Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Sesja o rodzinie w MUW   -   22/4/2004
W Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się dziś sesja naukowa zatytułowana "Rodzina jako środowisko rozwoju człowieka". Sesję zorganizowali wspólnie JE Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Wiktor Skworc i Starosta Tarnowski Michał Wojtkiewicz. To już piąta wspólna sesja kurii i Starostwa. Temat tegorocznej nie został dobrany przypadkowo. W tym roku przypada bowiem 20 rocznica ogłoszenia Karty Praw Rodziny.

Ogloszenie
>

Ważnym wątkiem poruszanym podczas sesji były zagrożenia i nadzieje w polskich rodzinach na kilka dni przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Doktor Elżbieta Osewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uważa, że silne więzi rodzinne są wielką wartością, którą Polska może wnieść do zjednoczonej Europy, osłabiając indywidualistyczne tendencje w niektórych krajach kontynentu. Prelegentka mówiła o tym, jak wygląda polityka prorodzinna w poszczególnych krajach UE. Pewne zdziwienie uczestników wywołał np. fakt, że za najbardziej prorodzinny system podatkowy w Europie uważa się system francuski. Podmiotem podatku jest tu całe gospodarstwo rodzinne: rodzice, dzieci i osoby niepełnosprawne pozostające na utrzymaniu. Systemy Danii, Finlandii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii zachowują natomiast neutralność wobec sytuacji rodzinnej podatnika. We wszystkich natomiast praktycznie krajach UE zwraca się dzisiaj wielką uwagę na zagadnienie przemocy w rodzinie i rozwój sieci poradnictwa rodzinnego.
Ks. profesor Leon Dyczewski z KUL zwracał dziś uwagę, że polskie stowarzyszenia rodzinne nie mają tradycji walki politycznej i nawyku walki o fundusze, co jest w Unii wymogiem chwili. Mówił także o zmianach aspiracji polskiej rodziny w ostatnich latach, dla której szczytem marzeń nie jest już dziś M2. Na kanwie rozważań o kondycji ekonomicznej polskich rodzin poruszył też problem emigracji zarobkowej jednego ze współmałżonków i rozłąki towarzyszącej takim sytuacjom. Dla rodziny rozłąka zawsze oznacza coś złego - alarmował.
Doktor Teresa Olearczyk z Wyższej Szkoły Filzoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie zajęła się podczas swojego wykładu "domem rodzinnym jako miejscem kształtowania postaw rodzinnych i patriotycznych". Ks. Marek Dziewiecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajął się natomiast tematem komunikowania wiary w rodzinie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(22-04-2004) fan UPR :
Ciekawe. To co bylo najmniej ciekawe, czyli UE, zostalo tak bardzo opisane. Pani strasznie smecila. Najlepszy wyklad dala pani Teresa O. z Krakowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) grucha :
czy tu sie rozmawia o czyms ciekawszym w tym miescie czy tu jusz tak musi powiewac nuda ze jeszcze nas dobijacie takimi artykulami . Niech sie odbedzie debata na temat odwolania prezydenta a nie o rodzinie :) jak w takiej dziurze mozna ciagle gadac i gadac na tematy polityczne :( zenada .Niech sie w koncu zastanowia co tu postawic by sie ludzia tak nie nudzilo .Wiecie czemu w Tarnow jest najwiekszym potentatem internetowym ? i dlaczego co 4 ma tu neta ? z nudow jak by nie net to by juz dawno polowa szczelila sobie w glowe :(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2004) fan UPR :
To byla rozrywka intelektualna Grucha. Dla niektorych :P Sesji nie organizowalo miasto Tarnow wiec czep sie czegos innego....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) kacała I :
Biskup Skworc naprawdę "zna" się na rodzinie jak mało kto. Wychował na porządnych obywateli swoje dzieci i teraz wziął się za rodzinę. Starosta i biskup organizując te nudy jak wyżej piszecie chcieli się dowartościować zamiast zasiąść na godnym miejscu w jakiejś radzie nadzorczej (najlepiej banku) i wtedy by się tym panom mniej nudziło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2004) fan UPR :
Za biskupem nie przepadam, bo kazal (tak, doslownie) glosowac na UE. Ale takie sesje musza byc. Wlasnie takie, zywe, pelne tworczych mysli. Nie kazdy moze sie zgadzac z tezami, wrecz nie jest to wskazane, ale najwazniejsza jest dyskusja. Osobiscie nie widze powodu, zeby takie sesje odbywaly sie tylko w Krakowach czy Warszawach. I szczerze mowiac, w tym miejscach najczesciej wieje nuda i mowi sie gladkie slowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl