To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nietypowe szkolenie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie    -   10/11/2008
Self–adwokaci
Cechą dorosłości jest możliwość wpływania na swoje życie i osobiste występowanie w swoich sprawach. Większość osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie z tego prawa korzystać bezpośrednio, choć wymaga to opanowania wielu trudnych umiejętności, odwagi, orientacji w prawach i życiu społecznym, a także wspierania przez osobę życzliwą i kompetentną. Self-adwokatura - to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stają się oni rzecznikami własnych spraw. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w bieżącym roku organizowało cykl szkoleń dla self-adwokatów, w których brało udział sześcioro uczestników warsztatów tarnowskiego oddziału PSOUU.

Ogloszenie

”Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem. Często wynika to z niedoceniania ich umiejętności. Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji, popełniania błędów i uczenia się sprawowania większej kontroli nad własnym życiem.

Ruch self-adwokatów narodził się w USA, rozwija się na całym świecie, w Europie istnieje EPSA - "Europejska Platforma Self-Adwokatów" – organizacja skupiająca stowarzyszenia self-adwokatów z całej Europy.
W cyklu szkoleń dla self-adwokatów organizowanych przez PSOUU, w ciągu mijającego roku, brało udział sześcioro uczestników naszego Warsztatu. Były to trzy pięciodniowe wyjazdy: dwa do Łucznicy i jeden do Giżycka
- pisze Bogumiła Harbuz, odpowiedzialna za realizacje projektu w Tarnowie.
Szkolenia miały następujące tematy:
„Prawa i obowiązki obywatelskie”- młodzi ludzie dowiedzieli się, że są równi wobec prawa, ze dotyczy ich Konstytucja, że mogą uczyć się i pracować,jak wszyscy inni obywatele. W czasie tego szkolenia wzięli tez czynny udział w wyborach.
„Obywatele korzystają z instytucji państwowych” - szkolenie dotyczyło pojęcia społeczeństwa, norm społecznych, możliwości zrzeszania się. Młodzi ludzie uczyli się tez jak szukać pracy, jak pisać CV, jak założyć swoje konto.
„Wystąpienia publiczne” - na tym szkoleniu każdy z jego uczestników przedstawiał przygotowaną wcześniej przez siebie prezentację Pt. ”Historia mojego życia”.
Wszystkie szkolenia połączone były z warsztatami artystycznymi, młodzież poznawała technikę pracy w pracowniach: ceramicznej i wikliniarskiej. Nie obeszło się tez bez wspólnych zabaw, dyskusji w pokojach, spacerów.

Dwoje liderów tych szkoleń z Tarnowa zostało zaproszonych do udziału w „Warsztatach Medialnych” w czasie których uczyli się jak zabierać głos w publicznych wystąpieniach, jak udzielać wywiadu, a także jak go przeprowadzać; podjęta została tez próba zrealizowania filmu o nich samych.
Z kolei w dniu 19 maja 2008 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Mam prawo mieć swoje zdanie i decydować”, poruszająca takie zagadnienia jak godność, rozwój i niezależność osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W panelu dla self-adwokatów, ze swoim krótkim referatem wystąpiła delegatka z tarnowskich warsztatów. Podczas konferencji sami self-adwokaci opowiedzieli o swoich dokonaniach i walce o godność. Wszyscy zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność uświadamiania pełnosprawnym osobom, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie zasługują na równe traktowanie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, May 21, 2024 11:34:59
IP     : 3.215.16.238
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html