Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Kolejne oszczędności w oświacie   -   21/4/2004
Spora część środowiska nauczycielskiego w Tarnowie została zbulwersowana kolejnymi magistrackimi propozycjami oszczędności w miejskiej oświacie. Na marcowej odprawie dyrektorów zapowiedziano, że w tarnowskich szkołach dokonany zostanie przegląd etatów. Zapytaliśmy w magistracie o jakie konkretnie decyzje chodzi.

Ogloszenie

- Chodzi m.in. o zmniejszenie etatów wicedyrektorów szkół. Dzięki temu zaoszczędzonych będzie około 20 etatów.
Dodatkowo od września - o ile jest to możliwe - funkcję szkolnych pedagogów mają pełnić wicedyrektorzy.
W tym przypadku - zdaniem Marcina Golca - dyrektora Biura Komunikacji Społecznej UMT - oprócz oszczędności poprawiona zostanie organizacja pracy w szkole.
Tymczasem pedagodzy i psycholodzy szkolni alarmują. Ich stanowisko poparła w poniedziałkowym "Dzienniku Polskim" Krzysztofa Bik-Jurkow :
"Kto jak kto ale pedagog , w dzisiejszych czasach, gdy dziecko narażone jest na kontakt z narkotykami, papierosami i alkoholem, agresją, wymuszaniem itd. jest nie do zastąpienia."
Autorka podsumowuje pomysł UMT gorzko : "Zamach" na pedagogów jest kolejnym nieprzemyślanym krokiem w szukaniu oszczędności. Miesięczne pobory dziesięciu pedagogów to kwota równa miesięcznej pensji prezydenta. Warto się na tym zastanowić."

Od nowego roku szkolnego zamknięte zostaną też świetlice w szkołach ponadgimnazjalnych - obecnie niewiele dzieci z nich korzysta. Zamknięcie świetlic pozwoli na zaoszczędzenie około 10 etatów.
Najwięcej etatów zaoszczędzonych zostanie w bibliotekach. Zmianie ulegają bowiem zasady obliczania liczby etatów. Teraz dla przykładu dla szkoły mającej 20 klas będzie jeden etat w bibliotece (do tej pory były dwa etaty).
Zdaniem magistratu - częstym zjawiskiem nie tylko w tarnowskich szkołach, ale w całej Polsce, jest praca nauczycieli na wielu etatach w kilku szkołach. W efekcie "zajmowane" są etaty dla młodych nauczycieli. Od 1 września tarnowscy nauczyciele nie będą już mogli pracować na więcej niż jednym etacie (ale będzie można np. pracować w dwóch szkołach, w każdym po pół etatu). Zaoszczędzone tutaj etaty mają zostać przyznane młodym nauczycielom.
Oczywiście w przypadku oszczędności, czy zmniejszenia etatu sytuacja każdego nauczyciela będzie rozpatrywana indywidualnie - zapewnia dyrektor Golec. I dodaje na koniec:
- Przypominam, że problemem w tarnowskich szkołach jest coraz częstsze branie przez nauczycieli rocznych urlopów na poratowanie zdrowia. Teraz na takich płatnych urlopach jest 135 osób. Z kolei ponad trzystu nauczycieli nabyło uprawnienia do świadczeń emerytalnych, ale nie zdecydowało się na odejście ze szkół. Gdyby wszyscy przeszli na emeryturę nie byłoby konieczności wprowadzania takich oszczędności. Dodam, że budżet miasta Tarnowa wynosi blisko 250 milionów złotych, z czego prawie połowa pieniędzy wydawana jest właśnie na oświatę.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 70)Dodaj komentarz
(21-04-2004) i swietnie :
wreszcie ktos się wział za porzadki wśród tych pół-etatowcvów i nierobów jaki inny zawód ma prawo do rocznego urlopu- ani górnik ani np hutnik pracujący w dużo gorszych warunkach nie ma do takiego urlopu prawa!!!!!! gratuluje panie Mietku rozsądku rozwagi już dawno ktos powinien zrobic czystki a że klasy beda miały po 40 dzieci- i co ztego - tak było dawniej- rola nauczyciela to wyłożenie lekcji,zagadniena na środku klasy- i czy bedzie to robil dla 24 czy 40 uczniów nie ma to znaczenia- i tak uczniowie ucza sie w domu i wiedza która sobą reprezentują to ta wyniesiona z siedzenia nad ksiazkami w domu a nie z 45 minut w szkole od nauczycielki- i jesli takie dziecko chce sie uczyc to bedzie to robilo czy w jego klasie bedzie 40 czy 20 uczniów

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) Ktos :
i swietnie...jestes genialny w swojej głupocie, widocznie byłeś w klasie 40 osobowej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) i swietnie :
jakies kontrargumenty???????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) nitka :
i swietnie.. mam nadzieje, ze nigdy uczyc "cudzych" dzieci nie bedziesz.. one tylko na tym zyskaja.. niestety Ty stracisz cenne doswiadczenie, a bez tego moze nie zabieraj glosu w sprawie, o ktorej wydaje Ci sie, ze wiesz co-nieco

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) ZAT :
co za buc napisal ten kometarz ty chyba jestes starym kawalerem albo panno i nie masz dzieci. Ciekawe czy bylbys zadowoloony gdyby dziecko Twoje uczeszczalo do klasy z 40 innymi. A jesli nauczyciele tak maja dobrze to moze i ty zostaniesz jednym z nich wkoncu na nauke nigdy nie jest zapozno.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) i swietnie :
popytajcie moi miły starszych kolegów ( bo nie wiem ile macie lat) rodziców sąsiadów ( roczniki 1950 i mniej) to były klasy po 40 osób !!!!!! i z wielu wyrosło wielu wspaniałych mądrych wartościowych ludzi!!! jaki jest konkretny argument że dzieci które uczą sie w klasie 40 osobowej wyrosna na debili a te które skończyly klasę 20 osobowa ( ale za to z dużą ilościa niepotrzebnych etatów nauczycielskich) to geniusze jeśli jesteście rodzicami sami napewno widzicie ile czasu po szkole trzeba poswiecic własnym dzieciom w domu- wiedzę jaka przyswajają to wiedza z domu z kilku godzin nad książkami a nie ta odpani z klasy!!!! i eobrze o tym wiecie bo sami napewno często "odrabiacie" tłumaczycie swoim pociechom !!!! nie rozumiem dlaczego nikt jednak sie do tego nie przyzna- może to same nauczycielki ( broniace swojej "cięzkiej" pracy-żenada) pisża tutaj- jesli tak to może przedstawicie wszytskim swój grafik i jak wygląda wasz dzień "pracy"- specjalnie użyty cudzysłów gdyz poniekąd wiem jak wyglada i dziwię się że mając tak dobrze potraficie tylko narzekać a nie możecie docenić tego co macie- a maci enaprawdwreszcie ktos się wział za porzadki wśród tych pół-etatowcvów i nierobów jaki inny zawód ma prawo do rocznego urlopu- ani górnik ani np hutnik pracujący w dużo gorszych warunkach nie ma do takiego urlopu prawa!!!!!! gratuluje panie Mietku rozsądku rozwagi już dawno ktos powinien zrobic czystki a że klasy beda miały po 40 dzieci- i co ztego - tak było dawniej- rola nauczyciela to wyłożenie lekcji,zagadniena na środku klasy- i czy bedzie to robil dla 24 czy 40 uczniów nie ma to znaczenia- i tak uczniowie ucza sie w domu i wiedza która sobą reprezentują to ta wyniesiona z siedzenia nad ksiazkami w domu a nie z 45 minut w szkole od nauczycielki- i jesli takie dziecko chce sie uczyc to bedzie to robilo czy w jego klasie bedzie 40 czy 20 uczniów dobrze- lepiej nie znajdziecie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) i swietnie :
a teraz możecie sobie poużywać na mojej osobie- bo ktos osmielil sie powiedziec głośno prawdę o której wolno tylko szeptać i przepraszam za mój powyższy post - przez nieuwage musiałam uzyc "wklej" i w zupełnie inny post wkleiła mi sie pierwsza moja wypowiedz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) tarnowianka :
Pan Golec zapomniał dodać,że miasto dostaje subwencję na oświatę z Ministerstwa Edukacji. I nie jest to mała kwota.Może nawet połowa tego budżetu miasta.Mam wrażenie,że chętnie zgarnęliby tę subwencję na inne cele. Jak można oszczędzać na dzieciach? Faktycznie- i świetnie- nie masz pojęcia co to znaczy uczyć się w 40-osobowej klasie. Poza tym obecna lekcja to nie wykład - wymaga się od nauczycieli pracy metodami aktywnymi. Już tłumaczę-to praca w grupach, tzw."burza mózgów",itd. Chodzi o tożeby nauczyć dzieci myślenia, kojarzenia,itp. a nie żeby siedziały jak te barany i tylko odtwarzały. A to co robi UM to właśnie chęć doprowadzenia dzieci do stanu baranów. Poza tym nie porównywałabym pracy nauczyciela do pracy górnika czy hutnika. Owszem oni ciężko pracują. Ale nauczyciel pracuje umysłowo z żywymi ludźmi. A dzieci jakie są-każdy widzi i słyszy. Ja chyba nie chciałabym pracować w szkole. Dzieci, rodzice, presja wywierana na uczących i teraz jeszcze to szczucie urzędników. Nie dziwi mnie branie tych urlopów. Przykre,że robi się nagonkę na to środowisko a nie patrzy na to, jak błędne merytorycznie decyzje zapadają w UM.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) Figaro :
W pełni zgadzam się z projektem cięć w etatach pedagogów, bibliotekarzy i wicedyrektorów w tarnowskich szkołach . Wygospodarowane dzięki temu kwoty można będzie bowiem przeznaczyć na forsowną, pracochłonną i kosztowną edukację pracowników tarnowskiego magistratu, zwłaszcza p. Golca, p.Świerczka i oczywiście p. Bienia. Nie wątpię,że edukacja ta zaowocuje kolejnymi znakomitymi pomysłami tęgich magistrackich głów. Wiadomo przecież,że każda wydarta szkołom i zainwestowana później w biurokrację złotówka, zwraca się z nawiązką w postaci stołków, krzeseł i biurek,przy których powstają następnie godne tychże krzeseł pomysły.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) Dobry gospodarz :
To straszne, połowa budżetu miasta idzie na oświatę!!! A przecież mogłoby to zostać u nas, w Magistracie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) lolek :
i dobrze .że zaczyna się mówić na ten temat i świetnie,ale 40 osobowe klasy to przesada! widzę dlepszą możliwość zaoszczędzania pieniędzy nie tworząc tak licznych klas należy jednak zlikwidować rozsądnie kilka szkół ,których utrzymanie jest bardzo kosztowne i zaczynają być puste bo nie ma dzieci i zrobić przegląd kosztów utrzymania takich jak sprzątaczki. wożne ogrzewasnie ,woda itp i tu jest pies pogrzebany ! nauczyciele są różni jak w każdym zawodzie ale w obecnych czasach nie jest możliwa praca np.w klasie pierwszej w 40 osobowej klasie ,gdzie jest kilku uczniów z różnymi dysfunkcjami i problemami zdrowotnymi .To należy przeanalizować i mam nadzieję jako rodzic ,że prezydent naszego miasta nie będzi podejmował pochopnych decyzji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) kika :
aż przykro czytać tarnowianka i figaro wy naprawdę nic nie rozumiecie idzcie się pouczyć logiki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) Propozycja :
A może by tak zlikwidować etat Dyrektora Biura Komunikacji Społecznej. Po cóż bowiem etat służący w gruncie rzeczy do podtrzymania komunikacji pomiędzy urzędniczą d.... a fotelem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) tarnowianka :
Kika, a może byś tak logicznie to uzasadniła. Bo jak widać argumentów nie masz żadnych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) rodzic :
Obawiam się Lolku,że prezydent niczego nie będzie analizował. Sądzę, że jego interesują tylko oszczędności a czyim kosztem - to już nie istotne. Moje dziecko chodzi do 38 osobowej klasy w gimnazjum i nikt z władz się tym nie przejmuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2004) futurolog :
Moim zdaniem klasy powinny wynosic 200 osob. Tylko pomyslcie ile etatow mozna by zaoszczedzic!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) klom :
Pamiętam klasy -40 osobowe W salach brudnych, ciasnych siedzieliśmy bardzo często na podłodze i często tablicy nie było widać. Byliśmy karni - bo nikt się z nami nie patyczkował,kara cielesna była na porządkuy dziennym i 2 też. Byliśmy ambitni -bo bieda zaglądała do garka.A nasi rodzice nie mięli nic do powiedzenia. Może teraz ktoś spróbuje zdyscyplinować 40 osobowa klasę w gimnazjum, uzasadnić jedynkę każdemu, współpracować z rodzicami. Może jednak zaczniemy się słuchać- młodzież jest naszą przyszłoscią, ma zupełnie inne potrzeby, zainteresowania, zagrożenia. Jestem zdecydaownie "za " wyprostowaniem wieloetatowców - ale wszystkich, również zatrudnianych równolegle w mieście i poza.Są to realne oszczędności .Ale dbałość o jakość pracy szkół -powinna być naszym wspólnym interesem. Zyczę miłego dnia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Q :
ZNP jest organizacją która blokuje wszelkie próby zmian w oświacie . Dlatego nasze dzieci ucza dziś ludzie bez podstawowych kwalifikacji pedagogicznych . Ciktórym nie powiodło się gdzie indziej traktują oświatę jako miejsce gdzie mogą doczekać lepszych czasów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) omega1 :
Bień w ramach oszczędności chce zlikwidować pracę nauczycieli na więcej niż jednym etacie - sam jednak wbrew prawu "zapisaL" się do Rady Nadzorczej MPEC-u, aby podoić kasy. Czy to moralne mister prezydent?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) czytelnik :
Oj ty swietnie były klasy w okresie międzywojennym nawet 70 -cio osobowe a nadodatek w tej jednej klasie były np 1,2,3 szkoły podstawowej ale i młodzież i dzieci były inne.Teraz dzieci mają prawa to że się nie uczy ale ma przejść do nastepnej klasy bo jak nie to zrobi zadyme w szkole a i nauczycielowi się dostanie bo jakim prawem od niego coś wymaga.Jak indywidualizować tok nauczania w 40 osobowej klasie, duzo by pisać Świetnie poucz chociaż rok np w OHP a takie klasy isnieją bądż w ZSZ i podyskutujemy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) lolo :
a jaki jest plan oszczędności tarnowskim magistracie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Mak :
Tarnowianka i Figaro. Posługujecie się dla mnie już wyświechtanym "dobrem dzieci". Żadnych argumentów tylko demagogia. Byłam nauczycielem przez pewien okres. W mojej ocenie - na kilkudziesiąt osób z całego grona nauczycielskiego - kilkunaście osób byli to profesjonaliści - oddani swojej misji i dzieciakom - pozostali "odwalali sztampę' i szli do domu. Niestety najgorzej oceniałam szkolnych działaczy ZNP. Koncentrowali się na walce o swój byt (pieniadze, przywileje - byli kiepskimi pedagogami - moze tylko w tej szkole?). Środowisko nauczycieli to w mojej ocenie ostatnia grupa zawodowa w Polsce , która pozostaje w lekkim letargu czasu socjalizmu. Do nich nie dotarło, że wszystko wokół nas się zmieniło, ze trzeba inaczej pracować, że widmo bezrobocia zagląda zewsząd. Oni każdą godzinę bedą sobie liczyć, wszystko im się należy - jak bywało niegdyś. Myślę że w dużej mierze wiekowi działacze ZNP utzymują ich w tym przeswiadczeniu - i to oni wygłaszają takie okrągłe tezy. Pisze to w oparciu o moje spostrzeżenia z 2 szkół, w której uczyłam i do której chodzi moje dziecko. Zaznaczam że nad niektórymi nauczycielami chylę czoło do ziemi -tak sa wspaniali. Ale są w bardzo znacznej mniejszości i to nie oni mają na ustach "dobro dziecka". Proponowane reformy w mojej opinii wpłynął na lepsze kształcenie naszych dzieci.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) billea :
Cos mi sie nie zgadza w tym wszystkim, w któryms z komentarzy na forum usiłowano mi wmówic, że nauczyciel wcale nie pracuje 18 godz tyg za 2000 zł (3,6 g. dziennie) tylko zajmuje mu to faktycznie duuużo więcej czasu bo na pewno ok 6 - 7 godzin to w takim razie zastanawia mnie jakim sposobem ci nauczyciele 2 etaty ciągną.... maja zdrowie 12 - 14 godzin ... no no tylko podziwiać...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) max :
Przeczytałem uważnie wszystkie komentarze i powiem szczerze, że poglądy nie których (na szczęście nie wszystkich) z Was mnie przerażają.... Pytanie pierwsze jakie się pojawiło, czy klasy 40 osobowe są lepsze czy gorsze od klas 20 osobowych? Tak naprawdę trudno jednoznacznie powiedzieć... Sam kiedyś chodziłem do klasy, w której było 43 uczniów, nielepiej było w Technikum (+/- 40 uczniów) a jednak skończyłem później jednocześnie dwie wyższe uczelnie, zawsze będąc stypendista albo Prezesa Rady Ministrów, albo Ministra Edukacji i Sportu. (dla niezorientowanych bardziej prestiżowych wyróznień na studiach osiągnąc nie można). Innymi słowy dużo zależy od nauczyciela, rodzica i samego ucznia. Jeżeli będzie kiepski nauczyciel, to nieżależnie od tego czy klasa będzie liczyć 10, 15 czy 40 uczniów jest duże prawdopodobieństo, że znaczna ich część będzie "kiepska". Jeżeli będzie kiepski rodzic, to dobry nauczyciel może pomoć, a w klasie 20 osobowej rzeczywiście łatwiej mu wychwycić uczniów wymagających pomocy. Jeżeli będzie kiepski uczeń, to często i rodzic i nauczyciel choćby najlepszy jest bezradny. No ale oczywiście zgadam się z przedmówcami 40 osobowe klasy to przeszłość, dzieciaki mają inne problemy, dorastają w innych niz ja warunkach, chcemy być państwem coraz bardziej cywilizowanym, wchodzimy do UE no a co za tym idzie powinniśmy dzieciom zapewnić odpowiednie warunki dorastania zważywszy, ze szkoła jest zaraz po rodzinnym domie miejscem ich wychowania. Pytanie drugie czy powinno się szukać oszczędności likwidując np etaty szkolnych psychologów ? Oczywiście, że nie. Jeżeli jest zadużo wice dyrektorów i psychologów to wprowadzmy zapis, że psycholog czy też pedagog szkolny obligatoryjnie z mocy prawa występuje w funkcji wicedyraektora i sprawa zostanie rozwiązana. Najbardziej dziwi mie jednak to, że rozmowa sprowadziła się do odpowiedzi na pierwsze pytanie, a wiec ile dzieci powinna liczyć klasa, a nikt nie zauważył, że 300 nauczycieli osiągneło wiek emetytalny i gdyby zgodziło się oddejść z pracy na emeryturę sprawy by nie było. Może więc to jest właśnie problem, że ci ludzie są w pewnym układzie i usunąć ich jest niezwykle ciężko. Dziwi mnie to, bo skoro jak już ktoś powiedział, że praca nauczyciela jest taka cieżka, to dlaczego ci ludzie nie chcą przejść na zasłużoną emetyturę ? Po drugie - mam pewne wątpliwości, czy dziecko z tymi nowymi, współczesnymi problemami lepiej jest rozumiane przez panią, która wychowała się w starym sytsemie, a w pracy z dziećmi posługuje się starymi metodami nauczania (w dużej mierze ilościowymi a nie jakościowymi) czy też lepiej jest rozumiane przez młodego pedagoga. Stawiam więc pytanie, po co w ogóle jest coś takiego jak wiek emerytalny, komu on służy, bo napewno nie młodym nauczycileom. Wielu z Was odpowie .. no tak ale mamy na utrzymaniu swoje rozdziny, a emerytury są niskie, a przy tym mamy doświadczenie więc kazdy stara się jakoś sobie dorobić, czy też przedłużyć okres swojej sprawności zawodowej, intelektualnej itd. Ja to rozumiem.... ale co mają powiedzieć ci młodzi nauczyciele, którzy dopiero co skończyli studia? Kiedy oni zaczną pracować na swoją emetyturę, jeśli zaraz po studiach trafiają (dzięki między innymi takim praktyką) na bezrobocie... Oczywiście pytań i wątpliwości jest znacznie więcej... ja sygnalizuje tylko wybrane

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) billea :
zgadzam sie z Maxem całkowicie, mój syn chodził do szkoły gdzie było 20 dzieci w klasie a poziom nauki pożal sie Boże, a w szkole, w której pracuje klasy licza po 35 osób i jakos nikt nie narzeka. A co do nauczycieli w wieku emerytalnym to nie dość że zrobiliby miejsce młodym z energia i zapałem do pracy to ile kasy miasto by zaoszczędziło.... taki np dyplomowany nauczyciel w wieku emerytalnym zarabia około 2.500 miesięcznie, a młody stazysta po studiach około 1100 więc róznica spora......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) patriota :
OoooT i wychodzi nasza polskość!Cała prawda o polaczkach, sąsiad ma lepiej - a żeby go tak..... ukradli mu auto - na biednego nie trafiło! TO JEST MOZLIWE W TYLKO NASZYM KRAJU! Nawet za granicą TYLKO polaka polak podsoli! Taka nasza świńska przypadłość! A MOZE ZASTANOWIC SIE CO ZROBIC A ZEBYM I JA LEPIEJ ZARABIAL ALBO PRACOWAL/A W TAKIEJ A NIE INNEJ PRACY!!! Ale przecież zawsze to lepiej innym d... obsmarowac... zamiast samemu wziąć się do roboty....pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Ktoś :
Urząd Miasta delikatnie mówiąc mija sie z prawdą odnosnie nakładów finansowych na szkoły. Zapominacie Panstwo, ze miasto dostaje subwencje oswiatowa na kazdego ucznia.małe szkoły fakt, są kosztowne, ale duze..nie. Dokładne wyliczenia pokazują , ze subwencjapokrywa 95 %kosztów..5% pokrywa miasto. Pieniadze sa przetrzymywane na kontach...mówiąc, że nie wpłynęły i nadwyżka( oprocentowanie)idzie gdzie????Dla Bienia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Nowak :
Sprywatyzować szkoły i wprowadzić bon oświatowy. Dyrektor prywatnej szkoły nie pozwoli sobie na zatrudnianie tępych nauczycieli , nie pozwoli by jego placówka była siedliskiem narkomani i chuligaństwa . Jako pracownik oświaty wiem że każda szkoła zatrudnia masę ludzi z nadania czysto politycznego ! W prywatnej uczelni nie ma miejsca na nieefektywność , złą pracę czy brak postępów w nauczniu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Jak mam to zrobić??? :
W jaki sposób mam przepytać czytania czytanki w j. angielskim w klasie 30 osobowej, mając 45 minut w tygodniu? W jaki sposób mam w ciągu 45 minut nauczyć każdego ucznia poprawnej wymowy słówek i sprawdzić, czy to opanował? Czy ktoś z Was miał tydzień w tydzień do poprawy 200 kartkówek z klas 4-6 i 200 zadań z klas 1-3? Mam 21 godzin, uczę j. angielskiego, dostałam po jednej godzinie tygodniowo we wszystkich klasach 1-6. Oczywiście, mogę zgrupować wszystkich na sali gimnastycznej i przez mikrofon przeprowadzić wykład, a uczniowie będą notować. Wtedy będę miała 1 godzinę tygodniowo, za którą pobiorę odpowiednio małą pensję. Wszyscy podatnicy na mnie zaoszczędzą. Tylko ile i czego te dzieci się nauczą? Kto i kiedy to sprawdzi? Kto i kiedy pomoże im, jeżeli czegoś nie zrozumieją? Czy będą umiały mówić i pisać po angielsku? Proszę się zastanowić. A co mam zrobić, gdy podczas tego "wykładu" dla 400 osób jednemu dziecku zrobi się słabo i będę musiała udzielić mu pomocy? Zajmie to połowę czasu. A kto ma wtedy przypilnować te pozostałe 399 dzieciaków? Jeżeli ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć, to świetnie, bo mam jeszcze sporo takich pytań.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Nie wypominajmy dzieciom... :
Uważam, że należy szczerze podać do publicznej wiadomości wysokość tzw. subwencji oświatowej, dodać do niej świadczenia sponsorów, w tym rodziców i wreszcie przeliczyć na złotówki wartość różnych zajęć (lekcje, koła zinteresowań, indywidualna pomoc uczniom zarówno tym słabszym jak i zdolnym itd.) prowadzonych przez nauczycieli bez najmniejszego uszczerbku miejskiej kasy. Nie dziwmy się że edukacja dzieci i młodzieży dużo kosztuje, ale to w trosce o nich i dla nich tworzymy przyszłość. Nie żałujmy im tego.Oni naprawdę nas słuchają, na swój sposób rozumieją i zapewne niejednemu dziecku robi się smutno, że to pewnie ono jest przyczyną ubożenia kasy miejskiej. Nie żałujmy dzieciom serca a napewno nie pożałujemy im pieniędzy. Nie wyliczajmy tak często ile one nas kosztują, nie sprawiajmy im tej przykrości, bo to przecież nasz najcenniejszy skarb. Wzbogacajmy ten skarb, nie wypominajmy im kosztów. A może by taknieco mniej kosztownych imprez, nieco niższych urzędniczych pensji. Szukajmy oszczędności w wielu innych dziedzinach ale na litość nie w edukacji, bo przyjdzie na wszystkim za to drogo zapłacić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Zgadzam się :
W pełni zgadzam się z przedmówcą - nie należy oszczędzać na edukacji dzieci. Ale dla urzędników ważne są tylko liczby. Czy jest jakaś komisja rewizyjna która sprawdza co dzieje się z pieniędzmi z subwencji oświatowej? Dlaczego p.Golec nie mówi o tym, że w ogóle są takie pieniądze? Może warto się temu przyglądnąć?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) figa_ :
Bieniu szuka oszczędności na nauczycielach, a ktoś od niego każe w pewnej szkole zatrudniać swojego pociotka bez wymaganych kwalifikacji,ale za pensję nauczycielską. Dyrek trzęsie portkami, ale nie ma wyjścia bo go mogą skasowaść w ramach oszczędności.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) jacyfajnipedagodzy :
Krótko... Jak was zwać ci ktorzy uczycie...boję się dnia w ktorym będę zmuszony moje dzieci wysłać do szkoły. 90 % WAS ma w nosie służenie, bycie oddanym sprawie, bycie prawdziwym pedagogiem...odbębnić godzinki i pa. Wasze środowisko uważa że wszystko mu się należy...jeteście lepsi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) Ja :
Nie chce juz pracowac w tym zawodzie. DZiekuje panie prezydencie. Jestem sama i nie bedzie mnie stac na zycie, pomoc niepracujacym rodzicom i splacanie kredytu, kiedy bede pracowac na jednym etacie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) patriota :
JACYFAJNIPEDAGODZY - widzę że ty w pracy gratis pracujesz -PEWNIE PO GODZINACH ZA DARMO ZOSTAJESZ ...>>>patrz wyżej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) jacyfajnipedagodzy :
Nie ...staram się szanować moją pracę i kontakt z tymi którym mogę pomagać nie mając lepszych zarobków od "pedagogów". Ja patrzę na to jak oni wszyscy są przygotowani do zawodu. Spytaj się ilu jest z nich autorytem dla uczniów...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) S jak Stefan :
figa_ jak takaś odważna to rzuc jakieś szczegóły. To jest tylko bzdurne gadanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) kateeeee :
porządki porządkami ale nikt nie zastanawia się nad faktycznymi problemami, mówicie ogólnikowo i bez przykładów, zwalnia się ludzi porządnie pracujących itd.. Np w tarnowskim "ekonomiku" na ul. Bema poleca ludzie np. świetlica, nauczyciele, pewnie i bibliotekarze a reszta w zamian za nich za te same pieniądze będzie sobie żyły wypruwać. Nikt jednak przy "przyglądaniu sie etatom nie dostrzegł , że w tej skzole, która nie jest znowu ogromna jest Pan dyrektor naczelny i az trzech zastepców. My sle, że np tym etatom trzeba sie przyglądnąć, że każdy zastępca ma swój gabinecik, zaszny pokoik, a kadrowa+kierowniczka administracji+sekretarka siedzą we trzy w grajdołku który poewnie nie ma 10 metrów kwadratowych. A zapomnialam jeszce o jednym "dobrodziejstwie" nauczyciele dostną podwyzki śmieszne 30 zł brutto tylko wczesniej odebrano im dodatki funkcyjne i dodatek za prace przy komputerze, a okulisty im później nikt nie zafunduje ani w ogóle nic.... niech ktoś w końcu sie weźmie za rzeczy ważne i istotne a nie za fikcyjne problemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) patriota :
jacyfajnipedagodzy - kogo chcesz się pytać o to UCZNIÓW? to tak jak byś pytał złodzieja czy kradnie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) syn_nauczyciela :
fajnie mają w wakacje...i to chyba ich jedyne fajno w tej pracy...jednak dużą cześć pracy nie ma ich w domu , lub ślęczą nad "naszymi" wypocinami, wiem coś o tym i na pewno nie będę nauczycielem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) lola :
moze w koncu wywala moja nauczycielke od historii ....;D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) olka :
Miał świętą rację Pan Prezydent kiedy powiedział że nauczyciele mają małą świadomość sytuacji w oświacie. Zwłaszcza Ci którzy mogliby odejść na emeryturę i dać pracę innym pozostającym często bez środków do życia. Ale skąd !!!!!! Siedzą te stare paniusie ucząc tak jak 30 lat temu, ale siedzą i wydaje im się że są niezastąpione. Są stare, brzydkie i głupie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) siłaczka :
Jestem polonistą.Uczę w liceum w czterech klasach po 39, 41,40 i 39 uczniów.W każdej z nich muszę rzetelnie poprawiać po 2 klasówki w semestrze( 2-6 stronA-4) dodając rzeczową recenzję każdej pracy, oprócz tego 5-6 sprawdzinów na rozumienie tekstów, kartkówki i dyktanda.Mój czas pracy wydłuża się o wywiadówki, konferencje,rady pedagogiczne,szkolenia, kursy.Wierzcie lub nie-ale codziennie mam co robić nieraz do 1-2 w nocy .A dzieci by chciały na spacerek , poczytać z mamą,pobawić się.Ponadto jesteśmy ciągle kontrolowani: hospitacje, lekcje pokazowe, koleżeńskie, wizytacje.Nie chcę narzekać.Czy uwierzycie Państwo ,ze od dwóch lat za poprawę prac maturalnych(ok.70-90 na nauczyciela),siedzenie w komisji podczas egzaminów ustnych nie dostajemy ani złotówki?Pozdrawiam i zachęcam tych zazdroszczących i żle piszących o nauczycielach , by po prostu nimi zostali.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) anty galicjanin :
Nie dziwę się takim porządkom w szkolnictwie.... Przecież są ogłoszenia - liceum w dwa lata... Moze w ty,m roku ukaże się inne jeszcze - podstawówka w dla lata... To po co szkoły? Dzieci kupią sobie książki, jakieś tam zeszyciki, w kompie będą miały wykłądy sponsorowane przez UM-Tarnów, a co trzy miesiące zgłoszą się do wyznaczonych anuczycieli, którzy sprawdzą ich wiedzę. Tyle przecież im wystarczy do życia, jeśli nie będą miały zamiaru opuścić tego miasta., Trzeba tylko jeszcze pomyśleć i ograniczyć ilośc niby wyższych uczelni w Tarnowie...do Krakowa pzrecież blisko, jak i do Rzeszowa ... a to sa miasta. (..proszę nie czytać tego poważnie..)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) milka :
