Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Kwiecień w KoLibrze   -   21/4/2004
Z Powodu Wielkanocy nieco później rozpoczyna się "kolibrowy" kwiecień. W salce przy ul. Goldhammera 4 odbędą się tylko dwa spotkania dyskusyjne. Pierwszy z popularnych "piątków u koliberków" (23 kwietnia) poświęcony zostanie na kolejny odczyt wykładu Ludwiga von Misesa. Tym razem dotyczył będzie "Inflacji". Tydzień później, w przededniu wejścia Polski do UE, zaplanowano spotkanie ze Zbigniewem Banasiem, AK-owcem. Spotkanie poświęcone będzie pojęciom niepodległości i suwerenności.

Ogloszenie

Czwarty wykład wielkiego austriackiego ekonomisty nosi tytuł „Inflacja”.
Mises rozpoczął w Argentynie od określenia, czym jest inflacja: dzisiaj, kiedy rząd zwiększa ilość papierowych pieniędzy, rezultatem tego jest to, że siła kupna jednostki pieniądza zmniejsza się i skutkiem tego wzrastają ceny. To nazywa się inflacją. Niefortunnie, w Stanach Zjednoczonych, jak również w innych krajach, niektórzy ludzie wolą przypisywać przyczynę inflacji nie zwiększeniu ilości pieniądza ale, raczej wzrostowi cen. Później Mises podaje przykład Niemiec z okresu międzywojennego – kiedy to ludzie wierzyli, że inflacyjne pieniądze są rzeczywistymi pieniędzmi, ale z drugiej strony, spostrzegli, że warunki zmieniły się. Przy końcu niemieckiej inflacji, w końcu lata 1923 r. niemieckie fabryki wypłacały swoim robotnikom rano każdego dnia naprzód za dzień. I pracownik przychodził do fabryki ze swoją żoną, wręczał jej natychmiast swoją płacę - wszystkie miliony, które otrzymał - i ona natychmiast udawała się do sklepu by kupić cokolwiek, wszystko jedno co. Zdawała sobie sprawę, co większość ludzi wiedziało w tym czasie - że na drugi dzień, od jednego dnia do drugiego, marka traciła 50% swojej siły kupna. Pieniądze jak czekolada na gorącej kuchni, topniały w kieszeniach ludzi. Ta ostatnia faza niemieckiej inflacji nie trwała długo; po kilku dniach, cały koszmar zakończył się; marka była bez wartości i nowy środek płatniczy musiał być ustanowiony. O mechanizmie działania inflacji, czyli dodruku pieniądza i innych przykładach polityki inflacyjnej będzie można usłyszeć 23. kwietnia.

Tydzień później, 30. kwietnia – w przededniu formalnego wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – gościem KoLibra będzie AK-owiec, pan Zbigniew Banaś. Będziemy rozmawiać o suwerenności Polski, o tym, czy niepodległość jest nam ciągle potrzebna i jak suwerenność Polski będzie wyglądać w kontekście stanowienia części prawa poza jej granicami.
Wszystkie spotkania odbywają się w piątki o godzinie 19-tej w siedzibie KoLibra przy ulicy Goldhammera 4. Wstęp wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(22-04-2004) cogito :
Barbarzyńcy mają już 30%!!! To znaczy że z inflacją zetkniemy się w praktyce a nie w nudnym wykładzie Kolibra, chyba że macie jakieś sposoby na przeżycie w Polsce Lepperowej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) che :
sposoby zawsze są, a wykłady Misesa zawsze są ciekawe!!:]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl