To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Flaga narodowa w każdym polskim domu!    -   23/10/2008
Apel do mieszkańców
Wzorem lat ubiegłych, Rada Miejska w Tarnowie apeluje do mieszkańców miasta o uczczenie obchodzonego w tym roku po raz 19. w wolnej Polsce Narodowego Święta Niepodległości. Niech symbolicznym wyrazem naszej wdzięczności wobec walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość będzie gest wywieszenia flagi narodowej na naszych domach, blokach mieszkalnych, budynkach firm i instytucji” - apeluje przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Żądło. 27 i 28 października w godz. od 11:00 do 13:00 na Placu Sobieskiego będzie można za symboliczną kwotę nabyć flagi narodowe, uszyte przez młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.

W Tarnowie, mieście które jako pierwsze odzyskało niepodległość, wydarzenia towarzyszące obchodom tego święta rozpoczną się 30 października. O programie tych uroczystości i akcji Flaga w każdym domu! mówi Ryszard Żądło :

Ogloszenie
>

Dzień 11 listopada ustanowiony został jako Święto Niepodległości przez Sejm RP 15 lutego 1989r – „Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość.” Jak czytamy w apelu przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa Ryszarda Żądły, nawołującego w imieniu Rady do licznego udziału w uroczystościach upamiętniających święto: ”W bieżącym roku święto 11 listopada będzie miało szczególny charakter, jaki nadaje mu 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. (...) Tarnów był pierwszym w gronie miast, pionierów niepodległości na ziemiach polskich. 30 października 1918r. Rada Miejska na wniosek burmistrza Tadeusza Tertila uchwaliła, iż „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch.” Natomiast w nocy z 30 na 31 października dokonał się w mieście przewrót wojskowy, w wyniku którego około godz. 8:00 rano Tarnów był wolny od władzy austriackiego zaborcy. Przytoczone fakty historyczne należą do chwalebnych epizodów w dziejach naszego miasta i winny stać się dla nas, Tarnowian, powodem do dumy”.

W kolportowanej na ulicach miasta ulotce znajdujemy także przypomnienie, iż polska flaga oficjalnie została uznana jako symbol narodowy w 1919 roku – rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Są to barwy pochodne od herbu państwa. Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny pole tarczy herbowej. Biel i czerwień są od 1831 roku naszymi barwami narodowymi. Wtedy to ”Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, którą winni się łączyć wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.” (dodać tu należy, że barwy biała i czerwona po raz pierwszy za narodowe uznane zostały 3 maja 1792r.)

Od redakcji
Nasza redakcja również zachęca do udziału w obchodach Święta Niepodległości i poprzedzającej go specjalnej uroczystości w Tarnowie, jaką zaplanowano 30 października. Osobiście mamy świadomość, iż lata PRL skutecznie zraziły Polaków do udziału w tego rodzaju uroczystościach. Niemało trudu także w ostatnich latach poświęciły różne środowiska by zohydzić i obśmiać znaczenie słów takich jak patriotyzm, powinność, obowiązek, tożsamość, czy tradycja, skutecznie przekonując wielu, iż manifestowanie patriotyzmu, czy prezentowanie postawy dumy narodowej, są niegodne nowoczesnego, cywilizowanego człowieka. A przecież na całym świecie, w Niemczech, w Ameryce, poczucie tożsamości narodowej, państwowej, poczucie jedności, są o wiele mocniej i radośniej niż u nas akcentowane właśnie podczas „niemodnych”, „nienowoczesnych” w naszym mniemaniu uroczystości patriotycznych. Pokażmy i my, że mimo różnych zakrętów historii, mimo obecnych różnic w poglądach politycznych czy innych, pamiętamy o tym, że przecież jesteśmy wszyscy Polakami; pokażmy własnym – nic dziś nas nie kosztującym przykładem – że pamiętamy o naszych przodkach, że pielęgnujemy własną narodową i kulturową tożsamość, historyczną ciągłość, obudźmy i zamanifestujmy nasz patriotyzm, pokazując że mamy dość powodów, by być z naszej polskości dumni.
M. Poświatowski, P.Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 12:56:48
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html