Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pod znakiem niepodległości    -   31/10/2008
Listopad w KIK
Fakt, iż Tarnów 90 lat temu był pierwszym wolnym polskim miastem oraz wzgląd na inne tradycje niepodległościowe i militarne, wpłynął w pewnym stopniu także na program spotkań tarnowskiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej. Pośród różnych propozycji znalazły się w nim dwa wykłady – „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” Kazimierza Bańburskiego oraz „Cmentarze wojenne I wojny światowej na ziemi tarnowskiej” Ryszarda Żądło. Niepodległościowy charakter ma również wydawany przez KIK biuletyn. Ale w listopadzie nie zabraknie innych propozycji – wśród nich uwagę zwraca ciekawie zapowiadający się wykład poświęcony... krajowi Basków.

Ogloszenie
>

W biuletynie tym znajdujemy m.in. tekst „Droga Tarnowa do niepodległości”. Jak czytamy ”Już 28 maja 1917 r. na zebraniu Sejmowego Koła Poselskiego w Krakowie, poseł PSL „Piast” Włodzimierz Tetmajer złożył, przyjętą jednogłośnie bez żadnych zastrzeżeń rezolucję, która głosiła m.in. iż: „Koło sejmowe stwierdza, że jedynym dążeniem Narodu Polskiego jest odzyskanie niepodległej zjednoczonej Polski z dostępem do morza”. Uczestnik tego wydarzenia Wincenty Witos tak w swoim pamiętniku opisał nastroje ludności Krakowa po przyjętej rezolucji: „Tłumy ludności zebrane przed magistratem, gdy podano zapadłe uchwały, prawie oszalały z radości, wznosząc okrzyki na cześć zjednoczonej Polski – Koła Polskiego, w pierwszym rzędzie posła Tetmajera, stronnictwa ludowego i różnych wybitniejszych i więcej znanych posłów.(...)”. Tak więc nastroje wszystkich warstw społecznych były przyjazne dążeniom niepodległościowym i to nie tylko w Krakowie. Właściwie takie nastroje zapanowały w całej zachodniej Galicji. Już 4 czerwca burmistrz Tarnowa, Tadeusz Tertil składa Radzie Miejskiej sprawozdanie w sprawie rezolucji Tetmajera. Wydarzenia takie ożywiają aktywność polityczną społeczeństwa w Galicji, a tym samym dążenia niepodległościowe. (..)”
Opisana została także historia budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza w Tarnowie, którego idea narodziła się bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej. ”(...) W 1925 r. doszło do wydarzenia, które poruszyło miejscową opinię i sprawę budowy pomnika postawiło w centrum zainteresowania. W nocy z 20 na 21 czerwca anonimowy ofiarodawca złożył pod pomnikiem Adama Mickiewicza na pl. Kazimierza Wielkiego płytę z wizerunkiem orła w koronie i napisem „ NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLSKIEMU POLEGŁEMU ZA OJCZYZNĘ 1914-1920”. Wiadomość o tym błyskawicznie rozeszła się po mieście i od rana napływać zaczęły pod pomnik grupy mieszkańców składających kwiaty i wieńce. Pierwsze złożyli legioniści i pod pomnikiem w krótkim czasie wyrosła piramida 32 wieńców i wielkiej ilości wiązanek a wartę honorową zaciągnęli sokoli, harcerze i strażacy. W południe nadeszła kompania honorowa 16 pp. wraz z orkiestrą i gronem oficerów. (...)” Ostatecznie pomnik wykonano kilka lat później, zaś uroczystość jego odsłonięcia odbyła się w niedzielę 28 czerwca 1931 r. i połączona została z olbrzymią manifestacją.

Program KIK na listopad
Wszystkie wydarzenia, o ile nie jest to zaznaczone inaczej, odbywają się w Klubie Inteligencji Katolickiej – Rynek 24

4 listopada, wtorek, godz. 18:00 - poprzedzony Mszą Świętą wykład ks. dr Ryszarda Banacha „Błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko – Apostoł Bożego Miłosierdzia”.
10 listopada, poniedziałek, godz. 18:00 - „W szkole Św. Pawła” – wykład ks. dr Marka Kluzy „Święty Paweł – Apostoł Nadziei”.
13 listopada, czwartek, godz. 18:00 - „Jan Paweł II uczy modlitwy słowem i przykładem” – wykład ks. bp dr Władysława Bobowskiego.
14 listopada, piątek, godz. 17:00 – tarnowska Katedra - Klubowa godzina cichej adoracji Najświętszego Sakramentu
15 listopada, sobota, godz. 17:00 - „Piękne Madonny, śliczne Anioły” – otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby ceramicznej Eugeniusza Molskiego.
17 listopada, poniedziałek, godz. 18:00 - „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” – wykład mgr Kazimierza Bańburskiego.
18 listopada, wtorek, godz. 18:00 - poprzedzony Mszą Świętą wykład dr Jakuba Pawlikowskiego pt. „Kraj Basków – zapomniana kultura, nieznana historia i współczesny konflikt”.
25 listopada, wtorek, godz. 18:00 - poprzedzony Mszą Świętą wykład i prezentacja multimedialna Ryszarda Żądło, kierownika Biura Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie pt. „Cmentarze wojenne I wojny światowej na tarnowskiej ziemi”.
27 listopada, czwartek, godz. 18:00 - w ramach cyklu „Dbajmy o zdrowie” wykład lek. med. Marty Owczyńskiej, dyrektor Centrum Medycznego „Kolmed” w Tarnowie i mgr Anny Błaszczyk – Tyszki, asystent Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie pt. „Procesy starzenia się organizmu”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947