To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sesja naukowa w 5 aktach z antraktami    -   08/10/2008
Zagłada. Ludobójstwo na polskich kresach 1939-45
Gigantyczne zbrodnie ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej wciąż otacza w naszym kraju swoista zmowa milczenia. Najlepszy dowód na to obserwowaliśmy w lipcu br. W uroczystościach upamiętniających 65. rocznicę rzezi wołyńskiej nie wzięli udziału ani Prezydent, ani Premier, a także nikt z hierarchów Kościoła. Polskie elity zdradziły pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich ofiar tej największej hekatomby w dziejach polskiego narodu. Nic dziwnego, że wiedza o tragicznych wydarzeniach na polskich Kresach jest wciąż w polskim społeczeństwie nikła. Trzy tarnowskie organizacje pozarządowe postanowiły wypełnić przynajmniej fragment tej luki w świadomości Tarnowian, głównie młodych. Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, Tarnowska Artystyczna Konfraternia i Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie i redakcją portalu inTARnet.pl organizują 21 października w Tarnowie niezwykłą sesję naukową pt. "Zagłada. Ludobójstwo na polskich kresach 1939-45".

Ogloszenie
>

Jak się szacuje, zbrodnie na naszych rodakach, przygotowane i zrealizowane przez ukraińskich faszystów z OUN UPA, pochłonęły co najmniej 150 tysięcy bestialsko zamordowanych ofiar, głównie kobiet, starców i dzieci. Była to zatem największa akcja eksterminacji Polaków w historii. Mimo tego, wydarzenia te do dziś nie doczekały się właściwego upamiętnienia. Pojęcie „rzezi wołyńskiej”, czy „rzezi na Kresach” prawie nie istnieje w społecznej świadomości.

- Nie możemy już liczyć na polskich polityków, którzy w lipcu br. okazali się zdrajcami pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej. To zdrada szczególna. Ta niepamięć polskich elit jest nie tylko zaprzeczeniem patriotyzmu, którym na co dzień wycierają sobie usta, ale też w gruncie rzeczy ponowną zbrodnią dokonywaną na ofiarach kresowych rzezi. Polscy politycy nie czynią nic, by prawda o tych wydarzeniach dotarła do świadomości Ukraińców, czynią natomiast wiele, aby nie dotarła ona do świadomości Polaków. Przekazanie wiedzy na temat tego ludobójstwa staje się zatem zadaniem dla organizacji pozarządowych. Dlatego postanowiliśmy zorganizować w Tarnowie otwartą dla wszystkich chętnych sesję naukową z udziałem wybitnych znawców tematu i jego badaczy - tłumaczy Piotr Dziża, pomysłodawca sesji i jeden z jej głównych organizatorów.

Głównym adresatem sesji jest młodzież - informują organizatorzy. W zaproszeniu na konferencję rozesłanym do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów w Tarnowie i powiecie czytamy:
Mamy świadomość, że ze względu na takie a nie inne programy nauczania, wydarzenia dotyczące II wojny światowej są na lekcjach historii omawiane pod koniec roku szkolnego i niejednokrotnie bardzo pobieżnie. O zbrodniach na polskich Kresach mówi się niewiele, bądź nie mówi się o nich wcale. Bierze się to być może także stąd, że rzetelnej wiedzy o tych straszliwych wydarzeniach, ich przyczynach i konsekwencjach, pozbawieni są również nauczyciele.
Cieszymy się, że w końcu, po latach upowszechniana jest w Polsce prawda o zbrodniach sowieckich, w tym zakłamywana przez pokolenia prawda o ludobójstwie w Katyniu i innych miejscach mordu na polskich jeńcach wojennych, gdzie strzałem w tył głowy odebrano życie 20-tu tysiącom polskich oficerów, policjantów i urzędników.
Pragniemy, by także o przerażających wydarzeniach wojennych, które miały miejsce na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy, nie mówiono szeptem i w atmosferze niedomówień; tym bardziej, że najważniejsze fakty są w tym przypadku udokumentowane znacznie lepiej niż zbrodnie NKWD.
Pamięć o dziesiątkach tysięcy ofiar i przekazanie historycznej prawdy o rzezi na Kresach jesteśmy winni Rodakom, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Nie możemy o nich zapomnieć, choćby tylko z arytmetycznego punktu widzenia - to była największa akcja eksterminacji polskiej ludności w historii Polski !
Podczas czystek etnicznych, zaplanowanych z zimną krwią i z konsekwencją przez OUN UPA realizowanych, wymordowano bestialsko przynajmniej 8 razy tylu polskich obywateli, co w Katyniu, Charkowie i Miednoje ! Tylko w trakcie kilku lipcowych dni 1943 roku na Wołyniu wymordowano taka samą ilość Polaków – głównie starców, kobiet i dzieci, co w Katyniu. Paradoksem historii jest fakt, że wielu Sybiraków, którzy przeżyli gehennę wywózki i zesłania ... uniknęło tej straszliwej śmierci, która nie ominęła niestety ich rodzin pozostałych na Kresach.
Uważamy za swój patriotyczny obowiązek przekazanie wiedzy na temat tych tragicznych wydarzeń młodemu pokoleniu. Nasza Sesja jest jednocześnie próbą sprostania przesłaniu widniejącemu, jako motto, na pomniku ku czci Ofiar Ludobójstwa, ustawionemu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie:
„Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary”.
To przesłanie wpisuje się ponadto w dekalog wartości katolickich, tożsamych z polską świadomością narodową i tożsamych z wiarą wyznawaną przez tych, których na Kresach w tamten czas mordowano.


„Zagłada” nie będzie sztampową konferencją popularnonaukową. Całość tego zdarzenia, którego scenariusz przygotował Tomasz A. Żak, dyrektor i reżyser tarnowskiego zespołu Teatr Nie Teraz, będzie uteatralizowaną opowieścią edukacyjną, wpisaną w konwencję starogreckiego dramatu. W związku z tym konwencja dzieląca Sesję na akty i antrakty nie powinna być zaskoczeniem. Niebagatelną rolę odgrywać będą w tym specjalnym polskim dramacie scenografia, chór oraz inne znaki artystyczne. Sesji towarzyszyć będzie wystawa fotografii, kiermasz książek historycznych oraz promocje kilku wydawnictw, specjalnie na sesje przygotowanych lub związanych z jej tematyką. Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie zaprezentuje podczas sesji kolejny numer wydawanych przez siebie „Zeszytów Historycznych”, który w całości poświęcony zostanie materiałom związanym z konferencją. Opublikowane w nim zostaną m.in. teksty referatów przygotowanych przez prelegentów i innych zaproszonych do współpracy badaczy. Promowany będzie najnowszy numer czasopisma Stowarzyszenia Nie Teraz – „Intuicje”, w części poświęcony tragicznym wydarzeniom na polskich Kresach oraz najnowsza książka ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
Ponadto każdy z uczestników Sesji otrzyma specjalnie przygotowywany folder – opracowanie poruszanych na Sesji tematów.

Do wygłoszenia referatów organizatorzy zaprosili takie osoby, jak:
Ewa Siemaszko - współautorka monumentalnego dzieła „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945", uhonorowanego Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. Pani Ewa wygłosi wykład zatytułowany Od walk i terroru do ludobójstwa. Jak doszło do „genocidum atrox” na Kresach ?
ks. prof. Józef Marecki z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Papieskiej Akademii Teologicznej, pracownik naukowy krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Ksiądz profesor przygotował referat Kościół katolicki wobec ludobójstwa na wschodnich kresach II Rzeczpospolitej. Zarys problematyki.
dr Lucyna Kulińska z Wydziału Nauk Społecznych Stosowanych AGH w Krakowie - autorka wielu opracowań i książek poświęconych stosunkom polsko–ukraińskim. Przyjeżdza z referatem Przebieg eksterminacji ludności polskiej na Kresach Wschodnich. Okres planowego ludobójstwa 1943-44
Romuald Niedzielko - pracownik IPN, autor opracowania „Kresowa księga sprawiedliwych 1939-45. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA". Jego referat koreluje z treścią książki a tytuł brzmi Sprawiedliwi Ukraińcy. Na ratunek polskim sąsiadom skazanym na zagładę przez OUN-UPA.
dr Paweł Juśko – historyk, nauczyciel, autor regionalnych opracowań historycznych, pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie, członek zarządu Okręgu ŚZŻ AK. Przygotował referat pod tytułem Ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i Galicji Wschodniej w opinii historiografii polskiej i ukraińskiej oraz na łamach współczesnych podręczników do nauczania historii. Zarys problematyki.
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - niezłomny kapłan, publicysta i historyk, kapelan środowisk kresowych walczących o upamiętnienie ofiar rzezi. Kikla tygodni temu wydał książkę "Przemilczane ludobójstwo". Tak też zatytułowany jest jego wykład, którego podtytuł brzmi: Polskie elity wobec prawdy historycznej o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów i ich ofiarach.

W dyskusji panelowej, która zaplanowana jest tuż po sesji, wezmą także udział inni historycy, badacze - amatorzy, dziennikarze oraz żyjący jeszcze świadkowie ludobójstwa.
Sesja rozpocznie się w Auli Oddziału Zamiejscowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 21 października (wtorek) o godzinie 10:00. Wstęp na sesję jest wolny.

Swoistym preludium do sesji będzie, organizowane w jej przeddzień, kolejne 60-te spotkanie z cyklu „Na skrzydłach po drabinie”. Pani Krystyna Drozd, organizatorka cyklu, zatytułowała to spotkanie "On był Polakiem, ona Ukrainką... , opierając o tekst Włodzimierza Odojewskiego, który przygotowała młodzież z Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Zaczarniu.
Uczestnicy wieczoru będą też mogli wziąć udział w projekcji filmu dokumentalnego "Śmierć po raz setny" w reż. Ewy Szakalickiej, dziennikarki Telewizji Polskiej.
Na to kolejne "skrzydlate" spotkanie Tarnowska Artystyczna Konfraternia zaprasza do foyer Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w dniu 20 października (poniedziałek) o godz. 17:15. Wstęp wolny.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni do tematu sesji często będziemy wracać - redakcja naszego portalu zaangażowała się w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 22:09:31
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html