To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wielkie widowisko muzyczne już w najbliższy weekend    -   21/8/2008
"Harnasie" na Jamnej !
Nie umilkły jeszcze echa cyklu imprez religijnych, patriotycznych i artystycznych, które odbyły się na Jamnej w trakcie minionego długiego weekendu, a już w najbliższą sobotę i niedzielę czeka nas tam kolejne niezwykłe wydarzenie. W górskiej scenerii z baletem „Harnasie” wystąpią tu artyści Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki z Poznania. To wspólna inicjatywa Duszpasterstwa Akademickiego o. Dominikanów oraz powiatu tarnowskiego. Imprezę wspiera Grażyna Kulczyk. Wstęp na dwie prezentacje widowiska jest wolny !

Ogloszenie

Słynne „Harnasie” Karola Szymanowskiego powstały z fascynacji górami, kulturą góralską i pięknem polskich Tatr. Prapremiera spektaklu miała miejsce właśnie w Poznaniu. Teraz tamtejsi artyści przyjadą do niewielkiej Jamnej, położonej w gminie Zakliczyn w powiecie tarnowskim, aby zaprezentować ten niezwykły balet. Jego pomysłodawcą jest o. Jan Góra, który ma w Jamnej swój ośrodek duszpasterski.
- Jesteśmy ogromnie dumni, że kultura z Wielkopolski jedzie do Małopolski – mówi o. Góra. - A ja osobiście jestem pełen entuzjazmu, że ci młodzi ludzie zgodzili się pojechać do wsi, której miało nie być i dać tam to wspaniałe przedstawienie w naturalnej górskiej scenerii, czyli takiej, w jakiej powinno się to odbywać. Spektakl odbędzie się po mszy, żeby wszyscy, z całej okolicy, mogli przyjść i go zobaczyć ! - mówi charyzmatyczny duszpasterz.
Monumentalne "Harnasie" wystawione zostaną na Jamnej 23 sierpnia o godz. 19.30 i 24 sierpnia o godz. 13.00. Wstęp jest wolny.
Respublica Dominicana Jamna Regio Exterritorialis i powiat tarnowski zapraszają!

Przypomnijmy, latem ubiegłego roku "Harnasie" w wykonaniu krakowskich artystów Opery Krakowskiej wystawione zostały w plenerze w 4 miastach Małopolski, uświetniając Rok Karola Szymanowskiego (na zdjęciu fragment tarnowskiej inscenizacji). Prezentacje cieszyły się ogromnym powodzeniem, stając się wydarzeniem absolutnie bezprecedensowym.

„Gdy się pojmie prawdziwą góralska pasję do nadawania plastycznych kształtów wszystkiemu, co Górala w życiu otacza, gdy się przeniknie te chropawe, kanciaste, jakby w opornym głazie kute formy, ukazuje się w tej muzyce prawdziwe oblicze nieugiętego, twardego, specyficznie góralskiego „liryzmu”, przedziwna „epickość” spokojnie falującej powierzchni i głęboko na dnie ukryta, teatralna niemal dramatyczność treści, znajdująca swój wyraz w tańcu” - pisał Karol Szymanowski. Harnasie op. 55 - balet-pantomima w trzech obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę do scenariusza Karola Szymanowskiego i Jerzego Mieczysława Rytarda – osnuta na tematyce i muzyce góralskiej, jest chyba najbardziej znanym dziełem naszego największego po Chopinie kompozytora - Karola Szymanowskiego.

Pierwszy impuls do myśli o stworzeniu takiego dzieła dał Szymanowskiemu kontakt z muzyką Strawińskiego w roku 1912. Znane były wówczas balety Ognisty ptak, Pietruszka i Święto wiosny. W 1913 sam Strawiński prezentował Szymanowskiemu w Londynie swoje Wesele. Wreszcie kontakt ze słynnymi Baletami Rosyjskimi Diagilewa pobudził Szymanowskiego do bardziej konkretnego działania i w roku 1922 zbierał już w Zakopanem pierwsze materiały do swojego baletu. W 1923 roku odbywało się wesele zaprzyjaźnionej z Szymanowskim góralki - Heleny Gąsienicy-Roj z Jerzym Rytardem. Szymanowski był drużbą i wypełniał wszystkie obowiązki związane z tą funkcją - wraz z zapraszaniem gości na wesele w wigilię ślubu, połączonym z piciem wódki u każdego zapraszanego. Na weselu Rytardów pomysł baletu skrystalizował się ostatecznie. Scenariuszem zajęli się Rytardowie, rozpracowując szczegółowy plan kompozytora. Praca nad Harnasiami trwała osiem lat, w całości balet został ukończony w roku 1931.

Balet Harnasie Szymanowskiego ma prostą fabułę - to historia góralskiej dziewczyny siłą wydanej za mąż za bogatego gazdę i uprowadzonej w czasie wesela przez jej ukochanego harnasia. Można ten balet uznać bezsprzecznie za dzieło genialne pod każdym względem. To pierwszy w historii muzyki polskiej utwór sceniczny w całości oparty na folklorze Podhala. Pierwszy również, który w tak doskonały sposób łączy w sobie elementy muzyki ludowej (dosłowne cytaty melodii góralskich) z indywidualnym stylem kompozytora. Szymanowski okazał się znakomitym znawcą specyfiki góralszczyzny i stworzył utwór o wspaniałej oprawie brzmieniowej, oryginalnych stylizacjach, utwór jednocześnie i dramatyczny, liryczny i ekspresyjny, niezwykle barwny. W utworze znalazły się tak znane motywy podhalańskie, jak pieśni W murowanej piwnicy, czy Ej wolny, jo, wolny, jako ptosek polny.
O muzyce Harnasiów pisał wybitny muzykolog Adolf Chybiński: Ta niewielka, choć smukła partycja, licząca w wyciągu fortepianowym zaledwie 86 stron, mknącym ponadto w przeważnie szybkim tempie, jest naładowana szczelnie tak bardzo skondensowaną i rzeczową treścią o tak przejmującym i porywającym wyrazie, zrodzonym z płomiennej fantazji i nastrojowo-malowniczego słyszenia i widzenia piękna Podhala i Tatr, że nawet najchłonniejszy umysł muzyczny musi słuchać tej muzyki z zapartym oddechem. Tu nie ma czasu na żadne refleksje i spoczynki w emocji.
Prapremiera baletu odbyła się w roku 1935 w Pradze, w rok później wystawił Harnasie w Grand Opéra w Paryżu słynny tancerz i choreograf Serge Lifar. Był to niezwykły sukces kompozytora w niespełna rok przed śmiercią. Polska premiera sceniczna odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu w roku 1938, w tym samym roku Harnasie wystawiono w Warszawie. Dzisiaj wykonuje się ten utwór w całości lub tylko w częściach, z chórem i solistą lub bez. Najpopularniejszymi fragmentami są sceny: Redyk, Marsz i Taniec zbójnicki, Taniec góralski i Hala. Dużą popularność zdobył Taniec z Harnasiów, transkrypcja na skrzypce i fortepian dwóch fragmentów z baletu autorstwa kompozytora i skrzypka Pawła Kochańskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 09:35:45
IP          : 18.188.241.82
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html