Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nietypowe szkolenie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie    -   10/11/2008
Self–adwokaci
Cechą dorosłości jest możliwość wpływania na swoje życie i osobiste występowanie w swoich sprawach. Większość osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie z tego prawa korzystać bezpośrednio, choć wymaga to opanowania wielu trudnych umiejętności, odwagi, orientacji w prawach i życiu społecznym, a także wspierania przez osobę życzliwą i kompetentną. Self-adwokatura - to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stają się oni rzecznikami własnych spraw. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w bieżącym roku organizowało cykl szkoleń dla self-adwokatów, w których brało udział sześcioro uczestników warsztatów tarnowskiego oddziału PSOUU.

Ogloszenie

”Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem. Często wynika to z niedoceniania ich umiejętności. Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji, popełniania błędów i uczenia się sprawowania większej kontroli nad własnym życiem.

Ruch self-adwokatów narodził się w USA, rozwija się na całym świecie, w Europie istnieje EPSA - "Europejska Platforma Self-Adwokatów" – organizacja skupiająca stowarzyszenia self-adwokatów z całej Europy.
W cyklu szkoleń dla self-adwokatów organizowanych przez PSOUU, w ciągu mijającego roku, brało udział sześcioro uczestników naszego Warsztatu. Były to trzy pięciodniowe wyjazdy: dwa do Łucznicy i jeden do Giżycka
- pisze Bogumiła Harbuz, odpowiedzialna za realizacje projektu w Tarnowie.
Szkolenia miały następujące tematy:
„Prawa i obowiązki obywatelskie”- młodzi ludzie dowiedzieli się, że są równi wobec prawa, ze dotyczy ich Konstytucja, że mogą uczyć się i pracować,jak wszyscy inni obywatele. W czasie tego szkolenia wzięli tez czynny udział w wyborach.
„Obywatele korzystają z instytucji państwowych” - szkolenie dotyczyło pojęcia społeczeństwa, norm społecznych, możliwości zrzeszania się. Młodzi ludzie uczyli się tez jak szukać pracy, jak pisać CV, jak założyć swoje konto.
„Wystąpienia publiczne” - na tym szkoleniu każdy z jego uczestników przedstawiał przygotowaną wcześniej przez siebie prezentację Pt. ”Historia mojego życia”.
Wszystkie szkolenia połączone były z warsztatami artystycznymi, młodzież poznawała technikę pracy w pracowniach: ceramicznej i wikliniarskiej. Nie obeszło się tez bez wspólnych zabaw, dyskusji w pokojach, spacerów.

Dwoje liderów tych szkoleń z Tarnowa zostało zaproszonych do udziału w „Warsztatach Medialnych” w czasie których uczyli się jak zabierać głos w publicznych wystąpieniach, jak udzielać wywiadu, a także jak go przeprowadzać; podjęta została tez próba zrealizowania filmu o nich samych.
Z kolei w dniu 19 maja 2008 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Mam prawo mieć swoje zdanie i decydować”, poruszająca takie zagadnienia jak godność, rozwój i niezależność osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W panelu dla self-adwokatów, ze swoim krótkim referatem wystąpiła delegatka z tarnowskich warsztatów. Podczas konferencji sami self-adwokaci opowiedzieli o swoich dokonaniach i walce o godność. Wszyscy zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność uświadamiania pełnosprawnym osobom, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie zasługują na równe traktowanie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl