To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Powiat ma studium   -   24/10/2003
Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Powiatu Ziemskiego Tarnowskiego po raz pierwszy zaprezentowano studium potencjału gospodarczego powiatu tarnowskiego. - Na jego opracowanie nie wydaliśmy ani złotówki, bo pieniądze pochodzą z Banku Światowego - twierdzą władze starostwa.

Ogloszenie

Studium obejmuje swoim zasięgiem wszystkich 16 gmin tworzących powiat tarnowski. W dokumencie zostały zebrane różnego rodzaju dane dotyczące na przykład infrastruktury technicznej, rynku pracy, bezrobocia na danym terenie i wielu, wielu innych.
- Posłużą diagnozie stanu, na podstawie której zaproponujemy dopiero stosowne działania - mówi Jacek Fitt, jeden z ekspertów, którzy pracują w siedmioosobowym zespole opracowującym powiatowe studium.
Według Urszuli Gacek, dzięki studium możliwe będzie wskazanie kierunków, w których warto w powiecie tarnowskim inwestować. Jej zdaniem, jest to bardzo ważna informacja zarówno dla władz powiatowych starostwa ziemskiego, jak też dla poszczególnych gmin, a może nawet przede wszystkim dla samych przedsiębiorców.
- Niektórym z mieszkańców może się wydawać, że jest to kolejne niepotrzebne opracowanie - mówi Urszula Gacek, która jest też jednym z ekspertów zatrudnionych przy wykonaniu studium. - Powiedzmy, któryś ze stolarzy posiadających swój zakład stolarski w Żabnie może zapytać, co on zyska na takim studium. A może jednak zyska. Być może okaże się, że zamiast krzeseł opłaca mu się produkować na przykład palety.

Opracowanie studium powiatowego potencjału pilotowało Stowarzyszenie Regiony Wspólnej Europy - Małopolska, którego prezesem jest Jacek Pilch. Wczoraj dość pokaźnych rozmiarów gotowy już dokument dostarczył on na posiedzenie zarządu powiatowego, ale jak podkreśla, to jeszcze nie koniec programu, w ramach którego studium powstało.
Studium finansowane jest z pieniędzy pochodzących z Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Opracowywane było od połowy sierpnia. Prace mają się zakończyć przed końcem grudnia wskazaniem kierunków i branż, w które warto na danych terenach powiatu inwestować.
Jak mówi Urszula Gacek, już teraz widać, że obszar powiatu ziemskiego tarnowskiego jest zróżnicowany. Na pewno w lepszej sytuacji są gminy położone przy drodze 4E40, gdzie znacznie łatwiej o inwestorów.
- Pozostałe gminy często błądzą i brak im dobrego pomysłu, a utworzenie parku przemysłowego na ich terenie często takim pomysłem po prostu nie jest - mówi Urszula Gacek.
Według Mirosława Banacha, członka Zarządu Powiatu Ziemskiego Tarnowskiego, starostwa nie byłoby stać we własnym zakresie na opracowanie takiego studium, gdyż jest to koszt rzędu od 80 do 100 tysięcy zł. - Była to pierwsza możliwość tak głębokiego zdiagnozowania stanu powiatu - podkreśla Banach. Dodaje, że odbędą się także warsztaty gospodarcze dla przedsiębiorców, których pierwszą część zaplanowano na 29 października. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 12, 2024 23:46:44
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html