Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu    -   22/9/2008
Niecodzienna inicjatywa Europarlamentu
Dziś, 22 września Parlament Europejski w uchwale rozpoczynającej posiedzenie PE oficjalnie ogłosił inicjatywę eurodeputowanych, aby od przyszłego roku dzień 23 sierpnia, rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. O inicjatywie tej informuje eurodeputowana Urszula Gacek (PO, EPL-ED), apelując do polskiego Sejmu i Senatu o poparcie inicjatywy.

Ogloszenie
>

Powyższa inicjatywa, zdobyła szerokie poparcie nie tylko wśród posłów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale również wśród wszystkich największych frakcji politycznych. Pisemną deklarację podpisało 409 posłów, tj. ponad połowa eurodeputowanych. Deklaracja ta jest formalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, do którego powinny odnieść się Rządy i Komisja Europejska.
Eurodeputowana Urszula Gacek (PO, EPL-ED) zwróciła się z apelem do Marszałków Sejmu i Senatu, aby najwyższe organy władzy ustawodawczej Rzeczypospolitej Polskiej poparły inicjatywę Parlamentu Europejskiego. -Inicjatywa Parlamentu Europejskiego ma głębokie historyczne znaczenie, nie wyobrażam sobie, aby polski parlament nie włączył się w tą inicjatywę. W ten sposób chcemy jeszcze raz potępić zbrodnie reżimów komunistycznych oraz upamiętnić ofiary masowych deportacji i eksterminacji. Dzień ten ma przypominać Europejczykom o trudnych kartach w historii naszego kontynentu. Mieszkańcy Zachodniej Europy nie mają pojęcia o zbrodniach stalinowskich, które były równie brutalne i krwawe, jak nazistowskie i które kwalifikują się do kategorii zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Mam głęboką nadzieję, że wszystkie kraje europejskie wyrażą poparcie dla inicjatywy i Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu będzie obchodzony po raz pierwszy już w przyszłym roku, kiedy to przypada 70. Rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow - stwierdza Urszula Gacek.

Komentarz
Choć deklaracja ta ma wymiar symboliczny, to jednak cieszy, ponieważ w grzęznącej coraz bardziej w socjaliźmie Unii Europejskiej nie zaznano „dobrodziejstw” komunizmu i wciąż jeszcze, także w wielu opiniotwórczych i politycznych, w tym europarlamentarnych kręgach system ten nie jest uważany za zbrodniczy, w odróżnieniu od totalitaryzmu nazistowskiego. W oświadczeniu o ustanowieniu Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, złożonym w PE przez Marianne Mikko, Christophera Beazley-a, Inese Vaidere, Zitę Gurami i Alexandra Alvaro, w jednym z akapitów czytamy: ”mając na uwadze, że w rozumieniu prawa międzynarodowego przedawnienie nie ma zastosowania do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości”. Szkoda, że podobne, bardzo oględnie sformułowane „mając na uwadze”, a dotyczące uznania w PE za ludobójstwo ukraińskich zbrodni popełnionych na Wołyniu i Kresach nie znalazło podobnego poparcia wśród eurodeputowanych – pod deklaracją tą, podpisało się, przypomnijmy, 38 posłów PE z kilku krajów. Wśród nich nie znaleźli się m.in.: Adam Bielan, Bogusław Sonik, Czesław Siekierski, Andrzej Szejna i Urszula Gacek właśnie, która zapytana o ów fakt, odparła, iż „zgadzała się z treścią deklaracji, ale nie z formą”. Na razie nie wiemy, co z bardzo subtelnie ukształtowaną formą było nie tak. Treść oświadczenia – inicjatywy grupy eurodeputowanych znajdziecie Państwo w naszym portalu w wiadomości pt. „Dlaczego nasi europosłowie nie chcą uznania prawdy o Wołyniu ?”
M. Poświatowski

Foto: tarnowski Pomnik Ofiar Stalinizmu
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl