To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Andrzejkowy wieczór z Mozartem w MCK    -   17/11/2008
Cosi fan tutte...
"Cosi fan tutte jak cudowna bańka mydlana mieni się barwami bufonady, parodii, autentycznego i udawanego uczucia. A do tego dochodzi jeszcze barwa czystego piękna”. Mościckie Centrum Kultury zaprasza 30 listopada o godz. 18:00 na Wieczór z Mozartem – opera „Tak czynią wszystkie czyli Szkoła kochanków” wykonana zostanie przez Orkiestrę, Balet i Chór Opery Krakowskiej w oryginalnej, włoskiej wersji językowej, z tłumaczeniem libretta na język polski na tablicy świetlnej. Mamy jedno podwójne zaproszenie na ten wyjątkowy muzyczny spektakl dla inTARnautów.

Ogloszenie
>

Po premierowym przedstawieniu Cosi fan tutte w wiedeńskim Teatrze Dworskim, z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem Lorenzo da Ponte, słynny niemiecki aktor Friedrich Ludwig Schröder stwierdził, że utwór Mozarta: "dyskredytuje wszystkie niewiasty, nie może się więc podobać kobiecej części widowni i dlatego nie będzie miał powodzenia". Na szczęście okazał się złym prorokiem. Napisaną na zamówienie cesarza Józefa II operę wystawiono w tamtym sezonie dziesięć razy, a dziś ten tytuł należy do grona najczęściej grywanych na świecie oper. Jak głosi anegdota, temat libretta zasugerował osobiście sam cesarz jako aluzję do prawdziwej historii, która wydarzyła się w XVIII-wiecznym Wiedniu. Dwaj młodzi mężczyźni wystawiają na próbę wierność swoich kochanek. Czy można przewidzieć, jak zakończy się tak odważny eksperyment?

W ocenie „Cosi fan tutte” podkreślono przede wszystkim włoski charakter dzieła, różnorodne odcienie komizmu muzycznego tkwiące w komediowym gatunku opery buffo. Dzieło to wyraźnie odbiega ludycznym charakterem od pozostałych, ale przez to urzeka swoją innością i wdziękiem; Mozart, uciekając od bolesnej dla niego realności życia, sięgnął po ekspresję oczyszczoną, delikatną, kameralną. W rzeczywistości tematem opery jest miłość, której tak bardzo potrzebował sam kompozytor. A muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta była "pokarmem miłości".
Po skomponowaniu „Don Giovanniego” w 1787 roku, Mozart milczał przez dwa lata jako twórca operowy z powodu braku konkretnego zamówienia. Jesienią 1789 roku kompozytor wraz z librecistą Lorenzo da Pontem otrzymali nowe zadanie: cieszące się powodzeniem "Wesele Figara" skłoniło prawdopodobnie cesarza Józefa II do złożenia kuszącej oferty na napisanie opery buffa. Tematu do opery dostarczyć miało autentyczne ponoć wydarzenie z kręgu wiedeńskiej arystokracji. Zalążkiem akcji posłużył zakład starego cynika (Don Alfonso) z dwoma młodymi oficerami ( Guglielmo i Ferrando), że ich narzeczone (Fiordiligi i Dorabella), na których honor i wierność gotowi byli przysięgać, zostaną doprowadzone do "upadku" w ciągu 24 godzin, i to każda przez narzeczonego drugiej!
Żadne chyba dzieło Mozarta nie wywołało tylu kontrowersji, a nawet ataków z pozycji świętej racji moralnej (powód - frywolna treść!). Wagner twierdził, że do złego, niepełnowartościowego libretta nie można skomponować dobrej muzyki. Twórca "Tristana" pominął jednak fakt, że libretto Lorenzo da Pontego jest zegarmistrzowsko dopracowane w szczegółach, a akcja opery konsekwentnie rozwija się na przyjętym a priori planie dramaturgicznym, w aurze wesołości i wysublimowanego komizmu. I jest to przecież dzieło ansamblowe: kompozytor i librecista dysponowali tutaj zaledwie sześcioma figurami, zgrabnie ustawiając je i przesuwając w tej iście szachowej grze! Należy także pamiętać słowa samego Mozarta: "Bezwzględnie trzeba, aby w operze poezja była posłuszną córką muzyki Muzyka króluje i każe zapomnieć o reszcie".

Czas trwania: 2 godz. 30 min.
2 akty, 1 przerwa
Obsada:
* Fiordiligi Edyta Piasecka-Durlak, Anna Wierzbicka
* Dorabella Agnieszka Cząstka, Monika Lendzion, Anna Milewska-Janiszewska
* Despina Marta Boberska, Katarzyna Oleś-Blacha
* Guglielmo Mariusz Godlewski, Grzegorz Pazik
* Ferrando Tomasz Krzysica, Konrad Włodarczyk, Adam Zdunikowski
* Don Alfonso Dariusz Machej, Piotr Miciński
* Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej

Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej; kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk, reżyseria: Eva Buchmann, scenografia: Annetje de Jong, kostiumy: Ruth Keller, przygotowanie chóru: Ewa Bator. Czas trwania: 2 godz. 30 min (dwa akty). Cena biletu – 50 zł. Rezerwacja: 014 633 46 00 (sekretariat), 014 633 46 21.
Mecenas Kultury - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
MCK, ul. Traugutta 1, 30 listopada godz. 18:00

UWAGA KONKURS!
Mamy jedno podwójne, bezpłatne zaproszenie na koncert. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule hasło: MCK. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Zaproszenia trafią do rąk dwóch osób, które losowane będą w niedzielę 30 XI o godz. 11:00 z grona osób, jakie nadeślą nam do tego czasu swoje zgłoszenia.
Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, July 20, 2024 18:50:08
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html