Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Czy wolno karać śmiercią ?   -   23/10/2003
Od kilkunastu lat nie jest w Polsce wykonywana, od klku lat - nie przewiduje jej w ogóle kodeks karny. Kara śmierci, bo o niej mowa, nie przestaje być jednak jednym z najżywiej dyskutowanych tematów. Trwają dyskusje na temat jej skuteczności a polemiki dotyczące jej przywrócenia towarzyszą każdej politycznej kampanii. Tarnowski oddział KoLibra raz jeszcze chce się przyjrzeć problemowi podczas wykładu i debaty, która odbędzie się w piątek 24 X o godz. 19.00.

Ogloszenie
>

Organizatorzy proponują spojrzeć na to zagadnienie w świetle etyki.

W zaproszeniu czytamy:
" Wybór tematu spowodowany jest powiększającą się przestępczością, w tym morderstwami często okrutnymi z użyciem broni palnej i dokonanymi ze szczególnym okrucieństwem. Łagodny wymiar sprawiedliwości w wielu przypadkach swoimi werdyktami wręcz zachęca przestępców /niekiedy młodych ludzi/ do takich bestialskich czynów. Niskie kary, często w zawieszeniu, pozostawiają bandytów praktycznie bezkarnymi.
(...)
Niektórzy uważają, że kara ta jest sprzeczna z etyką kościoła. Nie zabijaj – to piąte przykazanie które stawia pod znakiem zapytania projekt jej przywrócenia. Ale czy przestępca ma prawo do swojego czynu? Czy mordercy, którzy odbierają życie innym, często z premedytacją, mają prawo życia na koszt podatnika. Czy mogą się oni zresocjalizować? "
Na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy spotkania, na które zaprasza wszystkich chętnych Stowarzyszenie Koliber do siedziby swojego oddziału w Tarnowie przy ul. Goldhammera 4 w piątek o 19.00.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 22)Dodaj komentarz
(23-10-2003) W.Popiela :
Problem wydaje sie byc w zapowiedzi postawiony nie na nogach, tylko tak jakos na boku.... ----------- Skuteczno¶ć nie jest tu miar± wła¶ciw±. -------------- Pytanie podstawowe brzmi: czy kara ta jest SPRAWIEDLIWA? ( Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuere. ) Mamy bowiem do czynienia nie z głosowaniem ludu, nie z wiecem, linczem itd - tylko z procesem WYMIERZANIA SPRAWIEDLIWOSCI powierz±n± Państwu jaki legalnemu monopolowi na używanie przemocy. --------------- Jesli wiec kara ta jest sprawiedliwa, to winna byc w imie sprawiedliwosci w kodeksie pozostawiona, a jesli S±d uzna, ze sprawiedliwym jest dla damego czynu j± zastosować - wymierzana. -------------- Z kilku jeszcze względów, o których pewno jutro będzie można powiedzieć. --------- Co do "nie zabijaj" - to pomijaj±c, że jak twierdz± znawcy jezykow w istocie oznacza to nie morduj, to Tradycja i Katechizm Kosciola Katolickiego mowi, ze w przypadkach wielkiej wagi taka kara jest dopuszczalna.----------- (Katechizm Kosciola Katolickiego 2266, Pallottinum 1994): Ochrona wspolnego dobra spoleczenstwa domaga sie unieszkodliwiania napastnika. Z tej racji tradycyjne nauczanie Kosciola uznalo za uzasadnione prawo i obowiazek prawowitej wladzy publicznej do wymierzania kar odpowiednich do ciezaru przestepstwa (WP; czyli sprawiedliwych) , nie wykluczajac kary smierci w przypadkach najwyzszej wagi. ------------- Oczywiscie pojawiaj± sie wypowiedzi sentymentalne, ale jak zaznaczył w dyskusji o karze ¶mierci ks. prof. T. ¦lipko - argumenty sentymentalne nie mog± być traktowane serio przy tak poważnej sprawie i stanowi± one w istocie pogl±d danej osoby, co nie zmienia istoty rzeczy. ------------ A tak na marginesie: podczas gdy panstwo nie moze wymierzyc k.s. wymierzaj± j± przestepcy. Kto ma wowczas wieksz± moc? Oddajemy wladze do najwyzszych wyroków tylko w rece przestepcow! Ostatnio przedstawiciel polskiego rzadu podpisal jakas chor± deklaracje UE o niestosowainu k.s. w czasie wojny. Po co nam więc armia ktor± oplacamy tylko w jednym celu - by zabijała [bez procesu!] wrogów? Brak k.s. powoduje jeszcze inne niespójno¶ci prawa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Michał :
