To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowy listopadowy cykl w Millennium Studio    -   03/11/2008
Zła Szkoła
W każdej większej grupie uczniów znajdzie się przynajmniej jeden fizycznie i psychicznie słabszy, niedopasowany. Klasowe osiłki wiedzą wtedy dobrze co z takim fantem zrobić. W drastycznych przypadkach uczeń traci życie. I dopiero wtedy, milcząca, przyzwalająca na przemoc klasa, budzi się z letargu. Nie tylko polska szkoła od lat cierpi na uwiąd pedagogiczny i edukacyjny. Padają ostatnie autorytety belferskie, a przemoc między uczniami jest sprawą właściwie oczywistą. Paradoksalnie wygrywa na tym dobre kino, bo to wszystko, co niepokoi, przeraża, albo budzi niezdrową fascynację w realu, często okazuje się mocnym, wizyjnym materiałem dla demaskatorskiego reżysera. W ostatnich latach pojawiło się zatem co najmniej kilka znakomitych filmów poruszających ten temat. Ta seria zaczęła się od wybitnego, nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, „Słonia” Gusa Van Santa, z kolei w ostatnich miesiącach, osobliwie na polskich ekranach, możemy mówić wręcz o zbawiennej epidemii filmów poświęconych takiej tematyce. Stąd też w Millennium Studio pojawia się nowy, listopadowy cykl „Zła szkoła”. 17 listopada zobaczymy w nim estoński dramat „Nasza klasa”, zaś 24 listopada – niemiecką „Falę”.

Ogloszenie

W każdej większej grupie uczniów znajdzie się przynajmniej jeden fizycznie i psychicznie słabszy, niedopasowany. Klasowe osiłki wiedzą wtedy dobrze co z takim fantem robić. I robią swoje. A z każdym kopniakiem, wyzwiskiem czy poniżeniem, ofiara na zawsze traci nie tylko pewność siebie, ale także wiarę w to, że kiedykolwiek zostanie zaakceptowana. W drastycznych przypadkach traci także życie. I dopiero wtedy, milcząca, przyzwalająca na przemoc klasa, budzi się z letargu. Poniewczasie. Identyczne historie rozgrywają się w każdej szkole.
Nie tylko polska szkoła od lat cierpi na uwiąd pedagogiczny i edukacyjny. Padają ostatnie autorytety belferskie, a przemoc między uczniami jest sprawą właściwie oczywistą. Paradoksalnie wygrywa na tym dobre kino, bo to wszystko, co niepokoi, przeraża, albo budzi niezdrową fascynację w realu, często okazuje się mocnym, wizyjnym materiałem dla demaskatorskiego reżysera. W ostatnich latach pojawiło się zatem co najmniej kilka znakomitych filmów portretujących nie tyle degenerację szkolnictwa, co stupor emocjonalny bardzo młodych ludzi - niepotrafiących już współodczuwać, współczuć, okazywać litość.
Ta seria zaczęła się od wybitnego, nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, „Słonia” Gusa Van Santa, z kolei w ostatnich miesiącach, osobliwie na polskich ekranach, możemy mówić wręcz o zbawiennej epidemii filmów poświęconych takiej tematyce.
Dlatego właśnie – w listopadzie – ZŁA SZKOŁA w Millennium STUDIO – piszą organizatorzy studyjnego mini – cyklu.
Wszystkie, jednorazowe (!) projekcje w kinie Millennium, ul. Traugutta 1, o godz. 20:00. Cena biletów – 10 zł na każdy seans.

”Nasza klasa” – 17 listopada
Joosep, chłopak cichy, spokojny i aż nadmiernie potulny, ma ciężkie życie w szkole - właściwie wszyscy jego koledzy z licealnej klasy znęcają się nad nim. I oto pewnego dnia jeden z jego dotychczasowych dręczycieli Kaspar zmienia front i staje się jego obrońcą. To z kolei bardzo nie podoba się "przywódcy stada" i głównemu prześladowcy Andersowi. Konflikt zaczyna eskalować...
Dramat, Estonia, reż. Ilmar Raag

”Fala” – 24 listopada
Niemcy. Mając do wykonania tygodniowy projekt, nauczyciel Rainer Wenger proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu, by dzięki niemu mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Zaczyna się swoista gra z podziałem na role z tragicznym zakończeniem. W ciągu kilku dni wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi społecznej przeradzają się w prawdziwy ruch: Falę.
”Film pokazuje, jak łatwo zainfekować się złem. (...) Młodzi ludzie nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w rzeczywistości, która oczekując od nich wiele, nie daje w zamian pewności na odniesienie sukcesu (niekoniecznie finansowego) oraz satysfakcji. I dlatego, szukając budzącej się indywidualności, nastolatkowie są podatni na manipulację. Marzą o odnalezieniu mistrza, który pokierowałby ich krokami we właściwą stronę. Tyle że „mistrzowie” często okazują się cynikami, hochsztaplerami, albo nieudacznikami. Ale na powrót do pionu jest już za późno.
Książka „Fala” Mortina Rhue cieszy się w Niemczech niesłabnącą popularnością, a jakiś czas temu została wpisana na listę lektur obowiązkowych. Pisarz odtwarza w niej autentyczny eksperyment, który przeprowadził ze swoimi uczniami w 1967 roku, a następnie przetworzył w literackie sprawozdanie, kalifornijski nauczyciel, William Ron Jones. (...) Jak wiemy, podobne, zawsze dwuznaczne moralnie, eksperymenty powtarzane są co jakiś czas. Trudno nie pamiętać w tym kontekście o sławnym „eksperymencie więziennym” – przeprowadzonym w 1971 roku przez Philipa Zimbardo na Uniwersytecie Stanforda na grupie ochotników (studentów) symulujących relacje społeczne między więźniami a strażnikami, na podstawie którego Oliver Hirschbiegel nakręcił w 2001 film „Eksperyment”. „Fala” niesie jednak ze sobą dodatkowy, niepokojący aspekt. Nieprzypadkowo akcja filmu rozgrywa się w Niemczech. W trakcie pierwszej, jeszcze zupełnie niewinnej lekcji Reinera na temat autokracji, uczniowie mówią, że nie mają ochoty słuchać więcej wykładów o groźbie faszyzmu. „Nie czuję się winny za grzechy mojego dziadka” – mówi leniwy hiphopowiec. Czyżby? Teza Gansela jest dotkliwa. Bardzo niewiele potrzeba, żeby wróciły wszystkie demony przeszłości. (...)”
- pisał w „Dzienniku” – dodatek „Kultura” Łukasz Maciejewski.
Reżyseria: Dennis Gansel.

UWAGA KONKURS!
Mamy po jednym, podwójnym, bezpłatnym zaproszeniu na każdy z wymienionych wyżej seansów. Zaproszenia można otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule hasła MILLENNIUM – ZŁA SZKOŁA. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). W przypadku filmu „Nasza klasa” rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu seansu, 17 listopada o godz. 12:00; podobnie w przypadku filmu „Fala” – zwycięzca wylosowany zostanie 24 listopada o godz. 12:00. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, December 11, 2024 06:03:45
IP          : 18.97.9.170
Browser     : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html