Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Program tarnowskiej sesji naukowej o ludobójstwie na polskich Kresach    -   20/10/2008
Przemilczane ludobójstwo
Znany jest już dokładny program wyjątkowej sesji naukowej, którą współorganizuje nasz portal, a która już jutro (wtorek, 21 października) odbędzie się w auli Oddziału Zamiejscowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Sesja zatytułowana "ZAGŁADA. Ludobójstwo na polskich Kresach 1939-45" i organizowana przez organizacje pozarządowe, poświęcona jest największej akcji eksterminacyjnej Polaków w historii naszego kraju, jednej z największych, wciąż nierozliczonych i zakłamywanych zbrodni w dziejach świata. Sesja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Referaty o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów wpisane zostaną w specjalny program artystyczny przygotowany przez Teatr Nie Teraz "w 5 aktach z antraktami". Na sesję przyjeżdżają badacze tego fragmentu dziejów z całego kraju. Tarnów, z powodu okazji jaką daje sesja, stanie się też miejscem promocji kilku nowych wydawnictw o tematyce kresowej. Motto sesji zaczerpnięte zostało z pomnika Ofiar Ludobójstwa na Cmentarzu Rakowickim - "Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary".

Ogloszenie

Swoistym preludium do wtorkowej sesji będzie, organizowane już dzisiaj popołudniu, kolejne 60-te już spotkanie z cyklu „Na skrzydłach po drabinie”. Pani Krystyna Drozd, organizatorka cyklu, zatytułowała to spotkanie „On był Polakiem, ona Ukrainką..., opierając o tekst Włodzimierza Odojewskiego, który opracowuje młodzież z Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Zaczarniu. Uczestnicy spotkania będą też mogli wziąć udział w projekcji filmu dokumentalnego „Śmierć po raz setny” w reż. Ewy Szakalickiej, dziennikarki Ośrodka Telewizji Polskiej w Białymstoku, która będzie gościem dzisiejszego spotkania w Teatrze.
Sama, trzygodzinna sesja rozpocznie się we wtorek o godz. 10:00 w auli MUW, przy Al. Soldarności 5-9.

Porządek i tytuły referatów w trakcie sesji:
* Ewa Siemaszko - Od walk i terroru do ludobójstwa. Jak doszło do „genocidium atrox” na Kresach ?
* dr Lucyna Kulińska - Przebieg eksterminacji ludności polskiej na Kresach Wschodnich. Okres planowego ludobójstwa 1943-44.
* ks. prof. Józef Marecki - Kościół katolicki wobec ludobójstwa na wschodnich kresach II Rzeczpospolitej. Zarys problematyki.
* Romuald Niedzielko - Sprawiedliwi Ukraińcy. Na ratunek polskim sąsiadom skazanym na zagładę przez OUN-UPA.
* dr Paweł Juśko - Ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i Galicji Wschodniej w opinii historiografii polskiej i ukraińskiej oraz na łamach współczesnych podręczników do nauczania historii. Zarys problematyki.
* ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski - Przemilczane ludobójstwo na Kresach. Polskie elity wobec prawdy historycznej o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów i ich ofiarach.

Informacje o prelegentach:

Ewa Siemaszko - współautorka monumentalnego dzieła „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945", uhonorowanego Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza (2002), wybitna badaczka i dokumentalistka kresowych zbrodni

ks. prof. Józef Marecki - wykładowca na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Papieskiej Akademii Teologicznej, pracownik naukowy krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

dr Lucyna Kulińska z Wydziału Nauk Społecznych Stosowanych AGH w Krakowie - autorka wielu opracowań i książek poświęconych stosunkom polsko–ukraińskim i ludobójstwu na Kresach, m.in. dwutomowej pracy pt. Dzieje Komitetu Ziem Wschodnich na tle losów ludności polskich Kresów w latach 1943-1947 a także pracy „Martyrologia polskich dzieci na kresach RP 1942-1945”, współautorka pracy "Antypolska akcja nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce wschodniej w świetle dokumentów Rady Głównej Opiekuńczej 1943-1944"

dr Romuald Niedzielko - pracownik IPN, autor opracowania „Kresowa księga sprawiedliwych 1939-45. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA"

dr Paweł Juśko – absolwent KUL, historyk, nauczyciel, autor regionalnych opracowań historycznych, pracownik Muzeum Okregowego w Tarnowie, członek zarządu Okręgu Tarnów ŚZŻAK

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - niezłomny kapłan, publicysta i historyk, kapelan środowisk kresowych walczących o upamiętnienie ofiar rzezi. Autor głośnej publikacji „Księża wobec bezpieki” kilka tygodni temu wydał książkę „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”

Po sesji, ok. godz. 13:00 – planowana jest konferencja prasowa w sali nr 127 (I piętro MUW w Tarnowie) a tuż po niej, w tym samym miejscu – spotkanie panelowe z udziałem prelegentów i gości specjalnych sesji, którzy przybędą do Tarnowa z całego kraju.
Sesji towarzyszyć będzie wystawa fotogramów, kiermasz książek historycznych oraz promocje wydawnictw okolicznościowych. Stowarzyszenie Nie Teraz przedstawi najnowszy numer czasopisma „Intuicje”, w dużej części poświęcony tragicznym wydarzeniom na polskich Kresach. Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie zaprezentuje natomiast kolejny numer wydawanych przez siebie „Zeszytów Historycznych”, który w całości poświęcony zostanie materiałom związanym z sesją. Opublikowane w nim zostaną m.in. teksty referatów przygotowanych przez prelegentów i innych zaproszonych do współpracy badaczy.
Ponadto każdy z uczestników Sesji otrzyma specjalnie wydany program sesji.

Sesję organizują: Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, Tarnowska Artystyczna Konfraternia i tarnowski Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie i redakcją portalu inTARnet.pl. Organizatorzy zaprosili też do współpracy tarnowskie szkoły artystyczne. Uczniowie Liceum Plastycznego przygotowali scenografię, wystąpił też chór z Zespołu Szkół Muzycznych.
Wstęp na sesję jest wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(20-10-2008) tar :
jesteście odważni, chylę przed wami głowę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-10-2008) Wizjer :
A będą relację dźwiękowe? Może pełen zapis? Nie każdy się może wybrać a chętnie wrzuciłbym na mp3-kę i posłuchał w drodze do pracy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-10-2008) red :
Zamieścimy fragmenty referatów, za tydzień zaś fragmenty nagrań wideo z konferencji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-10-2008) Wizjer :
Super! :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947