Nie ma ważniejszych problemów??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Paweł :
Tak-tak. Nie-nie. Odnoszę wrażenie, że zwolennicy kary śmierci bardzo swobodnie traktują ewangelię. Jeśli ktoś nie jest chrześcijaninem - ma prawo do różnych opinii w tym względzie. Ale ta "zdecydowana większość"...? Dekalog dekalogiem , bardzo różnie go interpretują różne religie i systemy etyczne z niego się wywodzące, ale ewangeliczne przesłanie Chrystusa jest tu jednoznaczne, ścisłe. Bogu dzięki, przynajmniej papież stoi niezłomnie na pozycji obrońcy tych zasad. Nie wolno zabijać bezbronnego !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) hipis :
zgadzam sie !!! Kosciol kosciolem ... ale Chrystus wyraznie mowi ze nie wolno ZABIJAC !! wielu ludzi probuje te slowa naginac ... bo chca po prostu w ten sposob sie usprawiedliwiac

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Sowa :
Świetna debata, prawdziwe arumenty ZA i PRZECIW. Początkowo byłm umiarkowanie za (karą śmierci), ale przeciwnicy moim zdaniem byli bardziej konsekwentni w swoich wywodach. I już wiem, że karanie śmiercią jest bzdurą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) W.Popiela :
a ktoryż to argument sprawil, ze istnienie karania w kodeksie okazalo sie bzdurą?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Sowa :
A choćby to,że nie jest to kara "sprawiedliwa" (w świetle stosowanych reguł w tzw. wymiarze sprawiedliwości).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) W.Popiela :
Nie wypada żartować w tak poważnej sprawie! Jesli nie jest sprawiedliwe, by kodeks przewidywal ze bezwzgledny morderca naraza swoje zycie odbieraj±c je komus niewinnemu - to co jest sprawiedliwe? Wg jakiej definicji sprawiedliwosci wyszlo, ze nie jest sprawiedlowa? Siedzialem tam 1,5 godziny i nikt sie nie zaj±kn±l ze nie jest sprawiedliwa. Jedynie przeciwnicy chcieli by byla jeszcze gorsza na niekorzysc mordercy - tj zamknięcie w klatce i zadawanie smierci na raty z podlym żarciem, brakiem słonca, i zimnymi murami do utraty tchu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Heniu :
Tak Wojtku, ale czy jeśli ktoś odetnie komuś palec z premedytacją to też mamy mu odciąć palec... A sprawa gwałtu?? co w takim przypadku.. też gwałcić?? eee chyba nie. Jeśli tak to dlaczego jedne kary mają być sprawiedliwe a drugie nie??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Sowa :
"Sprawiedliwa" kara p. Wojtku, taka , jaką wymierzają i powinny wymierzać sądy powinna być gorsza. O tym mówiliśmy m.in. po Pana wyjściu (też było ciekawie). W takim jak u Pana pojęciu za kradzież 150 zł złodziej musiałby tylko zwrócić ... 150 zł. To dopiero by się działo na ulicach ! To zła optyka i złe argumenty. TO NIESPRAWIEDLIWA kara. Ten argument upadł. Po prostu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-10-2003) Sergiusz :
Jaka jest definicja "bezwzgledęgo mordercy", którą mogłyby stosować w orzecznictwie sądy pod każdą szerokością geograficzną ? I coś jeszcze po za tym: wWg Amnesty International na świecie jest w ciągu roku orzekanych/wykonywanych blisko 150.000 kar śmierci tylko z powodów politycznych.Najchętniej z takiego narzędzia korzystają reżimy, nie słabe państwa, tylko państwa policyjne i totalitarne. Argument, że - w przypadku kary śmierci - państwo (w miarę normalne) zyskuje jakieś narzędzie do walki z przestępczością jest nadużyciem. Po przekroczeniu tej cienkiej linii państwo samo staje się przestępcą ! Tak się działo wszędzie i zawsze !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) TzT :
