To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Sesja o rodzinie w MUW   -   22/4/2004
W Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się dziś sesja naukowa zatytułowana "Rodzina jako środowisko rozwoju człowieka". Sesję zorganizowali wspólnie JE Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Wiktor Skworc i Starosta Tarnowski Michał Wojtkiewicz. To już piąta wspólna sesja kurii i Starostwa. Temat tegorocznej nie został dobrany przypadkowo. W tym roku przypada bowiem 20 rocznica ogłoszenia Karty Praw Rodziny.

Ogloszenie

Ważnym wątkiem poruszanym podczas sesji były zagrożenia i nadzieje w polskich rodzinach na kilka dni przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Doktor Elżbieta Osewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uważa, że silne więzi rodzinne są wielką wartością, którą Polska może wnieść do zjednoczonej Europy, osłabiając indywidualistyczne tendencje w niektórych krajach kontynentu. Prelegentka mówiła o tym, jak wygląda polityka prorodzinna w poszczególnych krajach UE. Pewne zdziwienie uczestników wywołał np. fakt, że za najbardziej prorodzinny system podatkowy w Europie uważa się system francuski. Podmiotem podatku jest tu całe gospodarstwo rodzinne: rodzice, dzieci i osoby niepełnosprawne pozostające na utrzymaniu. Systemy Danii, Finlandii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii zachowują natomiast neutralność wobec sytuacji rodzinnej podatnika. We wszystkich natomiast praktycznie krajach UE zwraca się dzisiaj wielką uwagę na zagadnienie przemocy w rodzinie i rozwój sieci poradnictwa rodzinnego.
Ks. profesor Leon Dyczewski z KUL zwracał dziś uwagę, że polskie stowarzyszenia rodzinne nie mają tradycji walki politycznej i nawyku walki o fundusze, co jest w Unii wymogiem chwili. Mówił także o zmianach aspiracji polskiej rodziny w ostatnich latach, dla której szczytem marzeń nie jest już dziś M2. Na kanwie rozważań o kondycji ekonomicznej polskich rodzin poruszył też problem emigracji zarobkowej jednego ze współmałżonków i rozłąki towarzyszącej takim sytuacjom. Dla rodziny rozłąka zawsze oznacza coś złego - alarmował.
Doktor Teresa Olearczyk z Wyższej Szkoły Filzoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie zajęła się podczas swojego wykładu "domem rodzinnym jako miejscem kształtowania postaw rodzinnych i patriotycznych". Ks. Marek Dziewiecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajął się natomiast tematem komunikowania wiary w rodzinie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 07:59:53
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html