To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Kontrowersyjne rozstrzygnięcia dwunastego festiwalu komedii    -   05/10/2008
Komediowy Finał
Owacjami na stojąco zakończył się sobotni spektakl Teatru Narodowego w Warszawie „Narty Ojca Świętego”, pierwszej sztuki scenicznej Jerzego Pilcha, w reżyserii Piotra Cieplaka. Można było wątpić, czy wyjdzie coś sensownego z połączenia inteligentnego, zachwycającego kunsztem frazy tekstu Pilcha – z reżyserią Piotra Cieplaka, zestawiającego wyzwania polskiej wiary katolickiej z bynajmniej nieświętą codziennością. Wyszło! Pilch zyskał pogłębienie rozterek swoich bohaterów, a Cieplak ocieplił błyskotliwym dowcipem skądinąd poważne problemy. Publiczność śmiała się jak na kabarecie, potem nagle poważniała. Prawidłowo. Tym kapitalnym akcentem zakończyły się festiwalowe prezentacje dwunastej "Talii", którą uwieńczyła rozpoczęta kilkanaście minut później Gala Finałowa.

Ogloszenie

Jury pod przewodnictwem nieobecnej już na gali Sławomiry Łozińskiej zdecydowało, że Grand Prix Talia OFF trafił do Teatru Kto za przedstawienie „Atrament dla Leworęcznych”. Następnie przyznano nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Tarnowa. Jury postanowiło przyznać sześć równorzędnych nagród. W rezultacie czego z nagrody 10.000 zł każdemu nagrodzonemu przypadła w udziale nieco komediowa kwota 1666 złotych 66 groszy. Jedną z nagród otrzymali Katarzyna Dworak oraz Paweł Wolak za tekst, reżyserię i role aktorskie w spektaklu „Sami” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Laureatami zostali również Teatr Polski w Poznaniu za przedstawienie „Bobok” na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego i Teatr Nowy w Zabrzu za sztukę „Tutam” Bogusława Schaeffera. Jedną z sześciu nagród otrzymał również Jarosław Tumidajski za reżyserię „Czerwonych Komet” (spektakl wygrał również nagrodę publiczności). Natomiast nagrody aktorskie otrzymali Anita Poddębniak za rolę Maryni w spektaklu „Sami” oraz Mirosław Nejnert za rolę Feliksa Rzepki w przedstawieniu Teatru Korez „Kolega Mela Gibsona” Tomasza Jachimka. Z powodów technicznych z konkursu wycofał się Teatr Powszechny z Łodzi ze spektaklem „Plotka”.
Grand Prix festiwalu otrzymał Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy za przedstawienie „Sami”. Zwycięzcom wręczono statuetkę Talii autorstwa Ewy Fleszar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 złotych, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie nagrody dla spektaklu „Sami” odebrał Jacek Głomb.
Na koniec gali przyznano osobną, specjalną nagrodę za promocję Tarnowa. Z rąk prezydenta Ryszarda Ścigały otrzymała ją Anna Retmaniak z Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Oglądając festiwalową galę przecieraliśmy oczy ze zdumienia, zastanawiając się, czy to wszystko było na serio, czy może oglądamy przygotowany, tym razem przez jury, skecz z cyklu „Komediopisanie na gorąco”, który bawił w tym roku nieliczne skądinąd grono bywalców Klubu Festiwalowego.
Trudno nam było bowiem oprzeć się wrażeniu, że trzy nagrody dla dobrego, ale - na tle kilku innych spektakli - raczej przeciętnego spektaklu „Sami” to gest wobec dyrektora legnickiego teatru i zarazem ... dyrektora artystycznego tegorocznej „Talii”. Raz jeszcze okazało się zatem, jak chybionym i niehigienicznym dla festiwalu pomysłem jest oddawanie tej ostatniej funkcji komuś spoza Teatru im. L.Solskiego.
To zresztą nie jedyne finałowe faux pas tegorocznej "Talii".
Po raz kolejny nagrodę publiczności, było nie było - tarnowskiej, zgarnął spektakl z Tarnowa. Dla niektórych jest to być może dowód tego, że "Solski wciąż jest mocny i się liczy", dla nas to przede wszystkim dowód na niedoskonałość regulaminu konkursowego. Abstrahując już nawet od oceny samego przedstawienia, na wyróżnienia w żaden sposób nie zasługującego, naszym zdaniem, spektakl z Tarnowa, jak najbardziej może być oceniany przez jury, ale przy ocenie tarnowskiej publiczności nie powinien być brany pod uwagę.
AS, DC
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, May 26, 2022 18:23:16
IP     : 18.205.176.39
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html