To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W piątek kardynał wystąpi z otwartym wykładem "Wychowanie do wartości"    -   20/11/2008
Kardynał Grocholewski w Tarnowie
Na zaproszenie Biskupa Tarnowskiego - Wiktora Skworca, w Tarnowie przebywa kardynał Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego w Watykanie, światowej sławy uczony, znawca prawa kanonicznego. Jednym z głównych powodów wizyty "watykańskiego ministra oświaty" jest sprawa powstania Akademii Tarnowskiej. Mają ją utworzyć Wydział Teologiczny Sekcja Tarnów Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Wydział Filologii Polskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. W piątek o godzinie 15.00 w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej 10 odbędzie się kolejne otwarte spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego. W trakcie spotkania kardynał Grocholewski wygłosi wykład zatytułowany „Wychowanie do wartości”.

Posłuchaj, co wizycie kardynała mówi Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej biskup Wiktor Skworc :

Ogloszenie
>

- To będzie historyczna wizyta - ocenia biskup Wiktor Skworc - Jestem przekonany, że zaowocuje rozwojem środowiska naukowego i teologicznego. Ponieważ dążymy do utworzenia w Tarnowie uczelni akademickiej, ta wizyta może przyczynić się do realizacji tego planu - mówi bp ordynariusz.

Kardynał Zenon Grocholewski przyjechał do Tarnowa już w środę wieczorem. W czwartek rano odprawił Mszę św. w Wyższym Seminarium Duchownym. Uczestniczyć w niej będą wykładowcy i alumni. Kardynał spotka się także z profesorami Wydziału Teologicznego i WSD. O godzinie 16.00 poświęci nową aulę i zainauguruje rok akademicki na Wydziale Teologicznym PAT Sekcja Tarnów. Wygłosi także wykład „Życie duchowe w centrum formacji kapłańskiej”. W uroczystości wezmą także udział rektorzy seminariów duchownych m.in z Rzeszowa, Przemyśla i Sandomierza, rektorzy szkół wyższych i władze samorządowe.

W piątek 21 listopada kardynał zwiedzi tarnowską Starówkę oraz najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Przed południem rozpocznie się jego wizyta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. O godzinie 15.00 w Sali Lustrzanej kardynał Grocholewski wygłosi wykład "Wychowanie do wartości". Organizatorem spotkania jest Tarnowskie Towarzystwo Naukowe (szerzej o tym wydarzeniu i TTN w dalszej części tekstu). W spotkaniu wezmą udział m.in dyrektorzy szkół katolickich, szkół im. Jana Pawła II i szkół im. Świętych i Błogosławionych. O godzinie 18.00 w tarnowskiej katedrze kardynał będzie przewodniczył Mszy św. i wygłosi homilię. Do udziału w uroczystości zaproszeni są przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Po Mszy o 19.30 odbędzie się koncert chóru Pueri Cantores Tarnovienses.

Ks. Kard. Grocholewski to jeden z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza 550 publikacji w 12 językach. W 1999 roku papież Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, czyli urzędu watykańskiego, zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki.
Przypomnijmy, że wykład inauguracyjny „Nie zapomnieć mowy ojców” podczas pierwszego otwartego spotkania TTN wygłosił Prof. Franciszek Ziejka, polski uczony, historyk literatury polskiej, w latach 1999-2005 rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drugi wykład w ramach TTN zatytułowany „Prawo a wartości” wygłosił wybitny znawca prawa kanonicznego, doktor teologii, profesor zwyczajny nauk prawnych, wieloletni dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ATK oraz prorektor, a w latach 1981-1987 rektor ATK w Warszawie (obecny Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) Ks. Prof. Remigiusz Sobański.

Jak mówi Prof. Kazimierz Wiatr, Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego – Kolejne już spotkanie jest jedną z kilku form działalności TTN, którego głównym celem jest promocja społeczeństwa wiedzy na Ziemi Tarnowskiej oraz współtworzenie środowiska akademickiego i wspieranie powstania Akademii Tarnowskiej. Zapraszamy do Tarnowa osoby wyjątkowe i wybitne, których życiorysy i dorobek są imponujące. Chcemy naszym gościom pokazać to miasto i środowisko akademickie oraz zaprosić do współpracy. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym niezwykłym spotkaniu.

Tarnowskie Towarzystwo Naukowe powstało w maju 2007 roku. Spotkanie założycieli miało miejsce w tarnowskim Ratuszu. W statutowych celach organizacji zawarto dążenie do rozwoju i konsolidacji środowisk naukowych Tarnowa, powołanie periodyku, który mógłby prezentować dokonania pracowników i studentów tarnowskich uczelni oraz stworzenie szans rozwoju najzdolniejszym studentom przez włączenie ich w badania naukowe. Szansą na zapoczątkowanie w Tarnowie tego typu działań są środki, które na te cele w najbliższych latach przeznaczyła Unia Europejska. Jednym z zadań Towarzystwa jest też dążenie do tego, by badania naukowe prowadzone w tarnowskich pracowniach, mogły być wdrażane w gospodarce Ziemi Tarnowskiej. Ważnym aspektem powstania TTN było również wsparcie rozwoju życia naukowego na tarnowskich uczelniach.

Tarnowskie Towarzystwo Naukowe chce także przybliżać środowisko badawcze studentom. Stopniowo wprowadzane będą konkursy na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską oraz magisterską i doktorską.

Powołanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego było bezpośrednio związane ze staraniami prowadzącymi do powstania Akademii Tarnowskiej. Realizację tego przedsięwzięcia wspiera powołany w marcu 2006 roku Konwent w skład którego weszli: Ks. bp dr Wiktor Skworc, Prof. Kazimierz Wiatr, Senator RP, Prof. Adam Juszkiewicz, ówczesny Rektor PWSZ oraz Ks. Prof. Michał Heller.
Do niewątpliwych sukcesów na polu dążeń do powstania Akademii Tarnowskiej należy zaliczyć należy przede wszystkim budowanie atmosfery zrozumienia i poparcia tego przedsięwzięcia w społeczeństwie Ziemi Tarnowskiej i całego województwa. Konkretnym tego dowodem jest uzyskanie środków finansowych na rozbudowę kampusu planowanej Akademii Tarnowskiej, zarówno w budżecie państwa jak również w środkach Unii Europejskiej. Tarnowskie Towarzystwo Naukowe wspiera Urząd Miasta Tarnowa.
Akademia Tarnowska ma być uczelnią drugiego stopnia akademickiego, gdzie młodzi ludzie mogliby uzyskiwać tytuł magistra a także doktora. Obecnie, osoby studiujące w Tarnowie teologię, mogą uzyskiwać tytuły magistra i doktora, takiego prawa nie mają jeszcze studenci państwowej uczelni. Gdy władze PWSZ również spełnią konieczne warunki i otrzymają stosowne pozwolenie, możliwe będzie połączenie wydziałów i utworzenie Akademii Tarnowskiej. Ostateczna decyzja o powołaniu uczelni należy do rządu i parlamentu.
Taką zmianę muszą zaaprobować także władze kościelne w Watykanie.

Zredagowano na podstawie Diecezjalnego Serwisu Informacyjnego i informacji prasowej Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego.
Rozmowę z biskupem Wiktorem Skworcem przeprowadziła Ewa Biedroń.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, December 10, 2024 05:32:38
IP          : 18.97.9.169
Browser     : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html