano nadal jeszcze do 1920 roku. A wracając do Tarnowa - oddanie się "do dyspozycji polskiego organu rzadowego utworzonego przez Radę Regencyjną " - w formie zgłoszonego wniosku przez burmistrza Tertila na posiedzeniu Rady Miasta po godz. 18 30 października 1918 r. nie przeszkodziło w Tarnowie dokonać w nocy z 30 na 31 października 18 roku przewrotu wojskowego. 31 października od godz. 8 rano Tarnów był całkowicie w polskich rękach. I jeszcze jedna uwaga - 15 sierpnia oprócz kościelnego święta, jest jeszcze rocznica bitwy warszawskiej 1920 r. a nie żadnego cudu nad Wisłą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-08-2008) sumienie weredyka :
Prostuję przejęzyczenie komandosa- nie Sląsk Cieszyński ,a miasto Cieszyn. Cieszyn zresztą wielokrotnie oficjalnie protestował przeciwko "uzurpacji" Tarnowa. No ale jak zwykle jezeli nam fakty nie pasują- to tym gorzejdla faktów......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-08-2008) sumienie Weredyka :
prostuję przejęzycznie Komandosa- nie ma miasta Sląsk Cieszyński chodzi po prostu o miasto Cieszyn

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-08-2008) clio :
ciekawe, czy ważniejsze jest kto był pierwszy, czy może jak kto do tej niepodległosci dochodził np. porównać w takim aspekcie drogę Tarnowa z Lwowem, czy Poznaniem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-08-2008) komandos :
dziekuję za sprostowanie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-08-2008) Ziutek :
Nie czaje tego. Skoro w Cieszynie władzę przejęto 1 listopada, a w Tarnowie 31 października, to wynika z tego, że Tarnów był pierwszym wolnym miastem miastem. Czy się mylę?:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-08-2008) do Ziutka :
Wystarczy przeczytać i będziesz czaił. Ale to chyba nie wystarczy, więc kawa na ławę - gdyby nadesłaną z magistratu informację o przybyciu Prezydenta RP do Tanowa , Redaktor okrasił wiadomością, że w nocy z 30/31 października podjęto działania zmierzające do przewrotu wojskowego w wyniku którego o 8 rano Tarnów miał własną, polską władzę wojskową - nie byłoby problemu. Chociaż widzę, że błąd w tekście pierwotnym redakcji został usuniętyi prawdopodobnie stąd konsternacja Ziutka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-08-2008) komandos :
w informacji redakcyjnej było trochę pomyłek, ale widzę że zostały poprawione. Chyba dlatego Ziutek ma słuszne wątpliwości.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-08-2008) Ziutek :
hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-08-2008) portos :
hi hi hi...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-08-2008) portos :
dzisiejsza Gazeta Polska Krakowska donosi iż książe Paweł Sanguszko darowiznę przekazaną miastu 11 listopada 1938 r. przez ksiącia Romana, sprzedał krakowskiej spółce. Mości książę Pawle - gdybyś był mężczyzną nie swojej rzeczy nie sprzedawałbyś. U Sanguszków słów się dotrzymywało a nie robiło z gęby cholewy. Powinieneś również zrezygnować z udziału w tarnowskim komitecie honorowym obchodów 90 rocznicy odzyskania niepodległości. N Ie mówiąc o zrezygnowaniu z honorowego obywatelstwa mego miasta. Bo człowiekiem honoru to ty nie jesteś. Basta !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-08-2008) Ziutek :
No podobno sprzedał ją tanio, za wartość średniego mieszkania w Tarnowie. Szkoda. Ciężko zrozumieć jego zachowanie, trochę nie fair.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-08-2008) future :
a monarchiści planowali by został królem Polski . sic.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947