Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Weź udział w fotograficznym konkursie    -   07/10/2008
Niewidzialne miasto
O nowym projekcie Galerii Miejskiej BWA „Niewidzialne miasto” już pisaliśmy – powracamy do tego tematu, gdyż znany jest już termin nadsyłania prac na konkurs: 24 października. Przypomnijmy: celem projektu jest stworzenie fotograficznej dokumentacji oddolnych, twórczych działań mieszkańców Tarnowa i okolic. Fotografie mogą przedstawiać nietypowo zaprojektowane i urządzone przydomowe ogródki i balkony, niekonwencjonalne ozdoby okien, drzwi i bram, pomysłowe ogrodzenia, innowacyjne pojazdy i wynalazki ułatwiające codzienne życie, amatorsko wykonana architektura mieszkalna, place zabaw dla dzieci oraz stworzone w nieprzyjaznych miejscach kluby i agory.

Ogloszenie

Tarnowski konkurs stanowi część ogólnopolskiego projektu stworzonego przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów. Na internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl) zebrano do tej pory setki zdjęć przedstawiających różnorodne formy przekształcania przestrzeni polskich miast przez ich mieszkańców. „Niewidzialne miasto” jest w zamierzeniu twórców projektem kroczącym. Rozpoczęto go w lutym 2008 roku od prezentacji dokumentacji zdjęciowej wykonanej w Poznaniu, ale szybko dołączyły się kolejne miasta, takie jak Łódź, Trójmiasto, Wrocław, Białystok czy Toruń.

Punktem wyjścia dla projektu „Niewidzialne miasto” było proste spostrzeżenie, że miasto nie jest wytworem architektów, urbanistów czy władz miejskich, ale przede wszystkim żyjących w nim jednostek, których codzienne działania, czasem drobne gesty i interwencje w tkankę architektoniczną najbliższego otoczenia, zamieniają czysto fizyczną przestrzeń w miejsce nasycone znaczeniami, emocjami, pamięcią i osobistymi doświadczeniami. Ta codzienna, oddolna działalność mieszkańców jest bardzo często ignorowana i niezauważana, choć odgrywa ona podstawową rolę w społecznym i kulturowym wytwarzaniu miasta, w nadawaniu mu specyficznego charakteru i kształtowaniu jakości życia w jego obrębie. Projekt ma pokazać przejawy tego rodzaju aktywności, które są niedoceniane w swoich konsekwencjach, przez co stają się niewidzialne, chociaż na ich przejawy można natknąć się na każdym kroku.
Drugie spostrzeżenie ważne dla projektu „Niewidzialne miasto” związane jest z gwałtownymi przemianami, którym podlegają dziś duże polskie miasta, a które można nazwać globalną normalizacją. Istotą tych zmian jest wypieranie, zwłaszcza z centralnych terenów miejskich, wszelkich form nieformalnej, oddolnej aktywności mieszkańców przez silnie sprofesjonalizowane przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym, administracyjnym i politycznym. Upodobnianie się dużych polskich miast do zachodnich metropolii, które jest rezultatem tych przekształceń, wiąże się więc bardzo często z odbieraniem ich mieszkańcom, kulturowym wykorzenieniem i podporządkowaniem miejskiego życia przede wszystkim celom ekonomicznym. Dokumentacja fotograficzna składająca się na tworzoną bazę przedstawia więc nie tylko niewidzialne, ale również ginące miasto. W naszym przekonaniu warto je prezentować nie tylko dlatego, że powoli i systematycznie niewidzialne miasto znika, ale również dlatego, że proces ten jest dobrą okazją do dyskusji o tym do kogo miasta należą, komu i czemu powinna służyć ich przestrzeń, kto powinien decydować o sposobach jej zagospodarowywania i wyglądzie.

Chętni są proszeni o przesłanie zdjęcia na adres BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie laczynska@gm.tarnow.pl do dnia 24 października, podając w kolejności: imię i nazwisko autora, miejsce (jeżeli to możliwe): miasto, ulica, dzielnica, np. Tarnów, ul. Wałowa albo Tarnów, okolice oś Zielonego, datę: rok i pora roku, albo dokładna data. Zdjęcie przejdzie pierwszą selekcję w BWA, zostanie przypisane do odpowiedniej kategorii i umieszczone w ogólnopolskiej bazie internetowej. Wernisaż tak powstałej wystawy odbędzie się 28 października (wtorek).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947