To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejne sto lat dla Miejskiej Biblioteki Publicznej    -   09/11/2008
Jubileusz MBP
Już sto lat funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, powstała dzięki hojności mieszkańców miasta. MBP prowadzi kilkanaście filii, ma imponujący księgozbiór, w którym nie brak starodruków; współpracując z innymi instytucjami i organizacjami prowadzi działalność kulturalną i oświatową, także dla najmłodszych, organizuje wystawy, spotkania, wykłady, działają przy niej kluby dyskusyjne i literackie. 7 listopada okrągły jubileusz miał swój finał w Sali Lustrzanej, gdzie wręczono odznaczenia państwowe i medale jubileuszowe; nie zabrakło przy tej okazji wykładu prof. Franciszka Ziejki „Dzieje walk o prochy Juliusza Słowackiego”, monologu „Kordiana na Mont Blanc” w wykonaniu Artura Dziurmana (Teatr Stary w Krakowie) oraz koncertu muzyki klasycznej.

Posłuchaj, czego tarnowskiej książnicy życzyłaby dyrektor MBP Janina Kania oraz jak postrzega pozycję biblioteki pośród innych instytucji prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała :

Ogloszenie
>

Patronat nad jubileuszowymi uroczystościami sprawowali: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ryszard Ścigała – Prezydent Miasta Tarnowa, Mieczysław Kras – Starosta Powiatu Tarnowskiego.
Warto także zaznaczyć, że jubileuszowi towarzyszą m.in. okolicznościowe wystawy; z tej okazji rozpoczęto również modernizację powstałej w 1996 roku witryny internetowej MBP – ma zostać dodana także wersja dla osób niedowidzących. Strona jest przejrzysta i funkcjonalna, znajdziemy na niej m.in. wykaz ciekawszych zbiorów i kolekcji, dostępne w sieci zbiory zdigitalizowane, w tym czasopisma sprzed ponad stu lat, wydawnictwa własne w formacie pdf; pożytecznym instrumentem jest także wyszukiwarka, za pomocą której można poruszać się on-line po katalogach księgozbiorów – i to nie tylko tych tarnowskich.
Ponadto, w ostatnim czasie Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznał Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie wyróżnienie w konkursie na najlepszy program obchodów „Tygodnia Bibliotek 2008”.

Dyrektor MBP Janina Kania zapytana, czego by życzyła bibliotece na następne sto lat, odpowiada, iż przede wszystkim nowego budynku, które spełniałby te wszystkie funkcje, które może spełniać nowoczesna biblioteka – siedziba główna MBP mieści się bowiem w adoptowanej na ten cel kamienicy przy ul. Krakowskiej. My również przyłączamy się do tych życzeń, tak, aby ta niedoceniana chyba w Tarnowie instytucja, mogła również prowadzić działalność wystawienniczą, kulturalną i edukacyjną na większą skalę, na co nie pozwalają jej obecne możliwości lokalowe. A swoją drogą, szkoda że adaptacja Młyna Szancera okazała się projektem nierealnym – wydaje się, że przynajmniej pod względem powierzchni mógłby on spełnić zarówno potrzeby Biblioteki, jak i Galerii Miejskiej BWA. Póki co MBP życzymy kolejnych, udanych 100 lat!
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, July 20, 2024 18:21:28
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html