Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   XI Festiwal Muzyki Odnalezionej   -   30/4/2004
„Kwartet Drohobycki” w składzie 2 akordeony guzikowe, skrzypce i bandura wystąpi dzisiaj o godz.17.00 w Kościele Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, inaugurując w regionie już XI Festiwal Muzyki Odnalezionej. Impreza, która swoim zasięgiem znowu obejmie kilkanaście miast i miejscowości Polski południowowschodniej swoje korzenie wywodzi z Tarnowa i ziemi tarnowskiej. A to za sprawą dwojga wspaniałych muzyków i pomysłodawców imprezy -Teresy Kaban i Henryka Błażeja (oboje na zdj.) z tarnowskiej Agencji "Inter-Art".

Ogloszenie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się on od roku 1994, obecnie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komisji Kultury przy Wspólnocie Europejskiej w Brukseli.

Kilka koncertów festiwalowych będą mogli usłyszeć tarnowscy melomani i mieszkańcy regionu tarnowskiego również w tym roku.

W programie dzisiejszego koncertu znajdą się m.in. : odnaleziony i zrekonstruowany niedawno Koncert na orkiestrę G.B. Pergolesi’ego w specjalnym układzie na nietypowy kwartet. Poza tym „Suita gotycka” L. Belmana, „Concerto grosso” A. Vivaldi’ego oraz utwory dobrze znane w nietypowym układzie m.inn. „ Eine kleine Nachtmusik” W.A. Mozarta czy „Zima” z cyklu „Pory roku” A. Vivaldi’ego.

Jutro, 1 maja o godz. 19.00 w Wojniczu zaprezentują się w Kościele św. Leonarda soliści Filharmonii Lwowskiej z cyklem pieśni Ave Maria poprzednich stuleci. W programie : niedawno odnalezione we Lwowie pieśni kompozytorów polskich (Otto Mieczysława Zukowskiego, Jana Zukowskiego) oraz największych uznanych i zapomnianych kompozytorów poprzednich stuleci : L. Cherububiniego, A. Warłamowa, J. Faure, A. Stradelli, L. Luzzi’ego....

2 maja kolejny festiwalowy koncert zawita do Dębna. O godz. 17.30 w Kościele Św. Małgorzaty wystąpi męski oktet wokalny „Sonorus” z Ukrainy występujący bez akompaniamentu instrumentalnego (w programie m.in.: sakralne utwory M. Werbitskiego, D. Bortniańskiego, Ch. Christowa, M.Werbickiego, O. Archangielski’ego, A. Gnatyszyna oraz anonimowych kompozytorów XVII i XVIII w.).

3 maja w Brzesku w kościele Najśw. Marii Panny o g. 19.45 ze specjalnym koncertem muzyki sakralnej wystąpią : Natalia Cygalyk, Leslawa Błyszczak, Wiktor i Jerzy Czumak. W programie m.in: „Muzyczne perełki” XVIII i XIX w. A. Stradelli, A. Vivaldie’go, F. Mendelssohna, J.S. Bacha, G.Ph. Haendla.

6 maja Festiwal zawita do Tarnowa. W Sali Lustrzanej o godz. 19.00 zaprezentuje się Wolfgang Mayer-Christiana Grill - mistrzowski duet wiolonczelowo-fortepianowy z Austrii (w programie: m.in. zrekonstruowany niedawno Ph.M. Schmutzer senior, Ph.M. Schmutzer jr oraz F. Couperin).
Koncert połączony będzie z otwarciem wystawy malarstwa J. Taupe’go, przy uczestnictwie Konsula Generalnego Austrii

9 maja o godz. 18.00 Festiwal powróci do Sali Lustrzanej raz jeszcze. Tym razem z nadzwyczajnym recitalem fortepianowym V. Ianuzzi’ego pt. “Pasquale Bona” - pianisty, kompozytora i nauczyciela kompozytorów - mistrzów opery włoskiej XIX w. (utwory P. Bona + G. Rossiniego, G. Donizettiego, V. Belliniego, G. Verdiego,G. Pucciniego) - mistrzów oper, którzy uczyli się u P. Bony.

Tego samego dnia w Kościele XX Filipinów o godz. 19.30 Akademicki Chór Organum i Zespół Ricercar wykonają „Kantatęa wawelską” - zrekonstruowane fragmenty utworów znalezionych na Wawelu a pisane przez kompozytorów polskich doby renesansu działających na Wawelu (Rohaczewski, Gorczycki, Mielczewski, Maxylewicz, Szarzyński, Stachowicz, Bohuslav Czernohorsky).

13 maja w tym samym Kościele XX Filipinów zaprezentuje się „Musica Historica” - zespół muzyki dawnej z Budapesztu z programem muzyki sakralnej XVI i XVII w. Węgier, Czech, Polski, Austrii. Jako instrumentarium występują m.inn. viola da gamba, lutnia, kobza, kanun, lira kotbowa, dudy, szaz, flety proste, wiolonczela barokowa, fidula.
Dzień później 14 maja ten sam zespół w wiśnickim Ratuszu o godz. 19.00 wystąpi z programem muzyki rycerskiej i dworskiej (w programie : utwory anonimowe rycerskie, dworskie m.in. z Kodeksu Kajońskiego sprzed 1687, ze zbiorów W. Bobowskiego - 1651, manuskryptów Vietorisza -1660, B. Balassi’ego)>

Ostatni raz festiwalowa muzyka zawita do Tarnowa 16 maja. Tego dnia o godz. 19.00 w tarnowskim Ratuszu usłyszymy Mistrzowski recital gitarowy prof. Agatino Scuderi z Sycylii - laureata prestiżowych nagród wielu miedz, festiwali muzycznych, uznanego pedagoga i wirtuoza gitary klasycznej. W programie m.in. anonimy z Sycylii z XVIII i XIX w. oraz, F. Corbetta, F. Barrios. oraz „hity” gitarowej muzyki hiszpańskiej i meksykańskiej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(30-04-2004) wijak :
a do tego jeszcze wstęp na te perełki muzyczne jest bezpłatny !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-04-2004) wijak :
oczywiście w tym sensie, że uczestnik- słuchacz nie bęedzie płacił teraz przy wejściu. Bo europodatnicy, czyli również my (bo 7 milisrdów składki też się z powietrza nie wzięło) już za to zapłaclii. Nie żebym się czepiał, bo zapowiada się nie lada gratka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-04-2004) Łoś :
Festiwal Muzyki Odnalezionej - to znaczy że ktoś tę muzykę kiedyś zgubił ? Widocznie była kiepska , na pewno sie nie wybiorę...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) PannaNikt :
A ja podziwiam organizatorow, ze od tylu juz lat chce im sie organizowac ten festiwal, i ze przekonuja do prezentowanej prez siebie muzyki nowych zwolennikow. Zazdroszcze takiej pasji i konsekwencji w jej realizacji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2004) Jurek B :delaware1@wp.pl 
Każdy powinien mieć w życiu swoją własną pasję! A ci wielcy ludzie w osobach Państwa Błażejów, którzy w latach 70-tych tak wspaniale wkomponowali się w krajobraz muzyczny Tarnowa i regionu, zasługują na nasz największy szacunek i podziw. Dzięki nim mamy się jeszcze czym poszczycić, bo tego kolejne zmiany polityczne, czy reformy terytorialne nam nigdy nie zabiorą! Rzecz jasna, że to co robią nie jest przeznaczone jedynie dla elit intelektualnych naszego regionu, ale też i dla wszystkich zainteresowanych muzyką poważną. Podziwiam szczerze!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2004) Nieobojętny :
Festiwal piękny, tylko coraz droższy... Wstępy za darmo, ale ktoś za koncert musi zapłacić... Państwo Błażejowie za pośrednictwo w organizacji imprezy wystawiają rachunki, mimo że otrzymują na ten cel pieniądze z budżetu województwa małopolskiego. Pean na cześć Państwa Błażejów, a murzyn (organizatorzy i sponsorzy dąbrowscy) - zrobili swoje i mogą odejść...? W ich imieniu dziękuję za pamięć tarnowskim "mecenasom".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl