Trzecioligowe rozgrywki koszykarzy zainaugurowane    -   27/10/2008
Tarnowski basket nie umarł
W niedzielne popołudnie, na parkiety koszykarskie powrócili koszykarze tarnowskiej Unii. Niestety z koszykarskiego nieba, spadliśmy w otchłań trzecioligową i nie jesteśmy się z niego podnieść. Brak kasy sprawił, że pod okiem trenera Janusza Stawarza, w rozgrywkach trzecioligowych występują młodzi zawodnicy tarnowscy. Pierwszy mecz rozegrany został 12 października w Gorlicach, gdzie tarnowianie ulegli tamtejszemu Glinikowi. W ten weekend – tarnowianie doznali drugiej porażki, z Siemaszką Piekary, grając na własnym parkiecie.

>
W Tarnowie zapowiada się kolejny sezon na przetrwanie basketu. Niegdyś hala „Jaskółki” zapełniona dwoma tysiącami kibiców, emocjonujące pojedynki ekstraligowe. Niezapomniane zwycięstwa po dogrywkach ze Śląskiem Wrocław, nikłe porażki oraz ostatnie pogromy. Były chwile radości oraz smutku.
Po latach wielkiej koszykówki zostały jedynie wspomnienia kibiców, którzy tak czynie dopingowali swoich ulubieńców. Pamiętna grupa „SWALLOWS ‘02”, podczas każdego z rozgrywanych meczów, starała się czynnie i barwnie dopingować zawodników do walki. Nawet podczas „małżeństwa” z Wisłą, nie pozostawili swojej drużyny w biedzie.

Teraz należy wszystko budować od początku. Brakuje pieniędzy na skonstruowanie zespołu i wyjście z trzecioligowego podwórka. Sezon 2008/2009 jest po raz kolejnym walką o awans. Trener Janusz Stawarz ma do dyspozycji grupę młodych i ambitnych zawodników, którzy przechodzili przez kolejne grupy wiekowe, grając z jaskółką na koszulce.
W pierwszym pojedynku, który rozegrany został w 12 października w Gorlicach, tarnowska Unia uległa tamtejszemu Glinikowi 75:80 (16:19, 23:21, 20:24, 21:11). Ambitnie grający zawodnicy Unii cały czas dorównywali rywalowi, a wynik oscylował wokół remisu. Jeszcze na dwie minuty przed końcem meczu, na tablicy wyników był remis, lecz zabrakło sił na końcówkę meczu.
Punkty dla Unii zdobyli: Wenz 28, Piska 13, Stawarski 12, Dawiec 10, Porębski 5, Ciuruś 4, Łaszewski 3, Ciesielski 0, Płuska 0.

W niedzielne popołudnie, meczem na własnym parkiecie zainaugurowali rozgrywki trzecioligowe tarnowscy koszykarze. Na własnym parkiecie podejmowali drużynę Siemaszki Piekary. Scenariusz meczu był podobny do tego rozegranego w Gorlicach. Cały czas wynik oscylował wokół remisu, a w czwartej kwarcie, na trzy minuty przed końcem meczu, Uniści prowadzili dziesięcioma punktami. Wtedy też coś popsuło się w grze tarnowian i zamiast zwycięstwa, mecz przegrali jednym punktem. Na dwie sekundy przed końcem spotkania zawodnik gości trafił i druga porażka stała się faktem.
UNIA TARNÓW – SIEMASZKO PIEKARY 80:81 (16:18, 20:21, 23:19, 21:23)
Punkty dla Unii zdobyli: Stawarski 20, Dawiec 19, Płuska 14, Wenz 8, Kowalski 8, Piska 6, Białas 3, Ciesielski 2.

Sezon trzecioligowy podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym zostaną rozegrane mecze, między sześcioma zespołami występującymi w III lidze.