Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Wszystko w naszych rękach   -   30/4/2004
Wejściu Polski do Unii Europejskiej towarzyszą nadzieje i obawy. Zdaniem Krzysztofa Masiuka, prezesa stowarzyszenia "Europa Nasz Dom" (wcześniej również prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Europy Środkowej z Unią Europejską), mającego siedzibę w Tarnowie, integracja jest dla nas dużą szansą, jednak tylko od nas zależy, czy ją wykorzystamy.

Ogloszenie

- Co zmieni się w Pana życiu po 1 maja?

- Pewnie jak u wszystkich niewiele. Niektórzy dużo obiecują sobie po naszym członkostwie w Unii. Liczą na napływ nieprawdopodobnych pieniędzy. Tak nie będzie. W ostatnich latach przeżywaliśmy wylew obietnic. Dzięki temu w głowie przeciętnego Polaka wejście do Unii Europejskiej kojarzy się przez pryzmat nie gruszek na wierzbie, a wierzb na gruszkach.

- No, ale te oczekiwania nie wzięły się znikąd. Ktoś je umiejętnie kreował, kogo winić za ich rozbudzanie?

- Od momentu, gdy nasza integracja stała się coraz bardziej realna, wielu polityków zaczęło wyścig obietnic - co ta Unia nam da. Prawdziwy ich wysyp mieliśmy podczas kampanii referendalnej. Owszem UE stwarza szansę m.in. dla samorządów. Będą miały okazję do zdobycia dodatkowych źródeł finansowych. Ale żeby je otrzymać, należy napisać wnioski i uruchomić całą procedurę z tym związaną. Do tego potrzebna jest odpowiednio przygotowana kadra. Obliczam, że w naszym kraju około 30 proc. gmin i miast taką posiada i może bez kompleksów ubiegać się o unijne pieniądze. To głównie te urzędy, gdzie ruchy u góry nie wiązały się z przesunięciami personalnymi.

- A czy te proporcje widoczne są w regionie tarnowskim, czy u nas też co trzeci samorząd może z sukcesem ubiegać się o pieniądze unijne?

- W czasach dawnego województwa tarnowskiego nasze gminy wyglądały dobrze pod tym względem. Teraz na tle samorządów Polski południowo - wschodniej też prezentują się nieźle. Na różnych spotkaniach, szkoleniach widać obecność władz samorządowych z naszego regionu. Na pewno bardzo dobrze w tym zakresie działają władze Brzeska czy Tuchowa.

- Czyli jak to będzie w tej Unii?

- Wszystko jest w naszych rękach. Unia Europejska nie jest wesołym bankierem rozrzucającym pieniądze. Ona pilnie strzeże swojej kasy i przekazuje ją na różne cele. Zdobycie jej wymaga dobrego przygotowania. W tym celu żądajmy aktywności urzędów. Bez dobrego wniosku nie ma pieniędzy. To nie będzie tak jak dawniej, że według rozdzielnika, Tarnowskiemu będzie się należało tyle, a tyle środków. Unia jest dla nas wielką szansą, nie możemy o tym zapomnieć. I tylko od nas zależy, jak ją wykorzystamy. (AMIZ)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 16)Dodaj komentarz
(30-04-2004) uniotoman :
A kiedy wprowadzimy zakaz palenia w pubach?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-04-2004) K :
Te wszystkie stoważyszenia na rzecz UE to jeden wielki przekręt ! Goście kręca niezle wałki , gdyż dostają pieniądze z unii , od rządu i z samorządu .Jedyne co robią to tylko piszą projekty wirtualnych , nierealnych przedsięwzięć ! Wiem co mówie gdyż sam pracuję dla takiej organizacji i nic praktycznie nie robiąc wyciągam 3 tysiace na rekę ! To pytam się ile wyciagają moi szefowie ? I to wszystko z pieniędzy ludzi płacacych drakońskie podatki .Jest to po prostu nie moralne !!! Wiem biorę w tym udział i jest mi głupio ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-04-2004) ein Reich :
Jawohl!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) FRANEK :
CO TO ZA STOWARZYSZENIE? CO ONO ROBI? KTO JE FINANSUJE? ILE MASIUK BIERZE KASY? I CO DLA NAS ZAŁATWIŁ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) taki jeden :
Ja tez pracuje w stowarzyszeniu proeuropejskim i wiekszosc przyznanych pieniedzy idzie na pensje dla pracownikow + premie dla gory. Reszte wydajemy na ulotki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) ciociaklocia :
Najwyższy czas rozejrzeć się za inną pracą, bo po 1 maja będziecie nikomu niepotrzebni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) West :
Kolega Masiukowaty dawno powinien spotkac sie panem prokuratorem ;-]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) unijny żartowniś :
Z tego co wiem to pan z tego stowarzyszenia pracuje w firmie od odzywek do włosów ;-)))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) terorysta :
Takich stoważyszeń i fundacji unijnych , ekologicznych , czy do spraw pojednania polsko-żydowskiego jest tysiące !!! Każde z nich transferuje grubą kase z kieszeni podatników . Banda darmozjadów !!! W samym Tarnowie jest kilkadziesiąt takich gangów które notorycznie wymuszają na władzach samorządowych i administracji państwowej dofinansowania dla bzdurnych i niepotrzebnych projektów .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) wolny :
Jakie pieniądze unijne????? To jest zwrot składki z tym żeby wybrać to trzeba dołorzyć z 50, 30 a może 70 %a dokładnie tyle ile se ustalą . procenciki będą ustalać w zależności od tego jak skutecznie będziemy odzyskiwać wpłacone dutki. Im skuteczniej tym większy procencik dokładki ustalą. więc nie p.....e że unia daje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2004) PannaNikt :
Pan wybaczy panie Masiuk ale panska wypowiedz to wylacznie banaly; w miescie zyskal pan sobie miano 'gwaranta niezalatwionych spraw' - jesli ktos sie udaje do pana z prosba o pomoc np. w uzyskaniu srodkow unijnych - ma jak w banku, ze ich nie uzyska. A bo to program niedobrze napisany, a bo dokumentacja niekompletna, a bo to, bo tamto; konkretnie co pan zrobil, poza 'uwalaniem' cudzych, niezlych projektow?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2004) pan Masiuk :
Nie wybacze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2004) wolny :
Tytuł to dla zmyły że niby wszystko w naszych rękach ?????? Wszystko w rękach urzędników z Brukseli ściemniaczu. To oni decydują o funduszach na co mogą być przeznaczone pieniądze. My wpłacamy i możemy odzyskać tylko na cele wyznaczone przez Bruksele. Aby odzyskać należy dołożyć. Proszę nie opowiadać głópot że unia daje. Ona tylko decyduje na co mamy wydać nasze pieniądze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2004) hubert :
Z tego co wiem to Stowarzyszenie Europa Nasz Dom robi duże imprezy w Warszawie pod patronatem Prezydenta Kwaśniewskiego.Wychodzi poza zaściankowośc tego miasta.Więc działa całkiem nieźle.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2004) cogito :
I jaki z tego pożytek ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-05-2004) Żaden :
a ludzie rwą sobie włosy z głowy i szukają nadal odpowiedzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl