To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Promocja katalogu i spotkanie z Małgorzatą Markiewicz    -   12/11/2008
Finisaż „Niewidzialnego miasta”
Galeria Miejska BWA zaprasza w dniu 18 listopada o godz. 18:00 na finisaż wyjątkowej wystawy „Niewidzialne miasto”. Piszemy „wyjątkowej”, albowiem jest ona okazją do debaty o przestrzeni publicznej, debaty na temat tego, do kogo ona należy i kto ją tworzy. Finisażowi towarzyszyć będzie promocja katalogu i spotkania z Małgorzatą Markiewicz – artystką młodego pokolenia, działającą w przestrzeni miejskiej, której prace stanowią ciekawy kontekst dla idei projektu „Niewidzialne miasto”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Sekcja Sztuki Nowoczesnej prezentujących dokonania najciekawszych młodych polskich twórców.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy: celem realizowanego także w innych miastach projektu „Niewidzialne miasto” było stworzenie fotograficznej dokumentacji oddolnych, twórczych działań mieszkańców – w tym wypadku Tarnowa i okolic. Fotografie, zgłaszane na konkurs (przede wszystkim przez amatorów) mogły przedstawiać nietypowo zaprojektowane i urządzone przydomowe ogródki i balkony, niekonwencjonalne ozdoby okien, drzwi i bram, pomysłowe ogrodzenia, innowacyjne pojazdy i wynalazki ułatwiające codzienne życie, amatorsko wykonaną architekturę mieszkalną, place zabaw dla dzieci oraz stworzone w nieprzyjaznych miejscach kluby i agory. Praktycznie w wielu przypadkach część nadsyłanych fotografii przedstawiała bardziej ciemne, wstydliwe, czasem zabawne, na co dzień nie dostrzegany zaułki i meandry miejskiej – nie tylko architektury.
Tarnowski konkurs stanowił część ogólnopolskiego projektu stworzonego przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów. Na internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl) zebrano do tej pory setki zdjęć przedstawiających różnorodne formy przekształcania przestrzeni polskich miast przez ich mieszkańców. „Niewidzialne miasto” jest w zamierzeniu twórców projektem kroczącym. Rozpoczęto go w lutym 2008 roku od prezentacji dokumentacji zdjęciowej wykonanej w Poznaniu, ale szybko dołączyły się kolejne miasta, takie jak Łódź, Trójmiasto, Wrocław, Białystok czy Toruń.

Punktem wyjścia dla projektu „Niewidzialne miasto” było proste spostrzeżenie, że miasto nie jest wytworem architektów, urbanistów czy władz miejskich, ale przede wszystkim żyjących w nim jednostek, których codzienne działania, czasem drobne gesty i interwencje w tkankę architektoniczną najbliższego otoczenia, zamieniają czysto fizyczną przestrzeń w miejsce nasycone znaczeniami, emocjami, pamięcią i osobistymi doświadczeniami. Ta codzienna, oddolna działalność mieszkańców jest bardzo często ignorowana i niezauważana, choć odgrywa ona podstawową rolę w społecznym i kulturowym wytwarzaniu miasta, w nadawaniu mu specyficznego charakteru i kształtowaniu jakości życia w jego obrębie. Projekt ma pokazać przejawy tego rodzaju aktywności, które są niedoceniane w swoich konsekwencjach, przez co stają się niewidzialne, chociaż na ich przejawy można natknąć się na każdym kroku.
Drugie spostrzeżenie ważne dla projektu „Niewidzialne miasto” związane jest z gwałtownymi przemianami, którym podlegają dziś duże polskie miasta, a które można nazwać globalną normalizacją. Istotą tych zmian jest wypieranie, zwłaszcza z centralnych terenów miejskich, wszelkich form nieformalnej, oddolnej aktywności mieszkańców przez silnie sprofesjonalizowane przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym, administracyjnym i politycznym. Upodobnianie się dużych polskich miast do zachodnich metropolii, które jest rezultatem tych przekształceń, wiąże się więc bardzo często z odbieraniem ich mieszkańcom, kulturowym wykorzenieniem i podporządkowaniem miejskiego życia przede wszystkim celom ekonomicznym. Dokumentacja fotograficzna składająca się na tworzoną bazę przedstawia więc nie tylko niewidzialne, ale również ginące miasto. Jak piszą organizatorzy, w ich przekonaniu warto to „ginące miasto” prezentować nie tylko dlatego, że powoli i systematycznie ono znika, ale również dlatego, że proces ten jest dobrą okazją do dyskusji o tym do kogo miasta należą, komu i czemu powinna służyć ich przestrzeń, kto powinien decydować o sposobach jej zagospodarowywania i wyglądzie.

Galeria Miejska BWA, 18 listopada., godz. 18:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, December 11, 2024 06:08:23
IP          : 18.97.9.170
Browser     : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html