To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Posłowie debatują nt. przywrócenia święta Trzech Króli    -   19/9/2008
Czy będziemy pracować 6 stycznia ?
W Sejmie odbędzie się w piątek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu w sprawie ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Mimo argumentacjii rządu, który przekonuje, że nie stać nas na dodatkowy dzień wolny i rekomendacji klubu PO dla głosowania przeciw ustawie, odrzucenie jej nie jest przesądzone. Za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego jest klub PiS, wielu posłów PSL a nawet ... SLD, które jednak chce wprowadzenia ustawy z pewną poprawką. Przeciw narzuceniu dyscypliny głosowania w tej sprawie występuje też sporo posłów PO, część z nich z sympatią spogląda na pomysł lansowany przez Klub Lewicy, który proponuje, aby wprowadzenie dnia wolnego nie było związane z konkretną datą, ale mogło zafunkcjonować dla świąt różnych wyznań. Prawdopodobnym efektem dzisiejszego czytania i debaty będzie zatem przesłanie ustawy do dalszych prac w komisji.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, dużą część z prawie 700 tysięcy podpisów obywateli pod wnioskiem dotyczącym ustanowienia dnia 6 stycznia ponownie dniem wolnym (święto zlikwidowano w 1960r.) zebrano w diecezji tarnowskiej. W 446 parafiach zebrano tu w kwietniu br. aż 200 tysięcy podpisów, które następnie przekazano Jerzemu Kropiwnickiemu - prezydentowi Łodzi, który był inicjatorem akcji.
Biskup Tarnowski Wiktor Skworc, który wcześniej zaapelował do wiernych o wsparcie inicjatywy ustawodawczej dot. przywrócenia święta Trzech Króli do kalendarza świąt państwowych, początkiem września zaapelował też do posłów z Małopolski i Podkarpacia, aby głosując w sprawie dnia wolnego w Uroczystość Objawienia Pańskiego wzięli pod uwagę nie tylko ilość zebranych podpisów, ale też wyraźnie zaznaczone oczekiwania diecezjan tarnowskich a także uwzględnili racje historyczne, teologiczne i ekumeniczne . - Jestem głęboko przekonany, że wynikające z tego dobro duchowe powinno być bardziej cenione niż rachunek ekonomiczny – pisał ordynariusz tarnowski.
Stanowcza początkowo reakcja rządu i Platformy Obywatelskiej, której władze nadal zalecają swoim parlamentarzystom odrzucenie projektu, ewoluowała jednak w ostatnich tygodniach, zapewne pod wpływem wielu jej posłów, którzy nie chcą w tej sprawie wprowadzenia pierwotnie zapowiadanej dyscypliny w głosowaniu.
Na przykład zapytana przez nas dziś rano telefonicznie posłanka Urszula Augustyn (w przeszłości m.in. dziennikarka diecezjalnego radia - przyp. red.) tuż przed rozpoczęciem dzisiejszego posiedzenia Sejmu, nie wiedziała jak zachowa się podczas głosowania w tej sprawie - Na szczęście dziś jest tylko pierwsze czytanie i mam czas na spokojne zastanowienie się. W tej chwili jeszcze nie wiem, jak zagłosuję - mówiła posłanka PO.
O tym, że "jakimś pomysłem" jest koncepcja, aby wprowadzić dzień wolny niezwiązany z konkretną datą, dla świąt różnych wyznań - mówił wczoraj premier Donald Tusk. Takie rozwiązanie proponuje klub Lewicy.

Święto Trzech Króli – uroczystość Objawienia Pańskiego jest obok Wielkanocy najstarszym świętem Kościoła obchodzonym już od IV wieku. W tradycji wielu krajów Europy jest to dzień wolny od pracy. Podobnie było i w Polsce, jednak władze komunistyczne w 1960 roku odebrały świętu status dnia wolnego. Święto będące jednocześnie dniem wolnym od pracy jest obchodzone w dziewięciu krajach Unii Europejskiej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(20-09-2008) lex :
a niech sobie posłowie, skoro tacy mądrzy, debatują "na temat przywrócenia święta Trzech Króli". Święto było, jest i będzie - cała dyskusja , a wcześniej zbieranie podpisów, dotyczy czy będzie to kolejny dzień wolnyu od pracy. Zdumiewający jest pogląd odynariusza tarnowskiego, zresztą nie może być inny, iż dobro duchowe przeważy rachunek ekonomiczny. No cóż, moralizatorstwem nie nakarmi ks.ordynariusz ludu wiernego. czhyba, że na kolejną garkuchnię dostanie pieniądze z samorząowej kasy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-09-2008) pytanie :
czy policy PO sprzeciwią się biskupowi, ??? a co potem z poparciem dla nich??????????? , czy biskup dalej będzie ich popierał?????????????????????? ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-10-2008) nadszedł czas :
czy możecie ściągnąc już ten artykuł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl