To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wyjątkowe wydarzenie w piątkową noc w Tarnowie   -   25/9/2008
Tarnowska Noc Naukowców
Noc 26 września będzie należała do naukowców. W tym dniu otwarte zostaną dla publiczności laboratoria, instytuty badawcze, firmy pracujące z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki i technologii. Naukowcy będą przeprowadzali na oczach widzów eksperymenty i demonstracje. Będą one na tyle interaktywne, że w wielu jednostkach publiczność będzie mogła sama dokonywać „prawdziwych” eksperymentów naukowych. „Noc Naukowców 2008” zawitała do ośrodków akademickich i instytutów badawczo-rozwojowych kilku województw w kraju i jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej. W zeszłym roku wydarzenie odbyło się w 150 miastach Europy, ogółem gromadząc ponad 220 tysięcy uczestników. Na tegorocznej mapie Nocy Naukowców po raz pierwszy zaznaczono Tarnów.

Ogloszenie
>

W ostatni piątek września Tarnów będzie więc w bardzo elitarnym gronie polskich i europejskich miast. Ktoś może zapytać czy w Tarnowie są naukowcy? Tak, i to jacy! Przykładem niech będzie tarnowski naukowiec ks. prof. Michał Heller, który w tym roku za całokształt swojej pracy naukowej został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona. Działa Tarnowskie Towarzystwo Naukowe, którego celem jest m.in. zbudowanie w mieście Spicymira w miarę mocnego i prężnego środowiska akademickiego, prowadzącego badania naukowe. Konsekwencją tego będzie powołanie Akademii Tarnowskiej. Uczelnia ta ma powstać w wyniku połączenia PWSZ i Papieskiej Akademii Teologicznej, Wydział Teologiczny - Sekcja w Tarnowie. Tak więc mamy pełne prawo do organizacji „Nocy Naukowców” w grodzie Spicymira.

PROGRAM TARNOWSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW:

Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie, ul. Traugutta 1
godz. 18.00 – 24.00


godz. 18.00 - 23.00
ROZRYWKOWY KWINTET SMYCZKOWY
Koncert filharmoników z repertuarem muzyki popularnej i rozrywkowej w programie m. in. Hey Jude, Yesterday, O Sole Mijo, Skrzypek na dachu, Frantic, Ojciec Chrzestny i inne.

Godz. 18.00 – 24.00
„ZABAWY Z NAUKĄ – ELEKTRYKĄ I HYDROSTATYKĄ” Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Iwona Nowak – dr chemii, asystent muzealny, specjalizacja: projektowanie wystaw naukowo – edukacyjnych
Piotr Turowski – mgr fizyki, asystent muzealny, prezentacje wystaw naukowo - edukacyjnych
Interaktywna wystawa "Zabawy z nauką" przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży. Składa się z kilkunastu stanowisk z modelami, na których każdy może samodzielnie wykonać proste doświadczenie bawiąc się i ucząc jednocześnie.
Zobacz modele interaktywne prezentujące zjawiska fizyczno – chemiczne. Sprawdź jak działa: łódź podwodna, nurkująca ośmiornica – nurek Kartezjusza, tornado w butelce, młynek wodny, owocowa energia, baterie Volty, droga od baterii
zegarkowej po akumulatory.

Godz. 19.00
„CZARNOBYL” Fotografie Marcina Chrapusty
Organizatorzy wystawy - Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie, Mościckie Centrum Kultury
Wystawa pokazuje Czarnobyl dziś. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Miejsce gdzie człowiek przegrał z nauką.

Godz. 20.00

NOWOCZESNA ORTOPEDIA w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie.
Dr Grzegorz Sterkowicz – „Operacja stawu kolanowego w oddziale ortopedii - możliwości i wyniki” - wykład i prezentacja
Dr Grzegorz Sterkowicz posiada 18 letnie doświadczenie zawodowe, od blisko 3 lat kieruje oddziałem ortopedii. Obecnie oddział specjalizuje się w planowym leczeniu wrodzonych i nabytych wad narządu ruchu u dorosłych, schorzeń zapalnych oraz zwyrodnień układu kostno stawowego. Wykonuje się około 200 zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i około 90 zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Ostatnio rozszerzono zakres zabiegów o wykonywanie alloplastyki stawów barkowych. Istotna grupa zabiegów to operacje artroskopowe stawów kolanowych, a ostatnio stawów barkowych. Chcesz poznać najnowsze osiągnięcia nauki w medycynie, zobacz jak oddział zaopatruje każdego rodzaju urazy narządu ruchu wykorzystując nowoczesne metody zespoleń dynamicznych i śródszpikowych oraz stabilizację zewnętrzną.
Szpital prezentować będzie: moduły pokazowe do operacji stawów biodrowych i kolanowych a także filmy pokazowe z przeprowadzonych zabiegów:
- operacji artroskopowej stawu kolanowego,
- zabieg koronaroplastyki z inplantacją stentów,
- zabieg wszczepienia rozrusznika serca i programowanie rozrusznika,
- nawigacja komputerowa w operacji wymiany stawu kolanowego,

Godz. 21.00
NOC POD GWIAZDAMI
Dr Henryk Brancewicz, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
„Osiągnięcia astronomii polskiej ostatnich lat” – chcesz wiedzieć jaką pozycję w świecie zajmują polscy naukowcy, jak światowa astronomia ceni sobie dorobek polskich badaczy, posłuchaj wykładu naukowca i miłośnika astronomii dr Henryka Bancewicza.
Mgr Tadeusz Sypek, nauczyciel I LO w Tarnowie, absolwent astronomii UJ, opiekun Koła Astronomicznego:
„Pozasłoneczne układy planetarne” – posłuchaj i zobacz to, czego nie dostrzeżesz gołym okiem, co zachwyca i zastanawia od wieków naukowców oraz wszystkich wpatrujących się w niebo.
Warsztaty astronomiczne:
Członkowie i sympatycy (absolwenci) Koła Astronomicznego przy I LO im K. Brodzińskiego w Tarnowie przedstawią swój dorobek obserwacyjny (prezentacje multimedialne, strony www Serwisu Edukacyjnego I LO) z ostatnich lat, m. in.: przejścia Merkurego i Wenus przed tarczą Słońca, zaćmienia Słońca i Księżyca, zakrycia planet przez Księżyc. Podzielą się jednocześnie swoimi doświadczeniami i będą udzielać praktycznych porad młodym adeptom astronomii. Młodzi naukowcy gwarantują dostęp do sprzętu obserwacyjnego, porady dotyczące wyboru teleskopu, lornetki, fachową pomoc przy samodzielnej budowie sprzętu obserwacyjnego. Przekażą również swoje wrażenia z udziału w Olimpiadach Astronomicznych i Wojewódzkim Konkursie Astronomiczno -Astronautycznym, udzielając wskazówek w tym względzie uczniom szkół średnich.

W zależności od warunków atmosferycznych przewiduje się od godz. 21.00 obserwacje nieba z tarasu budynku Mościckiej Fundacji Kultury.

Godz. 21.00-23.00, RADIO XXI WIEKU Studio Otwarte Radio RDN Małopolska Nocy Naukowców, godz. 21.00 - 23.00
"RADIO JEST WSZĘDZIE" - Studio Otwarte - program na żywo z Mościckiego Centrum Kultury, prowadzenie redaktor Monika Faron-Miśtak. Studio Otwarte będzie szansą na poznanie zasad działania "studia terenowego". Będzie można sprawdzić jakie warunki muszą być spełnione, aby zrealizować program radiowy poza siedzibą radia i jak wygląda praca radiowców „od kuchni”.
W ramach Studia Otwartego; rozmowy z naukowcami i gośćmi Nocy Naukowców.

Radio RDN Małopolska ul. Bema 14

Godz. 20.00-21.00
RADIO XXI WIEKU
Ks. Bogusław Maciaszek Dyrektor Radia RDN Małopolska
"Od analogu do cyfry - czyli radio XXI wieku." - Prezentacja nowoczesnych technik przesyłu i obróbki dźwięku w dobie digitalizacji.
Ciekawi cię, to jak powstaje na żywo program radiowy, jak wyglądają studia, jak pracują dziennikarze, jak przebiega montaż i realizacja dźwięku – odwiedź siedzibę radia i zasiądź za mikrofonem.
Otwarcie dla zwiedzających siedziby Radia RDN Małopolska: ul. Bema 14

RPM Sound &Voices, ul. Piłsudskiego 67

Godz. 18.00 - 24.00


ZABAWA Z DŹWIĘKIEM w jednym z największych w Polsce studiów dźwiękowych Jerzy Jankowski, Dyrektor Kreatywny RPM Sound&Voices
Lektor, realizator dźwięku, kompozytor, wieloletni współpracownik RMF FM, Polskiego Radia, TVN. Od 1999 współwłaściciel RPM Sound&Voices.
Prezentacja nowoczesności
- spotkania z lektorami pracującymi w RPM na miejscu, w Tarnowie (godz.18.00-19.00)
- warsztaty "zabawa dźwiękiem" - możliwość poznania programów edycyjnych, samodzielnego zrealizowania krótkiego żartu dźwiękowego (godz.19.00-21.00)
- połączenie ze studiem RPM Warszawa, gdzie oczekiwać będzie jeden z najbardziej znanych polskich głosów lektorskich (Krystyna Czubówna, Jacek Sobieszczanski, Tomasz Knapik), z możliwością nagrania tym głosem pozdrowień, życzeń itp. (godz.21.00-22.00),
- własne próby i nagrania głosowe (pozdrowienia, zapowiedz do telefonu) z późniejszym montażem pod okiem i uchem realizatora RPM, czego finałem będzie płyta CD z „profesjonalnie" przygotowanym dźwiękiem (godz.22.00-23.00).

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Tarnów, ul. Mickiewicza 8
Godz. 18.00 – 23.00


Czy wiesz jak pisze atrament "sympatyczny"? A może chciałbyś ujrzeć chemiczny zmierzch lub taniec synchroniczny robotów? Lub po prostu jesteś ciekawy jak wygląda świat naukowców – laboratoria, doświadczenia, eksperymenty... Stań się uczestnikiem Małopolskiej Nocy Naukowców 2008 i zobacz jak wygląda „magiczny świat naukowców” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.
Po raz pierwszy tarnowska PWSZ otworzy szeroko drzwi laboratoriów dla wszystkich chcących spotkać się z nauką i ciekawymi uczonymi, by w atmosferze twórczej zabawy zgłębiać tajniki wiedzy.
PWSZ obchodzi właśnie 10 lecie istnienia a od trzech lat jest najlepszą wyższą szkołą zawodową w Polsce. Ludzie wiedzy w czasie Nocy Naukowców pokażą w PWSZ jak fascynująca i bliska naszemu życiu jest nauka. W szkle laboratoryjnym zobaczymy zmierzch, wulkan, albo księżyc. W Snake i Pong-a uczestnicy Nocy zagrają na mikrokontrolerach. Jeden PC pokieruje synchronicznym tańcem robotów. Specjalna kamera będzie przetwarzać obraz w czasie rzeczywistym na negatyw, albo czarno-białą wersję filmowanej rzeczywistości. Dowiemy się też, dlaczego nawet nasza domowa kuchnia jest laboratorium chemicznym!

18.00 – 23.00 – Magiczny Świat Naukowców – wizyty w laboratoriach

Bloki tematyczne:
18.30 – blok informatyczny (budynek D):
- Wieże Hanoi
- Rysujący procesor
Generowanie obrazów 3D na ekranie oscyloskopu za pomocą procesora sygnałowego. Prawie 200 MFLOPS-owy procesor sygnałowy zostanie wykorzystany w dość nietypowy sposób do rysowania trójwymiarowych animacji na ekranie oscyloskopu analogowego.
- Taniec synchroniczny robotów
Demonstracja synchronicznego sterowania robotami za pomocą jednego komputera PC. Roboty dydaktyczne typu Lynx 6 wykonają swój program w rytm muzyki.
- Komputerowy System Diagnostyczny
Demonstracja sprzętu i oprogramowania służącego do analizy parametrów urządzeń audio oraz zespołów głośnikowych w czasie rzeczywistym.

19.30 - blok elektrotechniki i inżynierii materiałowej (budynek D):
- ogniwa owocowe
- szkło i materiały ceramiczne wczoraj i dziś
- wyznaczanie współczynnika dyfuzji
- stanowiska mechatroniczne (winda, wahadło odwrócone)
- lewitacja – nadprzewodnictwo
- technika wysokich napięć – badania wysokonapięciowe

20.30 – blok elektroniczny (budynek D):
- Elektroniczne zabawki
Wykorzystanie najnowszych osiągnięć techniki w urządzeniach służących do zabawy i nauki.
Podczas pokazu zostaną przedstawione rozwiązania techniczne służące do nagłaśniania instrumentów (będzie można spróbować sił na gitarze podłączonej do multiefektu na procesorze DSP). Każdy kto weźmie udział w pokazie będzie mógł zagrać w prostą grę uruchomioną na mikrokontrolerze bądź układzie programowalnym.
- Obraz w elektronicznym obiektywie
Demonstracja projektu kamery służącej do przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym.
- Co w klimacie piszczy – elektronika w pomiarach czynników klimatycznych
Pomiar temperatury, wilgotności i ciśnienia przy użyciu urządzeń współpracujących z komputerami PC.

21.30 – blok chemiczny (budynek B):
Czy wiesz jak pisze atrament "sympatyczny" ? A może chciałbyś ujrzeć chemiczny zmierzch?
W PWSZ, podczas Nocy Naukowców, dowiesz się jak wygląda kuchenna chemia, która na co dzień wykorzystujemy w swoich domach. Poznaj chemiczne sztuczki które wykorzystują filmowcy - tylko u nas w doświadczeniu "świeża krew" zrozumiesz ich tajemnice ! Zobaczysz również fosforowy księżyc, złoto oszusta, wulkan chemiczny, samozapłon, bijące rtęciowe serce i wiele innych doświadczeń.
- fosforowy księżyc
- wielka piana
- znicz olimpijski
- wulkan chemiczny
- węże faraona
- atrament sympatyczny
- reakcje barwne w roztworach

Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie, ul. Kwiatkowskiego 8
Godz. 18.00 - 22.00


„Jak chronić ludzi i środowisko naturalne”
- pokazy filmowe unieszkodliwienia paliwa rakietowego i środków bojowych,
- pokaz usuwania graffiti i czyszczenia niezwykle delikatnych powierzchni,
- pokaz nowoczesnych technologii użytkowych oraz stosowanych ubrań ochronnych, specjalistycznego sprzętu ratowniczego, laboratorium mobilnego, prezentacja działań w sytuacjach wymagających natychmiastowych interwencji.

„SKŁADOWISKA ODPADÓW – A CZEMU NIE PARK!” Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie
Jeżeli chcesz zobaczyć gdzie będziesz grał w tenisa, jeździł na rowerze i na koniu, opalał się nad jeziorem i wypoczywał w pięknym bezpiecznym miejscu, blisko miasta – podczas Nocy Naukowców zobaczysz makietę przyszłego centrum rekreacyjnego które powstanie na terenie byłego składowania odpadów tarnowskich „Azotów”.
Prezentacja makiety i wykład
Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie – członek Grupy Kapitałowej Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A. działa poprzez wdrażanie wielu autorskich opracowań. Jest to jedyny zakład w Polsce stosujący specyficzne, wysoko zaawansowane technologie utylizacji najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych.
Jednostka zniszczyła właśnie 9 ton zmagazynowanego niezwykle groźnego, trującego, bojowego środka – adamsytu. Zastosowano chronioną patentem, unikalną technologię, współautorem której jest Jednostka Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie. Obecnej na Ukrainie Jednostka prowadzi utylizację utleniacza paliwa rakietowego – melange. Technologia utylizacji została opracowana przez Jednostkę we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej.

Laboratorium Badań Środków Spożywczych działające przy Jednostce Ratownictwa Chemicznego, ul. Braci Saków 1
Godz. 18.00 – 22.00


„Zdrowy tryb życia – to zdrowa żywność”
Podczas Nocy Naukowców swoje pracownie otworzy dla zwiedzających akredytowane Laboratorium Badań Środków Spożywczych. Będzie tu można zobaczyć, jak wykonuje się badania chemiczne i mikrobiologiczne żywności oraz wody, a także analizy higieny procesów produkcji .
Noc może być jedną z ostatnich okazji do zobaczenia klasycznych badań laboratoryjnych. Laboratorium jest tuż przed rewolucją technologiczną przejścia na metody instrumentalne, które zaowocują zmechanizowaniem większości prac, zwiększeniem tempa i obniżeniem kosztów badań. Uczestnicy będą mogli zobaczyć wrogów ludzi – salmonellę, gronkowca, bakterie coli czy listerię atakująca układ nerwowy, a nawet policzyć pod mikroskopem bakterie! Laboratorium świadczy usługi głównie dla firm spożywczych i hodowców, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się czy woda w twojej studni jest zdatna do spożycia to przyjdź do laboratorium.

Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Godz. 18.00 – 22.00

„Kocham Tarnów”- wystawa fotografii starego i nowego Tarnowa

Na kilkudziesięciu planszach zobaczyć można zdjęcia przenikającego się starego i nowego Tarnowa. Te niezwykłe kompozycje artystyczne łączą czas przeszły z teraźniejszym i pokazują jak wiele i jak niewiele zmieniło się w tym mieście. Pokazują życie miasta przedwojennego, spokojnego, tętniącego życiem kulturalnym, handlem, nauką i rozrywką. Na fotografiach zobaczyć można w tym samy czasie, miejscu i przestrzeni – obok dobrze znanych budynków ludzi z tamtej i z tej epoki – twarze sprzed stu lat i te z przed wczoraj. Na specjalnych planszach magnetycznych można tu ułożyć puzzle z widokiem najważniejszych tarnowskich budowli, odszukać swoją ulicę na doskonałej panoramie miasta przeczytać komentarz wybitnego historyka i posłuchać niezwykłej muzyki kapel podwórkowych, pieśni żydowskich i cygańskich sprzed stu lat.

Godz. 18.00
Marek Trusz – wykład pn. „Wielka podróż geograficzna w głąb naszej historii, śladami naszych wielkich i zwyczajnych przodków”.
Promocja albumu towarzyszącego wystawie.

Organizatorem „Nocy Naukowców” jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a w Tarnowie Mościckie Centrum Kultury.
Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(26-09-2008) hombre :
No to w końcu dowiem się, gdzie wyhodowali moją byłą żonę. Jestem pewien, że ona nie przyszła na świat naturalną drogą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2008) pedzel :
Byłem dziś w kilku miejscach wyszczegolnionych w programie i musze z przyjemnoscia stwierdzic, ze ten dzien to swietny pomysl! Mozna zobaczyc wiele ciekawych rzeczy i sie czegos nauczyc :) genialna sprawa. oby takich imprez bylo wiecej. ;]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl