To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wyjątkowe wydarzenie w piątkową noc w Tarnowie   -   25/9/2008
Tarnowska Noc Naukowców
Noc 26 września będzie należała do naukowców. W tym dniu otwarte zostaną dla publiczności laboratoria, instytuty badawcze, firmy pracujące z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki i technologii. Naukowcy będą przeprowadzali na oczach widzów eksperymenty i demonstracje. Będą one na tyle interaktywne, że w wielu jednostkach publiczność będzie mogła sama dokonywać „prawdziwych” eksperymentów naukowych. „Noc Naukowców 2008” zawitała do ośrodków akademickich i instytutów badawczo-rozwojowych kilku województw w kraju i jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej. W zeszłym roku wydarzenie odbyło się w 150 miastach Europy, ogółem gromadząc ponad 220 tysięcy uczestników. Na tegorocznej mapie Nocy Naukowców po raz pierwszy zaznaczono Tarnów.

Ogloszenie

W ostatni piątek września Tarnów będzie więc w bardzo elitarnym gronie polskich i europejskich miast. Ktoś może zapytać czy w Tarnowie są naukowcy? Tak, i to jacy! Przykładem niech będzie tarnowski naukowiec ks. prof. Michał Heller, który w tym roku za całokształt swojej pracy naukowej został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona. Działa Tarnowskie Towarzystwo Naukowe, którego celem jest m.in. zbudowanie w mieście Spicymira w miarę mocnego i prężnego środowiska akademickiego, prowadzącego badania naukowe. Konsekwencją tego będzie powołanie Akademii Tarnowskiej. Uczelnia ta ma powstać w wyniku połączenia PWSZ i Papieskiej Akademii Teologicznej, Wydział Teologiczny - Sekcja w Tarnowie. Tak więc mamy pełne prawo do organizacji „Nocy Naukowców” w grodzie Spicymira.

PROGRAM TARNOWSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW:

Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie, ul. Traugutta 1
godz. 18.00 – 24.00


godz. 18.00 - 23.00
ROZRYWKOWY KWINTET SMYCZKOWY
Koncert filharmoników z repertuarem muzyki popularnej i rozrywkowej w programie m. in. Hey Jude, Yesterday, O Sole Mijo, Skrzypek na dachu, Frantic, Ojciec Chrzestny i inne.

Godz. 18.00 – 24.00
„ZABAWY Z NAUKĄ – ELEKTRYKĄ I HYDROSTATYKĄ” Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Iwona Nowak – dr chemii, asystent muzealny, specjalizacja: projektowanie wystaw naukowo – edukacyjnych
Piotr Turowski – mgr fizyki, asystent muzealny, prezentacje wystaw naukowo - edukacyjnych
Interaktywna wystawa "Zabawy z nauką" przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży. Składa się z kilkunastu stanowisk z modelami, na których każdy może samodzielnie wykonać proste doświadczenie bawiąc się i ucząc jednocześnie.
Zobacz modele interaktywne prezentujące zjawiska fizyczno – chemiczne. Sprawdź jak działa: łódź podwodna, nurkująca ośmiornica – nurek Kartezjusza, tornado w butelce, młynek wodny, owocowa energia, baterie Volty, droga od baterii
zegarkowej po akumulatory.

Godz. 19.00
„CZARNOBYL” Fotografie Marcina Chrapusty
Organizatorzy wystawy - Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie, Mościckie Centrum Kultury
Wystawa pokazuje Czarnobyl dziś. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Miejsce gdzie człowiek przegrał z nauką.

Godz. 20.00

NOWOCZESNA ORTOPEDIA w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie.
Dr Grzegorz Sterkowicz – „Operacja stawu kolanowego w oddziale ortopedii - możliwości i wyniki” - wykład i prezentacja
Dr Grzegorz Sterkowicz posiada 18 letnie doświadczenie zawodowe, od blisko 3 lat kieruje oddziałem ortopedii. Obecnie oddział specjalizuje się w planowym leczeniu wrodzonych i nabytych wad narządu ruchu u dorosłych, schorzeń zapalnych oraz zwyrodnień układu kostno stawowego. Wykonuje się około 200 zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i około 90 zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Ostatnio rozszerzono zakres zabiegów o wykonywanie alloplastyki stawów barkowych. Istotna grupa zabiegów to operacje artroskopowe stawów kolanowych, a ostatnio stawów barkowych. Chcesz poznać najnowsze osiągnięcia nauki w medycynie, zobacz jak oddział zaopatruje każdego rodzaju urazy narządu ruchu wykorzystując nowoczesne metody zespoleń dynamicznych i śródszpikowych oraz stabilizację zewnętrzną.
Szpital prezentować będzie: moduły pokazowe do operacji stawów biodrowych i kolanowych a także filmy pokazowe z przeprowadzonych zabiegów:
- operacji artroskopowej stawu kolanowego,
- zabieg koronaroplastyki z inplantacją stentów,
- zabieg wszczepienia rozrusznika serca i programowanie rozrusznika,
- nawigacja komputerowa w operacji wymiany stawu kolanowego,

Godz. 21.00
NOC POD GWIAZDAMI
Dr Henryk Brancewicz, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
„Osiągnięcia astronomii polskiej ostatnich lat” – chcesz wiedzieć jaką pozycję w świecie zajmują polscy naukowcy, jak światowa astronomia ceni sobie dorobek polskich badaczy, posłuchaj wykładu naukowca i miłośnika astronomii dr Henryka Bancewicza.
Mgr Tadeusz Sypek, nauczyciel I LO w Tarnowie, absolwent astronomii UJ, opiekun Koła Astronomicznego:
„Pozasłoneczne układy planetarne” – posłuchaj i zobacz to, czego nie dostrzeżesz gołym okiem, co zachwyca i zastanawia od wieków naukowców oraz wszystkich wpatrujących się w niebo.
Warsztaty astronomiczne:
Członkowie i sympatycy (absolwenci) Koła Astronomicznego przy I LO im K. Brodzińskiego w Tarnowie przedstawią swój dorobek obserwacyjny (prezentacje multimedialne, strony www Serwisu Edukacyjnego I LO) z ostatnich lat, m. in.: przejścia Merkurego i Wenus przed tarczą Słońca, zaćmienia Słońca i Księżyca, zakrycia planet przez Księżyc. Podzielą się jednocześnie swoimi doświadczeniami i będą udzielać praktycznych porad młodym adeptom astronomii. Młodzi naukowcy gwarantują dostęp do sprzętu obserwacyjnego, porady dotyczące wyboru teleskopu, lornetki, fachową pomoc przy samodzielnej budowie sprzętu obserwacyjnego. Przekażą również swoje wrażenia z udziału w Olimpiadach Astronomicznych i Wojewódzkim Konkursie Astronomiczno -Astronautycznym, udzielając wskazówek w tym względzie uczniom szkół średnich.

W zależności od warunków atmosferycznych przewiduje się od godz. 21.00 obserwacje nieba z tarasu budynku Mościckiej Fundacji Kultury.

Godz. 21.00-23.00, RADIO XXI WIEKU Studio Otwarte Radio RDN Małopolska Nocy Naukowców, godz. 21.00 - 23.00
"RADIO JEST WSZĘDZIE" - Studio Otwarte - program na żywo z Mościckiego Centrum Kultury, prowadzenie redaktor Monika Faron-Miśtak. Studio Otwarte będzie szansą na poznanie zasad działania "studia terenowego". Będzie można sprawdzić jakie warunki muszą być spełnione, aby zrealizować program radiowy poza siedzibą radia i jak wygląda praca radiowców „od kuchni”.
W ramach Studia Otwartego; rozmowy z naukowcami i gośćmi Nocy Naukowców.

Radio RDN Małopolska ul. Bema 14

Godz. 20.00-21.00
RADIO XXI WIEKU
Ks. Bogusław Maciaszek Dyrektor Radia RDN Małopolska
"Od analogu do cyfry - czyli radio XXI wieku." - Prezentacja nowoczesnych technik przesyłu i obróbki dźwięku w dobie digitalizacji.
Ciekawi cię, to jak powstaje na żywo program radiowy, jak wyglądają studia, jak pracują dziennikarze, jak przebiega montaż i realizacja dźwięku – odwiedź siedzibę radia i zasiądź za mikrofonem.
Otwarcie dla zwiedzających siedziby Radia RDN Małopolska: ul. Bema 14

RPM Sound &Voices, ul. Piłsudskiego 67

Godz. 18.00 - 24.00


ZABAWA Z DŹWIĘKIEM w jednym z największych w Polsce studiów dźwiękowych Jerzy Jankowski, Dyrektor Kreatywny RPM Sound&Voices
Lektor, realizator dźwięku, kompozytor, wieloletni współpracownik RMF FM, Polskiego Radia, TVN. Od 1999 współwłaściciel RPM Sound&Voices.
Prezentacja nowoczesności
- spotkania z lektorami pracującymi w RPM na miejscu, w Tarnowie (godz.18.00-19.00)
- warsztaty "zabawa dźwiękiem" - możliwość poznania programów edycyjnych, samodzielnego zrealizowania krótkiego żartu dźwiękowego (godz.19.00-21.00)
- połączenie ze studiem RPM Warszawa, gdzie oczekiwać będzie jeden z najbardziej znanych polskich głosów lektorskich (Krystyna Czubówna, Jacek Sobieszczanski, Tomasz Knapik), z możliwością nagrania tym głosem pozdrowień, życzeń itp. (godz.21.00-22.00),
- własne próby i nagrania głosowe (pozdrowienia, zapowiedz do telefonu) z późniejszym montażem pod okiem i uchem realizatora RPM, czego finałem będzie płyta CD z „profesjonalnie" przygotowanym dźwiękiem (godz.22.00-23.00).

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Tarnów, ul. Mickiewicza 8
Godz. 18.00 – 23.00


Czy wiesz jak pisze atrament "sympatyczny"? A może chciałbyś ujrzeć chemiczny zmierzch lub taniec synchroniczny robotów? Lub po prostu jesteś ciekawy jak wygląda świat naukowców – laboratoria, doświadczenia, eksperymenty... Stań się uczestnikiem Małopolskiej Nocy Naukowców 2008 i zobacz jak wygląda „magiczny świat naukowców” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.
Po raz pierwszy tarnowska PWSZ otworzy szeroko drzwi laboratoriów dla wszystkich chcących spotkać się z nauką i ciekawymi uczonymi, by w atmosferze twórczej zabawy zgłębiać tajniki wiedzy.
PWSZ obchodzi właśnie 10 lecie istnienia a od trzech lat jest najlepszą wyższą szkołą zawodową w Polsce. Ludzie wiedzy w czasie Nocy Naukowców pokażą w PWSZ jak fascynująca i bliska naszemu życiu jest nauka. W szkle laboratoryjnym zobaczymy zmierzch, wulkan, albo księżyc. W Snake i Pong-a uczestnicy Nocy zagrają na mikrokontrolerach. Jeden PC pokieruje synchronicznym tańcem robotów. Specjalna kamera będzie przetwarzać obraz w czasie rzeczywistym na negatyw, albo czarno-białą wersję filmowanej rzeczywistości. Dowiemy się też, dlaczego nawet nasza domowa kuchnia jest laboratorium chemicznym!

18.00 – 23.00 – Magiczny Świat Naukowców – wizyty w laboratoriach

Bloki tematyczne:
18.30 – blok informatyczny (budynek D):
- Wieże Hanoi
- Rysujący procesor
Generowanie obrazów 3D na ekranie oscyloskopu za pomocą procesora sygnałowego. Prawie 200 MFLOPS-owy procesor sygnałowy zostanie wykorzystany w dość nietypowy sposób do rysowania trójwymiarowych animacji na ekranie oscyloskopu analogowego.
- Taniec synchroniczny robotów
Demonstracja synchronicznego sterowania robotami za pomocą jednego komputera PC. Roboty dydaktyczne typu Lynx 6 wykonają swój program w rytm muzyki.
- Komputerowy System Diagnostyczny
Demonstracja sprzętu i oprogramowania służącego do analizy parametrów urządzeń audio oraz zespołów głośnikowych w czasie rzeczywistym.

19.30 - blok elektrotechniki i inżynierii materiałowej (budynek D):
- ogniwa owocowe
- szkło i materiały ceramiczne wczoraj i dziś
- wyznaczanie współczynnika dyfuzji
- stanowiska mechatroniczne (winda, wahadło odwrócone)
- lewitacja – nadprzewodnictwo
- technika wysokich napięć – badania wysokonapięciowe

20.30 – blok elektroniczny (budynek D):
- Elektroniczne zabawki
Wykorzystanie najnowszych osiągnięć techniki w urządzeniach służących do zabawy i nauki.
Podczas pokazu zostaną przedstawione rozwiązania techniczne służące do nagłaśniania instrumentów (będzie można spróbować sił na gitarze podłączonej do multiefektu na procesorze DSP). Każdy kto weźmie udział w pokazie będzie mógł zagrać w prostą grę uruchomioną na mikrokontrolerze bądź układzie programowalnym.
- Obraz w elektronicznym obiektywie
Demonstracja projektu kamery służącej do przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym.
- Co w klimacie piszczy – elektronika w pomiarach czynników klimatycznych
Pomiar temperatury, wilgotności i ciśnienia przy użyciu urządzeń współpracujących z komputerami PC.

21.30 – blok chemiczny (budynek B):
Czy wiesz jak pisze atrament "sympatyczny" ? A może chciałbyś ujrzeć chemiczny zmierzch?
W PWSZ, podczas Nocy Naukowców, dowiesz się jak wygląda kuchenna chemia, która na co dzień wykorzystujemy w swoich domach. Poznaj chemiczne sztuczki które wykorzystują filmowcy - tylko u nas w doświadczeniu "świeża krew" zrozumiesz ich tajemnice ! Zobaczysz również fosforowy księżyc, złoto oszusta, wulkan chemiczny, samozapłon, bijące rtęciowe serce i wiele innych doświadczeń.
- fosforowy księżyc
- wielka piana
- znicz olimpijski
- wulkan chemiczny
- węże faraona
- atrament sympatyczny
- reakcje barwne w roztworach

Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie, ul. Kwiatkowskiego 8
Godz. 18.00 - 22.00


„Jak chronić ludzi i środowisko naturalne”
- pokazy filmowe unieszkodliwienia paliwa rakietowego i środków bojowych,
- pokaz usuwania graffiti i czyszczenia niezwykle delikatnych powierzchni,
- pokaz nowoczesnych technologii użytkowych oraz stosowanych ubrań ochronnych, specjalistycznego sprzętu ratowniczego, laboratorium mobilnego, prezentacja działań w sytuacjach wymagających natychmiastowych interwencji.

„SKŁADOWISKA ODPADÓW – A CZEMU NIE PARK!” Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie
Jeżeli chcesz zobaczyć gdzie będziesz grał w tenisa, jeździł na rowerze i na koniu, opalał się nad jeziorem i wypoczywał w pięknym bezpiecznym miejscu, blisko miasta – podczas Nocy Naukowców zobaczysz makietę przyszłego centrum rekreacyjnego które powstanie na terenie byłego składowania odpadów tarnowskich „Azotów”.
Prezentacja makiety i wykład
Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie – członek Grupy Kapitałowej Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A. działa poprzez wdrażanie wielu autorskich opracowań. Jest to jedyny zakład w Polsce stosujący specyficzne, wysoko zaawansowane technologie utylizacji najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych.
Jednostka zniszczyła właśnie 9 ton zmagazynowanego niezwykle groźnego, trującego, bojowego środka – adamsytu. Zastosowano chronioną patentem, unikalną technologię, współautorem której jest Jednostka Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie. Obecnej na Ukrainie Jednostka prowadzi utylizację utleniacza paliwa rakietowego – melange. Technologia utylizacji została opracowana przez Jednostkę we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej.

Laboratorium Badań Środków Spożywczych działające przy Jednostce Ratownictwa Chemicznego, ul. Braci Saków 1
Godz. 18.00 – 22.00


„Zdrowy tryb życia – to zdrowa żywność”
Podczas Nocy Naukowców swoje pracownie otworzy dla zwiedzających akredytowane Laboratorium Badań Środków Spożywczych. Będzie tu można zobaczyć, jak wykonuje się badania chemiczne i mikrobiologiczne żywności oraz wody, a także analizy higieny procesów produkcji .
Noc może być jedną z ostatnich okazji do zobaczenia klasycznych badań laboratoryjnych. Laboratorium jest tuż przed rewolucją technologiczną przejścia na metody instrumentalne, które zaowocują zmechanizowaniem większości prac, zwiększeniem tempa i obniżeniem kosztów badań. Uczestnicy będą mogli zobaczyć wrogów ludzi – salmonellę, gronkowca, bakterie coli czy listerię atakująca układ nerwowy, a nawet policzyć pod mikroskopem bakterie! Laboratorium świadczy usługi głównie dla firm spożywczych i hodowców, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się czy woda w twojej studni jest zdatna do spożycia to przyjdź do laboratorium.

Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Godz. 18.00 – 22.00

„Kocham Tarnów”- wystawa fotografii starego i nowego Tarnowa

Na kilkudziesięciu planszach zobaczyć można zdjęcia przenikającego się starego i nowego Tarnowa. Te niezwykłe kompozycje artystyczne łączą czas przeszły z teraźniejszym i pokazują jak wiele i jak niewiele zmieniło się w tym mieście. Pokazują życie miasta przedwojennego, spokojnego, tętniącego życiem kulturalnym, handlem, nauką i rozrywką. Na fotografiach zobaczyć można w tym samy czasie, miejscu i przestrzeni – obok dobrze znanych budynków ludzi z tamtej i z tej epoki – twarze sprzed stu lat i te z przed wczoraj. Na specjalnych planszach magnetycznych można tu ułożyć puzzle z widokiem najważniejszych tarnowskich budowli, odszukać swoją ulicę na doskonałej panoramie miasta przeczytać komentarz wybitnego historyka i posłuchać niezwykłej muzyki kapel podwórkowych, pieśni żydowskich i cygańskich sprzed stu lat.

Godz. 18.00
Marek Trusz – wykład pn. „Wielka podróż geograficzna w głąb naszej historii, śladami naszych wielkich i zwyczajnych przodków”.
Promocja albumu towarzyszącego wystawie.

Organizatorem „Nocy Naukowców” jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a w Tarnowie Mościckie Centrum Kultury.
Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, March 29, 2024 06:03:35
IP          : 3.81.144.39
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html