To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  "Z cyklu Osobowości” - wielki aktor nie tylko w aktorskich rolach    -   18/11/2008
Weekend z Wojciechem Pszoniakiem
Mościckie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie przy udziale mecenasów: Azotów Tarnów i Restauracji Tatrzańska zapraszają na kolejną odsłonę „Z cyklu Osobowości” - niekonwencjonalnych spotkań z wybitnymi postaciami świata kultury i sztuki, które zainaugurowano w ubiegłym miesiącu spotkaniem z Jerzym Skolimowskim. Podczas najbliższego weekendu, 21, 22 i 23 listopada tarnowianie będą mieli okazję spotkać się z Wojciechem Pszoniakiem, jednym z najciekawszych i najwybitniejszych polskich aktorów, smakoszem życia, sztuki, Paryża i francuskiej kuchni. To człowiek o wielu twarzach i różnorodnych odcieniach osobowości. W Mościckim Centrum Kultury zaprezentuje się nie tylko jako aktor teatralny i filmowy. Opowie o swoich pasjach, o muzyce, której słucha i obrazach, które podziwia. Będziemy tez mogli poznać jego przyjaciół i niezwykłe zamiłowania kulinarne.

Ogloszenie


Wojciech Pszoniak to jeden z najbardziej niezwykłych talentów aktorskich. Debiutował w 1968 roku w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego wyreżyserowanej przez Konrada Swinarskiego. Lata 70 to Pszoniak zarówno wybitny aktor teatralny, w rolach tak ważnych jak choćby w "Locie nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Powszechnym, jak i niezwykły aktor filmowy. Najbardziej znane filmy z jego udziałem z tego czasu to między innymi: "Wesele", "Piłat i inni", "Ziemia obiecana". Międzynarodową karierę filmową rozpoczął rolami w "Blaszanym bębenku" Volkera Schlöndorffa i "Dantonie" Andrzeja Wajdy. Od 1982 roku Wojciech Pszoniak mieszka w Paryżu, grając w teatrze i w filmie. Jego najważniejsze osiągnięcia to "Ubu Król" w reżyserii R. Topora, "Sklep na rogu ulicy" w Teatrze Montparnasse oraz "Pracownia krawiecka" w Teatrze Hérbetot. W latach 90. Wojciech Pszoniak coraz częściej zaczął pojawiać się w Polsce, wzbudzając paroksyzm śmiechu w "Kolacji dla głupca" lub prawdziwe wzruszenie w "Pracowni krawieckiej". Od lat jego kunszt docenia krytyka i publiczność teatralna Polski, Anglii, Francji oraz wszyscy kinomani, którzy zetknęli się z filmami z jego udziałem.
- To nie takie proste być aktorem. W gruncie rzeczy to wielkie ryzyko – zwykł mawiać.

Spektakl teatralny, pokazy filmowe, wernisaż wystawy, koncert to doskonała okazja do spotkania z artystą, którego zasługi dla polskiej kultury trudno przecenić, aby w sposób bezpośredni przekonać się, za co lubimy Pszoniaka, artystę, ale i obywatela świata. Na program „ Z cyklu Osobowości” złoża się się poza monodramem w wykonaniu aktora i mini-przeglądem jego filmów również muzyka, której Wojciech Pszoniak słucha – „Motion Trio” a także malarstwo, które uwielbia – obrazy Andrzeja Dudzińskiego. Weekend zakończy się degustacją specjalnych dań przygotowanych przez Restaurację Tatrzańską według przepisów mistrza Pszoniaka.

Oto pełen program listopadowej odsłony "Z cyklu Osobowości” - Wojciech Pszoniak :

Jean-Pierre Dopagne "Belfer" - monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka
Przekład - Bogusława Frosztęga
Reżyseria - Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy - Irena Biegańska
"Belfer" to dramat prosty, bez autorskiego wdzięczenia się, zaskakujący niespodziewanymi zwrotami akcji. Napisany po mistrzowsku i zagrany w taki sam sposób przez Wojciecha Pszoniaka. Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. "Belfer" to opowieść profesora liceum, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla nieprzystosowanej młodzieży. Rozkochany w literaturze i teatrze marzyciel o tkliwej duszy, staje oko w oko z pogardą dla nauki i jakichkolwiek autorytetów. Nie poddaje się jednak, traktując sytuację jako nowe wyzwanie i rozpoczynając grę, w której graczami są: on i jego uczniowie. W kulminacyjnym momencie okaże się jednak, że nauczyciel wcale nie musi stać na przegranej pozycji. A rozwiązanie, po które sięga, jest szokujące. "Belfer" to monodram, który opisując mikrokosmos, jakim jest szkoła daje pod rozwagę wartość społeczeństwa. Monodram jest zarazem wzruszający i okrutny, śmieszny i przerażający. Przejmujący.
Duża Scena Mościckiego Centrum Kultury, 21 listopada, godz. 19.00

Motion Trio
(koncert w ramach ArtFest 2008)
"Motion Trio" to znany już w całej Europie zespół trzech doskonałych akordeonistów, którzy z wirtuozerią wykonują utwory własne, ale także kompozycje wielkich mistrzów muzyki klastycznej i popularnej. Wystąpią po raz pierwszy w Tarnowie. "Motion Trio" - założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza - leadera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Trio drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych tworząc zdumiewającą muzykę. Zespół tworzą: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn
Duża Scena Mościckiego Centrum Kultury, 22 listopada, godz. 17.00

"Duże obrazy Andrzeja Dudzińskiego" - wernisaż wystawy przygotowanej przez Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie.
Wystawa malarstwa Andrzeja Dudzińskiego to duże obrazy nie pokazywane jeszcze w Tarnowie. Dudziński na wielkoformatowych płótnach przedstawia nam swój świat pełen aluzji, postaci pełnych podtekstów i znaczeń, które doskonale znamy z jego twórczości. Jak to powiedział kiedyś Franciszek Starowieyski, to, co maluje Dudziński nie posiada tylko i wyłącznie walorów czysto artystycznych, Dudziński buduje swoje obrazy na bazie potężnego zaplecza intelektualnego, w jakie jest „wyposażony”.
Andrzej Dudziński zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką prasową i fotografią od 40 lat. Studia ukończył na ASP w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni Henryka Tomaszewskiego. W latach 1970-1972 mieszkał w Londynie, gdzie współpracował z pismami undegroundu: „OZ", „Ink", a także „Frendz" i „Time Out". Po powrocie do Polski szybko ustalił swoje nazwisko między innymi dzięki ptakowi Dudi, kontestującemu, co tydzień w „Szpilkach". Stale współpracował z „Literaturą", „Kulisami" i „Polityką", projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie z żoną) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją. W 1977 roku został zaproszony do Stanów Zjednoczonych na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen w Kolorado. Postanowił przedłużyć swój pobyt i zamieszkał na stałe w Nowym Jorku. Podjął współpracę z czołowymi pismami amerykańskimi, jak: „The Atlantic Monthly", „The Boston Globe", „Newsweek", „The New York Times", „Playboy", „Rolling Stone", „Vanity Fair", „The Washington Post", „Time". W czerwcu 2001 r. uhonorowany tytułem „Honorowy Obywatel Sopotu”. W 2009 roku będzie obchodzić jubileusz czterdziestolecia pracy twórczej.
„…żeby zbliżyć się do malarstwa Dudzińskiego, należy najpierw „wygumować” z pamięci jego użytkową działalność, żarciki osadzone w społeczno-politycznym sosie, i w ogóle zapomnieć o jego statusie satyryka. Dopiero wówczas można dostrzec zalety jego malarskich kompozycji, smakować ich plastyczną jakość, uruchamiając przy tym fantazję i intuicję, poszukując skojarzeń, bawiąc się aluzjami do różnych artystycznych zjawisk” - pisała Monika Małkowska, krytyk sztuki.
Foyer - Mościckiego Centrum Kultury

"Kuchnia według Wojtka Pszoniaka, Wojtek Pszoniak według Andrzeja Dudzińskiego"
Wieczór autorsko-towarzyski
Restauracja Tatrzańska, 22 listopada, godz. 20.30

Mini-przegląd filmów z udziałem Mistrza:
"Danton" - reż. Andrzej Wajda,
"Piłat i inni" - reż. Andrzej Wajda,
"Pracownia krawiecka" - reż. Wojciech Pszoniak
Kino na Antresoli Mościckiego Centrum Kultury, 23 listopada, godz. 16.00

UWAGA KONKURS !
Mamy po dwa podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl BELFER i sobotni koncert Motion Trio. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule hasło: MCK BELFER (jeśli chcecie obejrzeć monodram) lub MCK MOTION TRIO (jeśli chcecie uczestniczyć w koncercie). W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Zaproszenia trafią do rąk dwóch osób, które losowane będą w piątek, po godz. 14:00 z grona osób, jakie nadeślą nam do tego czasu swoje zgłoszenia.
Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 10:02:43
IP          : 3.149.230.44
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html