To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dobiega końca Światowe Forum Mediów Polonijnych    -   15/9/2008
Dziennikarze zwiedzali Powiat Tarnowski
Powoli dobiega końca tegoroczne XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych. Z końcem ubiegłego tygodnia dziennikarze zwiedzali powiat tarnowski – oglądając dwa zabytkowe cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, goszcząc w Pałacu w Janowicach, gdzie odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi gminy Pleśna, w Sanktuarium NNMP w Tuchowie, Ciężkowicach oraz Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Ogloszenie
>

W powiecie tarnowskim znajduje się 111 zabytkowych cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Dziennikarze polonijni zwiedzili dwa: cmentarz nr 192 w Lubczy Szczepanowskiej oraz cmentarz nr 171 w Łowczówku. Mogiły poległych legionistów przypominają o krwawych walkach toczonych na terenie Galicji Zachodniej.
Z kolei w Pałacu w Janowicach odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi Gminy Pleśna.„Mamy szansę dogonić Francję w produkcji wina” – wójt Wiesław Zimowski podkreślał rozmiar skali produkcyjnej i jakość winorośli uprawianej w regionie. W 2007 r. winiarnia „Michałowin” w Rzuchowej otrzymała tytuł „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Historię Janowic i dworku przedstawił natomiast Mieczysław Bień – były prezydent Tarnowa, pracownik Politechniki i dzierżawca Pałacu w Janowicach.
Polonijni dziennikarze gościli także w auli Sanktuarium NNMP w Tuchowie, gdzie odbyło się spotkanie ze starostą tarnowskim Mieczysławem Krasem oraz burmistrzem Tuchowa Mariuszem Rysiem. W sanktuarium Ojciec Kustosz Eugeniusz Leśniak podał najistotniejsze fakty historyczne związane z Zakonem Redemptorystów; goście wysłuchali ponadto kilku utworów na organach i odwiedzili m.in. muzeum misyjne, w którym znajduje się ruchoma szopka z 1975 roku.
W ciężkowickim Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego odprawiona została natomiast msza w intencji powrotu do zdrowia redaktor Agnieszki Buda-Rodriquez. Dziennikarze zwiedzili także Dworek – Muzeum I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdzie zaprezentowano film TVP „Paderewski” B. Rączkowskiego. Ostatnim punktem programu był recital fortepianowy Barbary Gładysz oraz spotkanie integracyjne.
Światowe Forum Mediów Polonijnych zakończy się we wtorek, 16 września.

Foto: spotkanie dziennikarzy polonijnych w auli tuchowskiego Sanktuarium
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl