To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Książe Paweł Sanguszko broni się i tłumaczy Tarnowianom    -   10/9/2008
List od księcia
Do naszej redakcji dotarł list, który skierował książe Paweł Sanguszko do mieszkańców Tarnowa, w związku z treścią artykułów ukazujących się w tarnowskiej prasie a dotyczących kwestii bulwersującej opinię publiczną sprzedaży Góry św. Marcina oraz sugestii odebrania mu honorowego obywatelstwa miasta. List przekazany został przez reprezentującego księcia adwokata Mariusza Tomasika z krakowskiej kancelarii Tomasik, Chabaszkiewicz i wspólnicy sp.k., który napisał nam, że list otrzymują wszystkie redakcje, które poruszyły ostatnio w swoich tekstach sprawy związane z jego klientem.

Ogloszenie

Oto pełna treść otrzymanego listu (pisownia oryginalna):

Szanowni Mieszkańcy Tarnowa, Drodzy Państwo!

W związku z licznymi artykułami dotyczącymi sprzedaży działek na Górze św. Marcina w Tarnowie chciałbym przedstawić Państwu moje stanowisko i podać fakty.
W ciągu ostatnich lat moi przedstawiciele przekazywali wielokrotnie pracownikom Urzędu Miasta Tarnowa informację, że jestem gotowy do uregulowania sprawy ruin zamku. Spotkania w tej sprawie odbywały się już w 2005 roku. W marcu 2007 roku natomiast złożyliśmy deklarację sprzedaży Miastu nieruchomości z ruinami zamku. Co więcej, po tym jak moi pełnomocnicy dowiedzieli się, że w 1938 roku mój dziadek złożył deklarację co do darowizny ruin zamku, to od razu złożyli propozycję przedstawicielom Urzędu Miasta, że 2/3 nieruchomości zostanie darowane, a ewentualna sprzedaż dotyczyć będzie jedynie 1/3 części nieruchomości.
Niestety pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa nie wyrazili zainteresowania żadną naszą propozycją. Zamiast tego na jesieni 2007 roku Urząd Miasta podjął próby wpisania na swoją rzecz własności do księgi wieczystej. Ku mojemu zaskoczeniu we wniosku Urząd Miasta powołał się nie na deklarację darowizny, ale na reformę rolną. Wniosek taki został oddalony w dniu 10 marca 2008 roku, a Miasto się od tego nie odwołało.
Skoro sąd potwierdził moje prawa do nieruchomości, a przedstawiciele Urzędu Miasta nie byli zainteresowani żadnymi rozmowami, w dniu 17 kwietnia 2008 roku z powodów osobistych, zmuszony byłem sprzedać nieruchomość. Muszę podkreślić, że w księdze wieczystej wpisani byliśmy z Mamą jako właściciele i w tym dniu nie było żadnego zastrzeżenia o jakichkolwiek pretensjach Miasta Tarnów do nieruchomości.
W dniu 12 czerwca 2008 roku w Tarnowie uroczyście wręczony został mi dowód osobisty – za co jeszcze raz niezmiernie dziękuję. Podczas tej uroczystości poruszany był temat parku im. Romana „Sybiraka” Sanguszki, ale przez przedstawicieli Urzędu Miasta nie została poruszona kwestia regulacji prawa własności działki na Górze św. Marcina.
Dlaczego przedstawiciele Miasta nie chcieli podjąć tego tematu wyjaśniło się kilka tygodni po tej uroczystości, kiedy dowiedziałem się, że w sprawie toczy się już sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej, gdyż Miasto Tarnów w dniu 27 maja 2008 roku, a więc jeszcze przed spotkaniem ze mną, złożyło pozew w sądzie przeciwko mnie oraz nabywcy nieruchomości. Oczywiście ani o zamiarze skierowania takiej sprawy, ani o jej rozpoczęciu nie zostałem poinformowany przez przedstawicieli Urzędu Miasta. Zapewniam, że gotowy jestem poddać się wyrokowi sądu i zaakceptuje każde orzeczenie. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że to ja z moją Mamą byłem właścicielem nieruchomości, gdyż darowizna z 1938 roku nie została dokonana. Jeżeli zaś chodzi o reformę rolną to sprawa jest oczywista, gdyż ruiny zamku nie nadają się na działalność rolniczą i nie mogły być przejęte przez Państwo. Zresztą jeżeliby nawet takie przejęcie miało miejsce, to nie Tarnów byłby właścicielem tych gruntów, ale Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Przykro mi, że rozważana jest możliwość odebrania mi honorowego obywatelstwa. Naprawdę jestem z niego niezwykle, ale to niezwykle dumny. Uważam za niesprawiedliwe czynienie mi zarzutu, że dysponuję pozostałościami spadku, gdyż każdy, także honorowy obywatel może sprzedać swoją własność. Chcieliśmy tę sprawę załatwić ugodowo, lecz urzędnicy nie byli zainteresowani zakupem i zamiast podjąć rozmowy to za naszymi plecami wszczęli prawne działania przeciwko nam. Przyjmuję do wiadomości obietnice mojego Dziadka, ale proszę pamiętać, że w 1938 roku dysponował on dużym majątkiem, którego w zasadzie w całości został pozbawiony przez polskie Państwo. O resztki tego majątku musimy prawnie walczyć bez pomocy żadnej instytucji publicznej. Propozycje odebrania mi honorowego obywatelstwa sprawiają przykrość także dlatego, że nikt nie czyni zarzutu polskim władzom, które od 1989 roku obiecują ustawę reprywatyzacyjną, a tej ustawy jak nie było tak nie ma.
Niech nie będzie mi to poczytane za przejaw pychy, gdyż te kwestie zawsze staraliśmy się trzymać w dyskrecji, ale musze wspomnieć o kilku tylko kwestiach dotyczących ostatnich dziesięcioleci, a wskazujących w mojej ocenie, że zawsze celem naszej rodziny było działanie dla dobra Polski i Polaków.
1.Przez cały okres komunizmu moja rodzina pomagała przyjaciołom z Tarnowa, którzy byli naszymi przedwojennymi pracownikami.
2.W latach 80-tych pałac na ul. Franciszkańskiej w Krakowie podarowany został Papieskiej Akademii Teologicznej i służy do dziś na cele dydaktyczne.
3.W 2002 podarowaliśmy Bibliotece Jagiellońskiej księgozbiór prawie 2.000 unikatowych inkunabułów, starodruków i książek, a ponad 200 kolejnych książek, stanowiących nasze rodzinne pamiątki zostało złożonych w depozycie.
4.W 2004 roku osobiście podarowałem kamienicę w Sao Paulo na Dom Polonii i od lat staram się pozyskiwać środki na jego utworzenie.
5.W 2005 roku podarowaliśmy odzyskane w procesie muzealia tarnowskiemu muzeum, pozostałe składając w depozycie. 6.Od kilku lat fundujemy stypendium dla dzieci ze szkoły podstawowej nr 10 w Tarnowie.
7.Nierzadko, ale bez rozgłosu wspomagamy różne instytucje charytatywne.
Chciałbym wierzyć, że osoby proponujące odebranie mi honorowego obywatelstwa uczyniły równie dużo dla Tarnowa i Polski.
Kończąc chciałem podziękować Panu Prezydentowi Ryszardowi Ścigale, który w ostatnich dniach osobiście zainteresował się sprawą, co może pozwolić na korzystne jej rozwiązanie. Miałem nadzieję na takie rozwiązanie kilka miesięcy temu i mam taką nadzieję także teraz.
Proszę Państwa, żeby teraz znając fakty, każdy z Państwa samodzielnie ocenił moje działania.
Z wyrazami najwyższego szacunku,

____________________________
Paweł Sanguszko
Obywatel Honorowy Miasta Tarnowa

Sao Paulo, 5 września 2008


Redakcja portalu inTARnet.pl wróci do treści listu w najbliższych dniach. Postaramy się uzyskać m.in. komentarz magistratu do zawartych w liście tez i stwierdzeń.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 34)Dodaj komentarz
(10-09-2008) Liber :
No to już mamy naświetloną tę sprawę, a na finisz poczekamy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Dżet :
Brawo prezydent Ścigała. Urzędnik może nic nie robić ale i tak musi być górą. Niestety, bolszewizm dalej na każdym kroku. Moja mama dalej dobrze wspomina czasy Sanguszków. Ciekawym, czy o naszych rządzących po skończeniu kadencji będzie ktokolwiek pamiętał?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) toomas :
Nie zwalajcie tez wszystkiegona Prezydenta. Niestety w UM sa osoby które kop[ią pod Prezydentem i mógł On o niektórych sprawach byc błednie informowany...no coz takie życie..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) lex :
mimo wszystko - pacta sunt servanda mości Romanie książe Sanguszko.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Weredyk :
Oczywiscie trzeba poczekac na komentarz drugiej strony, niemniej jednak list rzuca swiatlo na aspekty dotychczas nieporuszane i pokazuje jednak, ze dzialania UMT nie mialy wiele wspolnego z grą fer. A fakt braku poinformowania P. Sanguszki w trakcie wreczania dowodu o czynionych dzialaniach prawnych, z jednoczesnym indagowaniem go o dobrowolne przekazanie nieruchomosci pokazuje klase a raczej jej totalny brak Prezydenta Ryszarda Ścigały.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Irek :
Treść listu stoi w sprzeczności z wypowiedziami Pana Prezydenta Ścigały. Z oceną wstrzymam się do ukazania się komentarza magistratu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) do Weredyka :
Strasznie ufny jesteś Weredyku w to co napisał Sanguszko. Nie można komentować dopóki nie pozna się odpowiedzi. A to że Ścigała Ci nie pasuje zupełnie nie może być argumentem do oceny sytuacji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) portos :
tak z jednej jak i drugiej strony brak tego wszystkiego co jest wyróżnikiem - jednym z wielu - inteligencji: ogólna skłonność do myślenia i zachowanie przyzwoitości.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) rQt :
Po raz kolejny pada mit prezydenta Scigaly dobrego managera. Z listu ksiecia Sanguszki wynika, ze winni sa urzecznicy - co to za prezydent miasta ktory nie wie co robia jego urzednicy? No chyba ze Pan Scigala doskonale wiedzial (a mysle ze wiedzial bo sami urzednicy bez zgody prezydenta lub ktoregos z zastepcow nie zakladaliby spraw w sadzie) to w takim razie jego styl jest cokolwiek bezczelny ... Tak czy inaczej w taki sposob dobry manager nie postepuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Tarnowianin :
Niestety, naszym lokalnym władzom daleko do arystokracji (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) Zaścianek i prywata, ot co:(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Do Tarnowianin :
Nie tylko do arystokracji , nie mają elementernej przyzwoitości i wiedzy ,poznałem te działania osobiście . Szkoda że pomimo wręcz oczywistych działań przestępczych Prokuratura jedynie stwierdziła "zgłoszone przez osobę nie powołaną" Tak wieccie że jesteśmy powołani do płacenia podatków i milczenia bo w Tarnowie rządzi PO i stanowi prawa ,tak by im było dogrze .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) marek :
I wreszcie prawda ujrzała światło dzienne. Bardzo dobrze że wiemy jak to wyglądało.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) ziu :
A może ktoś odpowie co się stało z pieniędzmi zbierane na pomnik "Chrystusa",który miał stanać na Górze Św.Marcina??..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) sanguszko :edytadrwal@interia.pl 
oj Rysiu, Rysiu, nadajesz się do rządzenia miastem jak wieprzowina na żydowskie wesele hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Elliot :
Winszuje Księciowi Sanguszce i jego Mamie. Tarnów razem z Sanguszkami jak zawsze!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) z Melsztyna :
..........::::: a może za bardzo wierzyliśmy w Pana Ścigałe, może alternatywa jaką miał być dla rządzących przed nim Tarnowem okazała się mało realna :( ..........::::::

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Sergiusz :
tak to bywa z Hanysami...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) mieszkaniec :
Brawa dla Księcia i jego pełnomocnika.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) do wszystkich :
No nic, pozostaje nam czekać na Prezydenta Rojka. który jest znacznie lepszym menadżerem, znawcą kultury, sportu, gospodarki etc. gdybym był sklepikarzem małym na osiedlu byłbym za nim bo by nie pozwolił na budowę żadnego centrum handlowego, już nie mówiąc o handlu w niedzielę. Z innej strony patrząc to gdyby nie ta cała sytuacja z własnością terenu na Marcince to kto by się tym z Was interesował? Pan Maniak chce odbudować zamek, anonimowy przedsiębiorca też - bo byłby to świetny biznes w super miejscu. Wartość zabytkowa nie miałaby znaczenia wtedy. Mielibyśmy kolejny dom weselny z nowoczesnej cegły na górce widoczny z daleka. Wojewódzki (zaznaczam WOJEWÓDZKI, a nie z Urzędu Miasta) konserwator i tak by się nie zgodził, ale nie przeszkadza to Wam ruganiu Ścigały. Weźcie drodzy komentatorzy pod uwagę to że: 1. Zabytkiem są ruiny a nie nieistniejący zamek, który nie wiadomo jak wyglądał. Co za tym idzie to jedynie wyeksponowanie ruin jest czymś co tam można zrobić. 2. Sanguszko sprzedał teren firmie założonej tylko w tym celu. Widzę że nagle wszyscy o tym zapomnieli. Bo jak by byli włodarzami miasta to od razu by wzięli i kupili gdyby była taka propozycja. Pomijając fakt że te pieniądze trzeba by było zabrać jakiejś instytucji, szkole itp. 3. Nic nie jest jasne do końca, bo nie jest znane oficjalne stanowisko UM w sprawie tego pisma . Z nastrojów widać że Sanguszko dobrze chciał ale indolencja w działaniach rządzących jest niemała. To jest Wasze zdanie, ja czekam tylko na to co tu będziecie pisać po zmianie prezydenta - i oczywiście całego grona urzędników, którzy przez pierwszy rok będą się przyzwyczajać do pracy, drugi planować, trzeci siedzieć na posadkach, a w czwartym powoli szukać nowej roboty. Dajcie czas na działanie, bo nie jest wcale źle. Gdyby ta sytuacja zdarzyła się 3 lata temu albo za 5 lat to każdy rządzący by oberwał od Was za swoją niekompetencję, indolencję itp. Czasy są takie że każdy szuka sensacji, jak nie Marcinka to by było coś innego. Więcej szeroko zrozumianej obiektywności Wam życzę. Wojtek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Antygalicjanin :
Dobrze napisane.. A że urzedników u nas ci co nie miara... a jeszcze w układzikach i w zgodzie z Prawem Parkinsona to będziemy mieli wciąż dylematy. Sam Prezydent nic nie poradzi. Bo śmierdzące jajko trudno jest ruszać...a przy oakzji takei sa przepisy i możliwości działania na stanowiskach, że przy zmianach rządowych następują też zmiany na dołach i nikt "oświecony" nei chce się pchać na takie stołki jesli nie mógłby dokonać wyraźnych zmian , co w okresie 4 lat wielokrotnie jest bardzo trudne a musi sie po za tym liczyc z możliwością , że niestety może wylecieć z posady bo zaszkodzi pewnemu układowi. D;latego tak mamy jak sami pościeliliśmy i nei zastanawialiśmy się podczas wyborów. W dodatku - mamy konserwatora zabytków (archeologa),który jakoś woli stan obecny zamku a nie dostosowanie się do realiów, Młyn, który bęzie zawadą miasta i ponurym miejscem w centrum miasta... Niestety nigdy u nas logika nie wyprzedzi prawa i dlatego tak wielu mieszkanców ,rodowitych, traci miasto.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) świerzak-Misiak :
Może minister Grad pomoże? :) on jest specjalista w ratowaniu takich ważnych spraw :))) hahaha

