Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pełny program uroczystości i imprez związanych z 90. rocznicą odzyskania niepodległości    -   22/10/2008
Miasto Tarnów - Pierwsze Niepodległe
30 października w Tarnowie odbędą się uroczystości inauguracji obchodów 90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zarówno data, jak i miejsce nie są przypadkowe. Jak nareszcie oficjalnie potwierdził to ostatnio prof. Andrzej Chwalba podczas międzynarodowej sesji naukowej "Rok 1918 - Nowa Europa", nasze miasto było pierwszym, które wybiło się w roku 1918r. na niepodległość (rozbrojenie wojsk austriackich i przejęcie pełnej władzy przez Polaków nastąpiło u nas w nocy z 30 na 31 X 1918). Hasło "Tarnów - pierwsze niepodległe" stało się hasłem cyklu wielu tegorocznych imprez kulturalnych i edukacyjnych organizowanych w Tarnowie w ramach akcji promocyjnej, której kulminacja nastąpi właśnie na przełomie października i listopada.

Ogloszenie

Uroczystości niepodległościowe zainaugurowała w Tarnowie międzynarodowa sesja naukowa "Rok 1918 - Nowa Europa", z udziałem historyków z państw walczących w I wojnie światowej (9 października). W cykl imprez okolicznościowych wpisany został także koncert Orkiestry Beethovenowskiej 25 października o godz. 19:30 w Bazylice Katedralnej (piszemy o nim osobno).

Kulminacyjne uroczystości - inauguracja ogólnopolskich obchodów 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości, z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, odbędą się 30 października. Otworzy je uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego w Sali Lustrzanej o godz. 16:00. Patronat nad sesja przyął Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. O godz. 17:15 pod odnawianym właśnie Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się uroczystości patriotyczne. Państwowe, narodowe święto zwieńczy koncert Kantata Tarnowska "Pierwsze Niepodległe" na tarnowskim Rynku o godz. 18:15. Będzie to specjalna, nowa wersja koncertu, który został już zaprezentowany Tarnowianom w czerwcu br. Do blisko 200 muzyków (orkiestry, chóru i solistów) pod dyrekcją ks. Przemysława Pasternaka, dołączy tym razem dwójka solistów, występujących w oratoriach Piotra Rubika - Michał Gasz i Anna Józefina Lubieniecka. Przypomnijmy, muzykę do tego dzieła stworzył ks. Pasternak, wspólnie z Bartłomiejem Szułakiewiczem. Autorką tekstów jest Barbara Chomko. Do projektu zostały zaangażowane: Capella Tarnoviensis prowadzona przez ks. Pasternaka oraz dwa chóry - chór LO oraz chór Akord z Mielca. Oba chóry prowadzi Paweł Lis.
Imprezą, towarzyszącą inauguracji obchodów będzie uroczystość nadania imienia Tadeusza Tertila Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych; przy tej okazji ukaże się specjalne, niepodległościowe wydanie "Wiadomości Tarnowskich". Natomiast w Galerii Hortar tego samego dnia o godz. 19:00 zaplanowano wernisaż wystawy poplenerowej "Niepodległy Tarnów". Innym przedsięwzięciem jest premiera albumu "Tarnów na dawnej fotografii" ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie (o wydawnictwie tym piszemy osobno), która odbędzie się również 30 października w Muzeum.

6 listopada odbędą się spotkania uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych z kombatantami i członkami stowarzyszeń patriotycznych, zatytułowane "Młodość, patriotyzm, niepodległość". 6 listopada jest także dniem, w którym Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie im. Juliusza Słowackiego obchodzi stulecie swego istnienia.

Wśród uroczystości głównych, towarzyszących 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości należy jeszcze wymienić X Ogólnopolski Zlot Niepodległości "Łowczówek 2008" i obchody 94 rocznicy stoczonej tam przez polskich legionistów. Impreza rozpocznie się 9 listopada na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku o godz. 12:00. Na 9 listopada w Wierzchosławicach zaplanowano też "Zaduszki Witosowe" - uroczystości poświęcone pamięci ruchu ludowego oraz roli Wincentego Witosa w kontekście 90. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z kolei 10 listopada w Bazylice Katedralnej o godz. 19:00 będziemy mogli wysłuchać koncertu połączonych chórów tarnowskich i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, zaś o godz. 20:30 rozpocznie się II Prezydencki Raut Charytatywny.
Tego samego dnia rano Fundacja "Semper Primus" organizuje w auli I LO, ul. Piłsudskiego 4, spektakl słowno- muzyczny "Wytańczona, wyśpiewana" i spotkanie z kombatantami.

11 listopada uroczystości Święta Niepodległości rozpocznie Msza Święta za Ojczyznę, happening historyczny "Noc Niepodległości", tradycyjne "Światła Pamięci" oraz koncert Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, które zakończy pokaz sztucznych ogni.
O godzinie 17:00 Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY i Tarnowska Artystyczna Konfraternia zaprezentują w Teatrze widowisko muzyczne "Do niepodległości".

17 listopada odbędzie się jeszcze sesja naukowa "Marzenia o wolnej Polsce w literaturze", które przygotowało Towarzystwo Literackie im. A.Mickiewicza.

W obchody 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wpisane zostało także zakończenie Festiwalu "Tydzień Talentów" (12 listopada). Warto także wspomnieć o uroczystym podsumowaniu Roku Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni i złożeniu hołdu E. Kwiatkowskiemu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (30 grudnia).

Komitet Honorowy Obchodów 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości tworzą: prof. Kazimierz Wiatr, senator RP (przewodniczący), Jerzy Koźmiński - prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, ks. bp Wiktor Skworc - ordynariusz diecezji tarnowskiej, ks. bp Stanisław Budzik - sekretarz generalny Episkopatu Polski, Aleksander Grad - minister skarbu państwa, Adam Bielan - wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Urszula Augustyn, Barbara Marianowska, Jacek Pilch, Wiesław Woda - posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Jerzy Miller - wojewoda małopolski, Marek Nawara - marszałek województwa małopolskiego, Mieczysław Kras - starosta powiatu tarnowskiego, prof. dr hab. Franciszek Ziejka, ks. prof. Michał Heller, książę Paweł Sanguszko - Honorowi Obywatele Miasta Tarnowa, księżna Klaudia Sanguszko.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(22-10-2008) franek :
a z kaczorem to tespotkanie będzie z ludzmi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-10-2008) voitek :
Franuś ciekaw jestem ile masz lat,ale chyba bardzo mało bo jeszcze zdania po polsku nie umiesz ułożyć.Musiał byś z mamusią przjść ale wy pewnie z nizin intelekualnych,mogło by u was nastąpić porażenie muzgowe.Szkoda mi Ciebie dzieciaku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-10-2008) mÓzg :
Bardzo dobrze! niech tylko media dopiszą - bo naszemu miastu należy się troche sławy :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2008) Anka :
Voiteczku, mózg to piszemy przez "ó"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl