To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  X Krajowy Kongres Ekologiczny EKO-MED    -   13/10/2008
W walce z chorobami płuc
W poniedziałek, w auli tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, odbył się X Krajowy Kongres Ekologiczny „EKO-MED”. Tematem przewodnim tegorocznego kongresu było zastosowanie nowoczesnych technologii w pulmonologii. Sporo mówiono też o ekologii oraz skutkach zanieczyszczeń i problemach z usuwaniem szkodliwego azbestu.

Ogloszenie
>

Kongres „EKO-MED”, który odbył się w poniedziałek, był już kolejnym spotkaniem ekologów, lekarzy i specjalistów różnych dziedzin. Tegoroczna tematyka chorób płuc, była już zasygnalizowana na poprzednim kongresie. Jak wiemy, na stan zdrowia wpływa także środowisko zanieczyszczone przez wiele substancji, będących wynikiem działalności człowieka.
Jednym z takich zagrożeń jest niewątpliwie azbest, który posiada działania rakotwórcze. Problem odpadów azbestowych dotyczy również naszego regionu, ponieważ w niedalekim Szczucinie, używano w fabryce od 1959 roku tego surowca. Wiele pokryć dachowych posiada azbest, wiele dróg jest utwardzonych tą substancją.

Krajowy Kongres Ekologiczny „EKO-MED” organizowany jest od 1994 roku. Idea organizowania jego zrodziła się rok wcześniej i wynikała z przedstawienia świadomości ochrony środowiska w niektórych regionach Polski, w tym także w tarnowskim.
Tegoroczny dziesiąty już kongres zgromadził przede wszystkim znawców medycyny, specjalistów chorób płuc oraz znawców ochrony środowiska. Podczas dwuczęściowej sesji przedstawiono wpływ czynników środowiskowych na rozwój chorób płuc oraz nowoczesne metody stosowane w diagnostyce i leczeniu raka płuc. W ramach organizowanego kongresu, został ogłoszony nabór prac badawczych w obszarach dotyczących wpływu czynników środowiskowych na rozwój chorób alergicznych i chorób płuc, nowoczesnego obrazowania stosowanego w pulmonologii oraz rolę edukacji w leczeniu astmy i POChP.

Prelegentami kongresu, poświęconego ogólnie chorobom płuc byli m.in.: Prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski, prof. dr hab. med. Neonila Szeszenia – Dąbrowska, prof. dr hab. Jan Dobrowolski oraz De med. Mariusz Duplaga. Z ich ust padło wiele słów na temat nowoczesnych technik leczenia chorób płuc, jak i edukacji w tym kierunku. Wiele miejsca poświęcono azbestowi, stąd też jednym z prelegentów był wójt gminy Szczucin – Jan Sipior. Tarnowska lekarz chorób płuc oraz leczenia astmy, przedstawiła problem leczenia oraz edukacji w tym kierunku.
Organizatorem poniedziałkowego kongresu była Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego przy wsparciu środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (GG)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, January 19, 2022 19:33:29
IP     : 54.161.2.204
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html