Rozważmy taką sytuację: dorosły, poczytalny człowiek morduje z premedytacją kilkanaście dzieci wcześniej je gwałcąc i torturując, zostaje złapany, jego wina jest pewna. Co z nim zrobić? wg mnie jedynym sprawiedliwym wyjściem jest kara śmierci, a dziś dostałby dożywocie i żył np. 40 lat w warunkach, o których wielu uczciwych, dobrych ludzi może pomarzyć... GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ?? Kara śmierci jest niezbędna!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Minio :
TZT napisał :" dorosły, poczytalny człowiek morduje z premedytacją kilkanaście dzieci wcześniej je gwałcąc i torturując"> Czy wyobrażasz sobie, aby takie akty mogły być dokonywane przez POCZYTALNEGO osobnika? A poza tym - kara dożywocia za morderstwo powinna być oczywiście uciążliwa. Jestem przeciwnikiem kary smierci ale oczywiscie uwazam, ze należy się skupić na zaostrzeniu kar za takie przestępstwa, również - realizacji kar w więzieniu. Dziś większe represje spotykają kogoś , kto się pomyli w zeznaniu podatkowym , albo nie zapłaci kilkuset złotych podatku niż bandytę , który napada na staruszki. I trzeba to zmieniać , więzienie to nadal powinno być coś , czego należy się bać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Greenclover :
Sprawiedliwa czy niesprawiedliwa? W całej swojej ludzkiej ułomności nie jesteśmy wstanie wydać sprawiedliwego wyroku. To co dla jednego jest sprawiedliwe dla drugiego sprawiedliwym moze już nie być. Musimy sobie jednak w jakiś sposób radzić. Po co jednak przsądzać o sprawach ostatecznych i orzekać karę śmierci skoro ani nikt nie dał nam prawa do odbierania życia ani nie mamy 100%pewności że kara ktoś na karę zasłużył. Jest to kara NIEODWRACALNA!!! Można się zastanawiać czy cokolwiek jest w stanie zrekompensować okres pozbawienia wolności ale nadal się zastanawiamy i na nasz ludzki sposób mozemy zadośćuczynić niesłusznie skazanemu. Przy karze śmierci nie ma już żadnych możliwości naprawienia błędu. I jeszcze jeden argument na koniec - dlaczego mamy skazywać na KS zabójców z premedytacją a nie inną kategorię przestępców. Sam Wojtku powiedziałeś , ze życie dla chrześcijanina nie powinno być najwyższą wartością. Zatem KS powinien być orzekana za publiczne znieważenie - bo np. ktoś ceni bardziej honor niż życie albo KS za zbezczeszczenie symboli religijnych bo ktoś bardziej niż życie ceni wiarę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) TzT :
Twoja wypowiedź Greencloverze jest skrajnie relatywistyczna. A tymczasem żyjemy w bardzo konkretnych realiach. Każda kara jest nieodwracalna, nie da się odwrócić kilku lat w więzieniu. Prawa nikt nam nie dał, prawo jest wynikiem międzyludzkich ustaleń czy umów. Prawo do odbierania życia daje nam zbrodniarz odbierając życie ofierze. Czy złapanego na gorącym uczynku też uważasz za nie w 100% zasługującego? Argumenty ze znieważeniem itp. to już czysta sofistyka. Do przeciwników KS: wg obecnego polskiego prawa oprawcy z obozów koncentracyjnych dostaliby dożywocie - jesteście usatysfakcjonowani taką sprawiedliwością? Ja NIE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Greenclover :
Przepraszam za błędy w poprzedniej wypowiedzi :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Greenclover :
W brew temu co piszesz Szanowny TzT moja wypowiedz nie jest sofistyką - wręcz przeciwnie. Po pierwsze nie każda kara jest karą nieodwracalną np. Sąd wymierza mi karę grzywny a później gdy okaże się że jestem niewinny oddają mi to co zapłąciłem + rekompensata za doznaną krzywdę.A więc ta kara jest odwracalna. Po drugie jeżeli prawa nikt nam nie dał a jest ono wynikiem międzyludzkich ustaleń i umów to dlaczego nie ustalić kodeksu karnego tak aby nie zawierał KS - przecież to tylko umowa. Po trzecie sędzia nigdy nie może mieć 100% pewności ponieważ nie był świadkiem przestępstwa a nawet świadek nie może mieć zawsze i wszędzie 100% pewności w stosunku do tego co się stało,co zobaczył, co usłyszał. Po czwarte (dot. znieważenia) jeżeli prawo jest wynikiem ustaleń i umów to nic nie stoi na przeszkodzie aby za obrazę uczuć religijnych albo znieważenie drugiego człowieka karać śmiercią. Po piąte - do TzT - argument w stylu, który ty przedstawiłeś: Gdyby nie było KS w ustawodastwie niemieckim okresu II wojny światowej to by jej nie wykonywano. Byłbym zadowolony gdyby tak było, ale niestety tak nie było.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Jacek :
Aby poradzić sobie ze wzrostem przestępczości należałoby postępować inaczej: Wybudować w Polsce kilka zakładów karnych, które funkcjonowałyby w ten sposób, że nie trzeba byłoby do nich dopłacać ani złotówki. Mogłyby stanąć na terenach dawnych PGR-ów. Więźniowie sami musieliby sie troszczyć o to, żeby mieć co jeść, w co się ubrać itp. A kto nie chce pracować, to zdycha z głodu i kropka. Oczywiście, musiałby zapracować na siebie i na strażnika, ktory go będzie pilnował. Takie rozwiązanie moim zdaniem byłoby lepsze od przywrócenia KS.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Robert :
Nie jestem zwolennikiem kary śmierci, ale już kompletnie nie wierzę , że jest możliwe zaostrzenie regulacji dort.odbywania wezienia (choć jestem tego zwolennikiem) . Po prostu państwo nasze nie jest tu suwerenne. Podlegamy róznym normom unijnym, wynikajacym z ratyfikacji umowy o prawach człowieka, etc. Jak więzień zaczyna pracować to okazuje się ,ze podlega wiekszej ilosci przepisów i kodeksów i opłat niż zwykły robotnik. Co czyni jego pracę nieopłacalną . To oczywiscie jest chore, ale natakim swiecie zyjemy. I tym , którzy za to odpowiadają chcecie dać prawo do decydowania o życiu i śmierci ? To błędne koło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Geldo :
Byłbym za k.s. tylko w jednym przypadku . Jeśli sedzia, który wydaje taki wyrok musiałby sam dokonać egzekucji ! Ludzie nie powinni być żadnymi narzędziami itd. To są czujące istoty, posiadające sumienie. Dlaczego państwo ma w to wikłać,zmuszać do wykonania wyroku jakiegoś obywatela (kata). Jaki (normalny) człowiek się tego podejmie ?Czym się wówczas państwo różni od tego mordercy ,czy zleceniodawcy zabójstwa ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) Jacek :
Był sobie taki gangster z Wołomina o przezwisku "Pershing". Gdyby wymiar sprawiedliwości działał w Polsce normalnie, to już dawno zostałby on skazany za swoje czyny na najwyższy wymiar kary. Pershing był jednak bezkarny "w świetle prawa"... do czasu aż z konkurencyjnego gangu inny bandzior wykonał na nim wyrok śmierci.... Teraz jak jego złapali to za zabicie Pershinga dostał 25 lat. A on przecież wyświadczył tylko przysługę wymiarowi sprawiedliwości...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2003) ero :
Kara śmierci tak .Są ludzie którzy niczego się nie boją .Czy płatni mordercy nie powinni dostać tzw. czapy , dla nich życie ludzkie nie ma wartości , przecież nikt nie zabija niewinnych , oni sobie na to zasłużyli . A wy wszyscy hipokryci obrońcy zapominacie o dzieciach z domów dziecka , z upośledzeniem umysłowym etc.Czy macie choćby 15 minut na rok dla tych dzieci nie , potraficie naprawiać świat tylko przed swymi monitorami .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947