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) ups :
to juz chyba pierwsza i ostatnia kadencja „najs” Ryszarda.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) naiwność :
abstrahując od geniszu panującego Ryszarda Wróble Serce i nieudolności w zarządzaniu miastem, należy wskazać, że Pawełek z rodu Sanguszków jest tylko przykrywką pod którą cwani krakowscy adwokaci robią swoje interesy. Pawełek wie o zamku i dealach na nieruchomościach tyle co Ignacio Lula da Silva (prezio Brazylii) o segregowaniu odpadów przez MPGK w Tarnowie. Pawełek siedzi w Sau Paulo, popuja cache z limonkami i słucha wspomnień mamusi o majątku we Francji. Udzielił pełnomocnictw grupce cwaniaków z centusiowa i to oni rozdają karty. Oni kombinują jak pod przykrywką pomnożenia aktywów Pawełka i mamusi skubnąć znaczny procencik. I to jest chyba sedno całej sprawy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) rolo :
a moze by podarował coś tarnowowi pan ścigała ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) maniana :
Prezydent oraz jego ekipa nie popisuje się w ochronie ratowaniu pamięci historycznej, a zwłaszcza jej materialnych pamiątek. Nie zapomnijcie co działo się z młynem Szancera / wg prezydenta do wyburzenia, komin po Owintarze do wyburzenia/, a teraz riuny na Marcince. Oczywiście nie on sprzedawał, ale na pewno on i Rada Miast a, na czele z karierowiczem, drugim Ryszradem Ządło nie dopolnowali sprawy tak ważnej dla miasta. Natomiast organizowana jest sesja na temat zasług powyższych panów w ochronie zabytków. Cóż, medialna działalność, śmieszna i bez pokrycia w faktach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) maniana :
Natomiast co do zgodności wypowiedzi prezydenta z sytuacją, jaką opisuje Pan Sanguszko, cóz lekko przejdzie do wyjaśniania i gmatwania całej sytuacji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) maniana :
Prezydent oraz jego ekipa nie popisuje się w ochronie ratowaniu pamięci historycznej, a zwłaszcza jej materialnych pamiątek. Nie zapomnijcie co działo się z młynem Szancera / wg prezydenta do wyburzenia, komin po Owintarze do wyburzenia/, a teraz riuny na Marcince. Oczywiście nie on sprzedawał, ale na pewno on i Rada Miast a, na czele z karierowiczem, drugim Ryszradem Ządło nie dopolnowali sprawy tak ważnej dla miasta. Natomiast organizowana jest sesja na temat zasług powyższych panów w ochronie zabytków. Cóż, medialna działalność, śmieszna i bez pokrycia w faktach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Anty :
Nie najeżdżajcie tak na Prezydenta.To tylko jedna osoba i nie wszystko może przecież jest cała watacha administratorów i tu trzeba spojrzeć co oni robią.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-09-2008) Do Anty :
Po to jest Prezydent ale jeśli nawet na sygnały o wręcz przestępczych działaniach swoich podwładnych jedynie wzorem PO wzmaga lans , to kto ma być odpowiedzialny ???pewno winien jest PIS. Rządy PO w Tarnowie to tragedja tego Miasta i powszechna korupcja wręcz pielęgnowana i chroniona jak skarb . Gdzie Prokuratury, Pitery, Policja ? to PO więc jak z tą pracą w Teraz MY .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-09-2008) Od Anty :
Dobrze , zgodze się z Tobą.. a teraz wytłumacz mi dlaczego Prezydent nie mogł zadecydować o wyborze dyrektora teatru skoro ma tak dużą władzę...trzymając się litery prawa i kodeksu pracy.. ha? Według mnie wpadlismy w szpony "Prawa Petera".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-09-2008) ciekawy :
niech mi ktos wytłumaczy po co na wczorajsze forum były montowane kwiatki na słupach ul.Mickiewicza , czy miasto Tarnów nie ma na co wydawać pieniędzy - tym bardziej że na jutrzejszy dzień zapowiadany jest już lekki przymrozek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-09-2008) tarnowianin :
aby poprawić sobie estetykę odczuć samozadawalających

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2008) Libbotard :Libbotard9665@yahoo.com 
The topic is quite curious, i must say http://reviewedmovies.com/sql/ blowjob/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2009) Ewangelik :
to wszystko przez zydow!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl