Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Tarnów wyprowadza się na wieś   -   26/4/2004
Od kilku lat systematycznie ubywa Tarnowowi ludności. Był już czas, gdy miasto liczyło około 122 tys. mieszkańców. Główną przyczyną nie są ani wyjazdy zagraniczne, ani mniejszy przyrost naturalny, ale coraz częstsze przeprowadzki tarnowian na wieś.

Ogloszenie

W tarnowskim oddziale Urzędu Statystycznego w Krakowie czeka się jeszcze na najświeższe dane z 31 grudnia 2003 roku. Wiadomo na razie, że w pierwszym półroczu 2003 liczba faktycznych mieszkańców Tarnowa wynosiła 119,2 tys., a w trzy miesiące później, na koniec września, była już o 200 mniejsza. W grudniu 2002 roku miasto liczyło 119,6 tys. mieszkańców. Według prognoz z początku lat 70., w Tarnowie miało dzisiaj mieszkać ok. 180 tys. osób.
- Od co najmnniej pięciu lat liczba mieszkańców Tarnowa systematycznie się zmniejsza - usłyszeliśmy w tarnowskim oddziale US-u w Krakowie.

Zdaniem statystyków, główny wpływ na to nie mają wyjazdy tarnowian za granicę ani słaby przyrost naturalny. - Ostatnio ten przyrost w Tarnowie, w porównaniu z innymi miastami w Polsce, nie był najgorszy, np. w całym 2002 roku wyniósł plus 80. Faktem jest, że w pierwszym półroczu przyrost był już ujemny, wynosił minus 70.

Okazuje się, zasadniczą przyczyną ludnościowego pomniejszania się Tarnowa są powszechne już przeprowadzki na obrzeża miasta, do sąsiednich gmin. To także znajduje odzwierciedlenie w statystyce lokalnej. Szybko powiększają liczbę mieszkańców sąsiadujące z Tarnowem gminy: wiejska gmina Tarnów, Skrzyszów, Lisia Góra, Wojnicz. Wprawdzie tam przyrost naturalny jest ciągle na plusie, ale nie on jest głównym sprawcą tego stanu rzeczy. W niektórych miejscowościach tych gmin powstają osiedla domków jednrodzinnych, w których mieszkają sami byli tarnowianie (np. Brzozówka k. Lisiej Góry).

W pierwszym półroczu 2003 z Tarnowa wymeldowało się 659 osób, a zameldowało 358.
- W Europie zachodniej już od dawna obserwuje się tendencję polegającą na ucieczce z dużych miast na prowincję - twierdzą tarnowscy statystycy. - U nas też zaczyna być podobnie.
Ludzie wybierają wieś lub małe miasteczka, by odgrodzić się od wielkomiejskiego zgiełku, by uniknąć skutków coraz większego zanieczyszczenia związanego głównie z ruchem miejskim, a także, by być z dala od narastającej fali przestępczości i przemocy.
Mieszkańcy Tarnowa opuszczają przede wszystkim wielkie blokowiska.
WiesŁaw Ziobro
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(26-04-2004) autochton :
Wiejska gmina Tarnów to terytoria niezbadane i wrogie , to strefa na której nie staneła dotychczas noga cywilizowanego Homo sapiens sapiens. Szukasz mocnych wrażeń? Masz myśli samobójcze? Więc udaj się pod opiekę pana na tych włościach wójta Piotra Molczyka. Doprawdy Pałkiewich ze swoja szkołą przetrwania przy gminie Tarnów to małe piwko...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) Grześ :
To nie Tarnów wyprowadza się na wieś tylko wieś wraca do siebie po latach emigracji w poszukiwaniu pracy:) Teraz wracają bo liczą na dopłaty z funduszy UE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) PannaNikt :
No prosze, 'powstaja osiedla domkow jednorodzinnych na obrzezach miasta'. Ergo - mieszkancy Tarnowa sie bogacą, bo kupienie dzialki za miastem i postawienie domu to niemale koszty. Wniosek? Bogacimy sie, jakby na to nie patrzec; szkoda tylko, ze ciagle przy tym narzekamy na biede; a najbradziej pewnie narzekaja ci, ktorym nic nie brak.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) cogito :
Kobieto nie wypowiadaj się o biedzie z takim lekceważeniem! Codziennie spotykam ludzi tak biednych że nie stać ich na lekarstwa , na jedzenie dla swych rodzin, nie mowiąc o oplaceniu rachunków , ludzi pracujacych po 12 godzin na dobę za najniższe wynagrodzenie . To że pewien odsetek społeczeństwa dobrze radzi sobie w obecnej sytuacji ekonomiczej kraju jest bardzo pozytywne i napawa nadzieją , lecz nie możemy zapominać iż nie wszystkim tak dobrze sie powodzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) PannaNikt :
Cogito - jak widac, ten odsetek jest coraz wiekszy; nie lekcewaze biedy tych naprawde biednych; w moim poscie chodzilo mi o cos innego - etatowych 'narzekaczy', ktorzy twierdza jak to w kraju tragicznie, po czym przeprowadzaja sie do swiezo wybudowanego domku w ladnej okolicy, gdzie nadal beda utyskiwac na biede. Nie wmawiaj mi zegos, czego nie powiedzialam. Staraj sie czytac ze zrozumieniem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2004) cogito :
Twój wcześniejszy post jest pełen uogólnień w stylu :bogacimy sie,narzekamy na biede, a najbradziej pewnie narzekaja ci, ktorym nic nie brak,- które mnie po prostu zirytowały. Osoby dobrze sytuowane powinny wypowiadać sie na ten temat z wiekszym wyczuciem aby nie urazić innych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2004) PannaNikt :
Cogito - teraz ty sie bawisz w insynuacje? Nie naleze do grupy osob budujacych sobie domek za miastem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2004) Kamil :8100001 
no tak to prawda. Sam mieszkam na wsi i mi jest lepiej niz w Tarnowie. Zobaczcie jak sie rozwija BARDZO szybko i ladnie Brzesko. Gdy przejezdzam tamtedy do Krakowa to jestem pelen podziwu. Miasto naprawde sie "rozwija" a Tarnow raczej "cofa" no to tyle.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2004) wijak :
Ciekawe co na to by powiedzieli, Kamilu mieszkańcy Brzeska. Mam pół rodziny w tym skądinad przeuroczym miasteczku, ale - łagodnie mówiąc- nie podzielają twojego "przelotnego" wrażenia. Ot, pozory mylą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl