Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Flaga narodowa w każdym polskim domu!    -   23/10/2008
Apel do mieszkańców
Wzorem lat ubiegłych, Rada Miejska w Tarnowie apeluje do mieszkańców miasta o uczczenie obchodzonego w tym roku po raz 19. w wolnej Polsce Narodowego Święta Niepodległości. Niech symbolicznym wyrazem naszej wdzięczności wobec walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość będzie gest wywieszenia flagi narodowej na naszych domach, blokach mieszkalnych, budynkach firm i instytucji” - apeluje przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Żądło. 27 i 28 października w godz. od 11:00 do 13:00 na Placu Sobieskiego będzie można za symboliczną kwotę nabyć flagi narodowe, uszyte przez młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.

W Tarnowie, mieście które jako pierwsze odzyskało niepodległość, wydarzenia towarzyszące obchodom tego święta rozpoczną się 30 października. O programie tych uroczystości i akcji Flaga w każdym domu! mówi Ryszard Żądło :

Ogloszenie

Dzień 11 listopada ustanowiony został jako Święto Niepodległości przez Sejm RP 15 lutego 1989r – „Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość.” Jak czytamy w apelu przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa Ryszarda Żądły, nawołującego w imieniu Rady do licznego udziału w uroczystościach upamiętniających święto: ”W bieżącym roku święto 11 listopada będzie miało szczególny charakter, jaki nadaje mu 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. (...) Tarnów był pierwszym w gronie miast, pionierów niepodległości na ziemiach polskich. 30 października 1918r. Rada Miejska na wniosek burmistrza Tadeusza Tertila uchwaliła, iż „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch.” Natomiast w nocy z 30 na 31 października dokonał się w mieście przewrót wojskowy, w wyniku którego około godz. 8:00 rano Tarnów był wolny od władzy austriackiego zaborcy. Przytoczone fakty historyczne należą do chwalebnych epizodów w dziejach naszego miasta i winny stać się dla nas, Tarnowian, powodem do dumy”.

W kolportowanej na ulicach miasta ulotce znajdujemy także przypomnienie, iż polska flaga oficjalnie została uznana jako symbol narodowy w 1919 roku – rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Są to barwy pochodne od herbu państwa. Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny pole tarczy herbowej. Biel i czerwień są od 1831 roku naszymi barwami narodowymi. Wtedy to ”Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, którą winni się łączyć wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.” (dodać tu należy, że barwy biała i czerwona po raz pierwszy za narodowe uznane zostały 3 maja 1792r.)

Od redakcji
Nasza redakcja również zachęca do udziału w obchodach Święta Niepodległości i poprzedzającej go specjalnej uroczystości w Tarnowie, jaką zaplanowano 30 października. Osobiście mamy świadomość, iż lata PRL skutecznie zraziły Polaków do udziału w tego rodzaju uroczystościach. Niemało trudu także w ostatnich latach poświęciły różne środowiska by zohydzić i obśmiać znaczenie słów takich jak patriotyzm, powinność, obowiązek, tożsamość, czy tradycja, skutecznie przekonując wielu, iż manifestowanie patriotyzmu, czy prezentowanie postawy dumy narodowej, są niegodne nowoczesnego, cywilizowanego człowieka. A przecież na całym świecie, w Niemczech, w Ameryce, poczucie tożsamości narodowej, państwowej, poczucie jedności, są o wiele mocniej i radośniej niż u nas akcentowane właśnie podczas „niemodnych”, „nienowoczesnych” w naszym mniemaniu uroczystości patriotycznych. Pokażmy i my, że mimo różnych zakrętów historii, mimo obecnych różnic w poglądach politycznych czy innych, pamiętamy o tym, że przecież jesteśmy wszyscy Polakami; pokażmy własnym – nic dziś nas nie kosztującym przykładem – że pamiętamy o naszych przodkach, że pielęgnujemy własną narodową i kulturową tożsamość, historyczną ciągłość, obudźmy i zamanifestujmy nasz patriotyzm, pokazując że mamy dość powodów, by być z naszej polskości dumni.
M. Poświatowski, P.Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(24-10-2008) voitek :
Może by tak zacząć od przedszkola wpajać patiotyzm(robienie chorągiewek,ktylionów itd).A póżniej z mamą i tatą tak przygotowane dziecko bieże udział w manifestacji patriotycznej.A ja widzę w święta narodowe pełne McDonaldy,markety a na mszy w Bazylice Katedralnej i pod Grobem Nieznanego Żołnieża delegacje zprzymusu,młodzież większości z przymusu i kilkadziesiąt osób starszych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2008) haha :
Flagi ? akurat wtdy kiedy ma byc Kaczynski w Tarnowie czyz to nie zbieg okolicznosci ? widac komus bardzo zalezy zeby pokazac jak to Tarnow i jego mieszkancy trzymaja sie tradycji !! Wszystko na pokaz i tylko na chwile ! brak slow

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2008) do haha :
taka akcja jest co roku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2008) Maciek :
do: haha - wez sie ucisz z takimi teoriami spiskowymi bo sie chlopie kompromitujesz. Nikt nie wywiesza flagi dla Kaczora tylko dla uczczenia pamieci osob ktore walczyly o wolnosc Polski, chocby po to zeby tacy "filozofowie" jak ty mogli teraz bez skrepowania pisac co im slina na jezyk przyniesie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-10-2008) KArol :
Wizyty Kaczyńskiego w naszym mieście to kompletna kompromitacja, więc niechże sobie przyjeżdża jak najczęściej. Warto popatrzeć, jak wybrani "aktywiści" zadają naiwne (wszystkie trzy) pytanka, a potem brakuje czasu na inne pytania z sali, bo Prezio się bardzo spieszy. Tylko czekam, jak na konferencji prasowej nie zjawi się nikt z lokalnych dziennikarzy po tym, jak ostatnio potraktowano przedstawicieli mediów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-10-2008) Tarnowianin :
Zaskoczyła mnie ta informacja z WYPRZEDZENIEM o przyjeżdzie Kaczyńskiego do Tarnowa. COŚ się KROJI. Zawsze mówiono nam że:był, odbyło się itp. Może faktycznie to już wybory? a może tylko wazelina? Ciekawe kto znów na tym zyska a kto straci. Historię należy uczyć i wpajać od maleńkiego a nie na pokaz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl