To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Ballady Wysockiego w TCK   -   20/4/2004
Po raz czwarty, w najbliższy piątek w Piwnicach TCK posłuchać będzie można "Ballad wieczorową porą". Po raz drugi już w tym cyklu TCK gościć będzie Pawła Orkisza. Tym razem zaprezentuje on pieśni z repertuaru Włodzimierza Wysockiego. Koncert zatytułowany jest "Ja i tak zabiorę Cię stąd". O godz. 12.00 zaprezentowany zostanie młodzieży w kinie MARZENIE a o 19.00 w TCK.

Ogloszenie
>

Włodzimierz Wysocki - urodzony w roku 1938, aktor, pieśniarz, poeta zmarły na atak serca podczas moskiewskiej olimpiady w lipcu 1980 roku to wciąż jedna z najżywszych legend rosyjskiej kultury XX wieku.

Do jego pieśni można się odnosić różnie. Można je lubić lub nie. Można je przyjąć lub odrzucić. Długo też można się o nie spierać. Jedno wszakże jest pewne: koło pieśni Włodzimierza Wysockiego nie da się przejść obojętnie. I nie należy udawać, że ich po prostu nie ma. Same pieśni nie pozwolą, by to zrobić. Nie pozwolą. Wysocki pisał bardzo różne utwory. Zupełnie własne. Można powiedzieć, że odeń nieoderwalne. Są nie tylko przedłużeniem jego życia. W nich zostało bicie jego serca, tętno krwi, charakter wykonawcy i dusza. Mało "śpiewny" głos Wysockiego nabierał w wykonywanych przezeń pieśniach niezwykłej gibkości i głębi, a zwykła skromna gitara potrafiła dźwięczeć z mocą dużej orkiestry. Raz po raz przekonujesz się o tym, słuchając, jak Wysocki śpiewa o wojnie. (...)
Bohater wojennych pieśni Wysockiego to nie żaden heros, nie półbóg. To człowiek z krwi i kości, zwyczajny... Ale kiedy jego kraj, jego ojczyzna, jego Ziemia staje w obliczu zagrożenia jego siły się podwajają, potrajają, tak że wydaje się nam olbrzymem! Wielkim i niezwyciężonym. A powróciwszy z wojny człowiek ten, choć radosny i dumny, nigdy nie zdoła zapomnieć przeszłości, zapomnieć, ile kosztowało zwycięstwo. Będzie pamiętał i żył. Będzie żyć i czuć na sobie uważne spojrzenie swych martwych przyjaciół. I nie będzie mu łatwo...
Należy dodać, że pieśni Wysockiego, nawet te wojenne, są bardzo liryczne. Chyba dlatego zawsze trafiają do serca. Wysocki mówił: "Nie rozumiem, dlaczego pieśń liryczna musi zawsze mówić o rumiankach, bławatkach, słowikach i tym podobnych... Dlaczego pieśń o przyjaźni, wzajemnej pomocy nie pasuje do tej kategorii..." Jego pieśni dźwięczały ogromną siłą. Ale była to dobra siła. Pieśni Wysockiego pomagały wytrzymać słabym, a rozczarowanym przynosiły pokrzepienie. Na takich pieśniach można było polegać, wesprzeć się na nich, jak na ramieniu. Promieniowały pewnością siebie. Ludzie słuchali i myśleli, że z ich autorem można by pójść na koniec świata, w tundrę, w kosmos... Ale przede wszystkim w pieśniach tych była prawda. Jakby nie śpiewał piosenek, a prawdę. Prawdę zawiłych charakterów, prawdę życiowych sytuacji, prawdę odwiecznych ludzkich problemów, prawdę bólu i czułości, prawdę czasu... Słuchając Wysockiego, czuło się, że ten poeta mówi to, czego nie potrafią wyrazić inni, śpiewa to, czego oni wypowiedzieć nie potrafią..... Nie tylko o nich, ale za nich... W ich imieniu... Dlatego był zrozumiany, dlatego ludzie go tak kochali. Dlatego nazywali go przyjacielem. Swoim pieśniarzem. Nie, nie pieśniarzem. To inni byli pieśniarzami. On był - Wysockim. Był człowiekiem, który pomaga nam żyć nawet i dzisiaj.

Robert Rożdzestwieński

Podczas koncertu w TCK usłyszymy najbardziej znane piosenki Wysockiego m.in. "Obławę", "Alpinistkę", "Konie narowiste", kilka piosenek o wojnie, kilka ballad podwórkowych o miłości i o przyjaźni, która najlepiej sprawdza się w górach. Każda piosenka Wysockiego to typowa ballada - opowieść, jakby mini scenariusz filmowy. To dlatego piosenki Wysockiego były inspiracją dla wielu polskich bardów, przede wszystkim dla Jacka Karczmarskiego, niedawno zmarłego w Gdańsku - informuje serwis inernetowy UMT www.tarnow.pl.
Pawłu Orkiszowi, którego tarnowska publiczność poznała niedawno, gdy śpiewał w TCK ballady Okudżawy, towarzyszyć będzie jeden z najlepszych krakowskich pianistów, Andrzej Nowak, którego też już w Tarnowie mieliśmy okazję podziwiać. Bilety są do nabycia w kasie TCK w cenie 20 zł, a za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej 15 zł.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 05:31:06
IP     : 44.200.86.95
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html