Podziwiam Panią .Mam wspaniałych profesorów ,oni widać pracują podobnie.Prezydent miał chyba na pieńku ze szkołą skoro tak bardzo oświata mu solą w oku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) komentarz :
olka, nauczyciel musi przepracować w zawodzie 30 lat i dopiero wtedy może iść na emeryturę. To teraz. A kto nie pójdzie na emeryturę do 2006r musi dopracować - według kodeksu pracy- do 65 roku życia. Jak będziesz miała tyle lat to chciałabyś pracować w szkole?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) wieszcz :
Inwestując w oświatę dajemy szansę młodemu pokoleniu .W Tarnowie nikt o tym nie myśli .Oszczędzając cofamy się , z czym wię c do Unii???Czy ktoś widział tam szkoły bez pedagogów i psychologów???Na ucznia nie ma metody , wychowanie bezstresowe już daje o sobie znać.Bieniu opamiętaj się - czy zdajesz sobie sprawę jak kiedyś przed Bogiem powiesz o włodarzeniu swoim???Piekło widzę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) larum :
Ratujmy tarnowską oświatą!!!Nie jestem nauczycielem ,ale oszczędności na szkolnictwie przyczynią się do skarlenia umysłów młodych ,od których zależy przyszłość Tarnowa.Bień jak wszyscy wiedzą to BEZMÓZGOWIEC.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2004) uczeń :
Czu ty "i świetnie " jesteś na etacie u p. Bienia, że masz takie poglądy?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2004) przewidujący :
Oto analfabetyzm dzisiejszych uczniów -Bień-pień chce ich całe rzesze - wtedy będzie prał im mózgi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2004) ich :
Popieram!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) Ktoś :
Co drogowiec może wiedzieć o oświacie???????? Drogi sie kopie to i oświatę można skopać ...nie??? Tu naprawde nie chodzi o etaty i pieniadze dla n-li bo te okrzyczane przez media podwyzki to są naprawdę smieszne kwoty. Zal tylko. że odbiera sie naszym dzieciom możliwości kształcenia na europejskim poziomie....zapominając o tym, ze urzadza wielką fetę w związku wejściem własnie do tejże Unii Europejskiej. Czym się pochwali przed kolegami z innych państw... zgnojeniem oświaty.Tak dalej Panie Prezydencie...jest się czym szczycić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) JU :
Brawo - jeszcze kilka takiich decyzji i Tarnów będzie sławny na całą Polskę , bedzie podawany za jako przykład Ciemnogrodu . TARNOW NOW !!!!! Panie Bień i inni kompromitujecie nasze miasto , bedziemy o tym pamiętać przy najbliższych wyborach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) jacyfajnipedagodzy :
I tak WAM chodzi tylko o kasę wspaniali solidarni pedagodzy. WAS można porównać do drugiej "elity", "kasty" lekarzy...tacy sami. Niby inteligentni, czy aby oddani sprawie...hmm. Tak z Panstwa opini - wniosek jeden, chcecie powrotu Rojka, który wezmie dla Was kolejny kredyk na wypłaty...i w ten sposób Tarnów miałby najlepszą promocję mój ty przedmówco.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) rozumny :
Bien tez bierze kredyty, tylko, ze sa z odroczonym terminem splaty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) małgośka :
Zachęcam wszystkich Tarnowian dysponujących mocnymi nerwami i wolnym czasem do obserwowania obrad Rady Miasta. To jedyny sposób, aby przekonać sie przed kolejnymi wyborami samorządowymi, na kogo głosować.Nie dajcie się zwieść hasłom kampanii wyborczych. A co do spraw oświaty w Tarnowie-prosze mi wytłumaczyć, jak osoba będąca pedagogiem/czyt.nauczycielem/ w jednej z tarnowskich szkół,zasiadająca w Radzie Miasta i w Komisji Oświaty może bezkrytycznie aprobować wszystkie chore pomysły pana Prezydenta? Co robią radni lewicy, którym podobno tak bardzo leży na sercu dobro zwykłych ludzi.Na szczęście to jeszcze tylko 2 lata.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) małgośka :
Zachęcam wszystkich Tarnowian dysponujących mocnymi nerwami i wolnym czasem do obserwowania obrad Rady Miasta. To jedyny sposób, aby przekonać sie przed kolejnymi wyborami samorządowymi, na kogo głosować.Nie dajcie się zwieść hasłom kampanii wyborczych. A co do spraw oświaty w Tarnowie-prosze mi wytłumaczyć, jak osoba będąca pedagogiem/czyt.nauczycielem/ w jednej z tarnowskich szkół,zasiadająca w Radzie Miasta i w Komisji Oświaty może bezkrytycznie aprobować wszystkie chore pomysły pana Prezydenta? Co robią radni lewicy, którym podobno tak bardzo leży na sercu dobro zwykłych ludzi.Na szczęście to jeszcze tylko 2 lata.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) Ewka :
A może by tak zaoszczędzić pieniądze na kursach angielskiego dla pracowników magistratu?? Przecież i tak się niewiele nauczą - a nowy prezydent pozwalnia połowę :P:P:P I jeszcze przeglądnąć ilość zatrudnionych "sekretarek", co to do 12 myślą, co robić...:P:P:P I też warto zerknąć na kwalifikacje tych, co to na stołkach siedzą - dziwne, ze w dużej mierze po WSB ;-))))) Nie było innych chętnych?? A te reklamy w prasie... podobno Tarnowa?? itd., itp. :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) zocha :
dlaczego tej pani nauczycielki nie mozna nazwac po imieniu to Anna Mach ,ktora glosuje jak prezydent kaze ,pewnie robi to dla wlasnej kariery .Nie chcemy takich nauczycieli w naszym miescie!!!! inna radna ktora z racji organizacji ,ktora reprezentuje LIGA KOBIET POLSKICH tez glosuje za likwidowaniem naszych szkol i zwalnianiem kobiet tam pracujacych ,ktore sa jedynymi czesto zywicielkami rodzin!!! Czy ktos moze wie ile nowych stanowisk pracy utworzyl Bien???? ilu inwestorow sciagnal do Tarnowa,a moze tylko przyczynia sie do zwiekszenia bezrobocia w naszym miescie????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) Agonia :
Szkolo tarnowska !! Jesteś w tak kiepskiej kondycji .że wkrótce cię trzeba będzie reanimować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2004) okulista :
Tylko ślepcy mogą tego nie widzieć .Bieniu do okulisty marsz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2004) nitka :
widze ze mani "i swietnie" dala sobie spokoj .. klasy 40-toosobowe.. super.. nie dodala ze nauczyciele mieli zupelnie inne metody pracy.. przede wszystkim linijka.. osla lawka i stawianie w kacie.. no i pelne poparcie rodzicow.. dla ktorych slowo nauczyciela sie liczylo.. a teraz? rozmowy przy dzieciach o sprawach, o ktorych nie powinny miec pojecia..i komentarze typu "i tak ta twoja glupia pani/pan na niczym sie nie zna..", bieganie z kazda rzecza do szkoly na skagre, na tych "okropnych" nauczycieli, ktorzy uwzieli sie na slodziutkiego lobuza uzywajacego niezenzuralnych slow? pewnie.. najlepiej powiedziec ze szkola uczy i wychowuje.. niedlugo jeszcze bedziecie chcieli zeby tylki dzieciakom podcierala, bo juz karmi wiekszosc dzieci, a pozniej narzekajcie uganiajac sie za praca i nie majac czasu dla swoich pociech.. spychologia.. drodzy rodzice.. klasy 40-toosobowe.. moga byc w sumie i domy niechcianych i nie majacych dla dzieci czasu rodzicow..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2004) nitka :
prosze wybaczyc literowki.. czytajac niektore komentarze, troszke sie zdenerwowalam..:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2004) gucio :
Co łączy p. Bienia z WSB?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) aga :
dwie rzeczy są nieograniczone: wszechświat i glupota ludzka www.serwis.tarnow.cc

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) aga :
chociaz co do pierwszego nie mam pewności - Albert Einstein

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-04-2004) don Pedro :
Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia. Jean Cocteau.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-04-2004) (30-04-2004)Bibliofil :
Panie Prezydencie! 1 maja wchodzimy do Europy, a Tarnów wręcz odwrotnie - cofa się. Drastyczne likwidowanie etatów w bibliotekach szkolnych, a tym samym skracanie do minimum czasu ich pracy wiąże się z ograniczeniem dostępności uczniów do książek i innych materiałów multimedialnych gromadzonych w bibliotekach. Widocznie chce Pan uzyskać palmę pierwszeństwa dla miasta Tarnowa we wtórnym analfabetyźmie. Przecież w myśl reformy oświaty biblioteki powinny być przekształcane w centra multimedialne. Czy kolejnym Pana posunięciem będzie za rok likwidacja wszystkich bibliotek szkolnych? Może wcześniej przeprowadzi Pan wśród uczniów ankiety na temat ich oczekiwań co do bibliotek w szkołach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2004) Jumbo :1392639 
Kolejny rewelacyjny pomysł Prezydenta! Wicedyrektorzy w roli pedagogów na pewno doskonale wyjaśnią dziewczynom w liceum jak się bada piersi (samokontrola dot. raka piersi), a w gimnazjach porozmawiają z dziewczętami o pierwszym okresie. Już widzę wicedyrektorów takich szkół jak I, III czy V Liceum w takiej roli. Czekamy na kolejne pomysły Bienia - może nauczyciele po godzinach będą sprzątać sale - zaoszczędzimy na etatach sprzątających. Będzie komu sprzątać strzykawki i pety po skrętach, bo przecież bez pedagogów szkolnych sprzedaż i spożycie narkotyków wśród młodzieży na pewno wzrośnie!!!! Brawo BIEŃ.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2004) pedagog :
im wiecej uczniow w klasie tym gorsze wyniki nauczania ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl