To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Umarł Król, niech żyje Król   -   01/5/2004
Tarnowski Rynek wypełnił się w piątek wieczorem tłumem mieszkańców miasta, którzy chcieli powitać Unię Europejską, być świadkami historycznego momentu wejścia Polski do jej struktur lub po prostu pobawić się podczas hucznej imprezy. Przez chwilę na płycie Rynku zjawili się też ludzie żegnający polską suwerenność, niosąc symboliczną trumnę, klepsydry i znicze. Dominowała jednak zabawa i atmosfera pikniku. Punktualnie o północy na niebie ponad Ratuszem rozbłysły fajerwerki. W ten sposób Tarnów symbolicznie wszedł do Unii.

Ogloszenie

Wcześniej na płycie Rynku pojawili się m.in. motocykliści z Konfederacji "Watacha", hostessy rozdające wszystkim chętnym, głównie dzieciom, baloniki oraz chorągiewki w barwach Polski i UE. Same występy muzyczne i seria zaplanowanych na scenie konkursów sporo się opóźniły, później niż planowano pojawili się też szczudlarze, powiewający najpierw flagami nowoprzyjmowanych krajów a potem maszerujący z pochodniami. Dopiero po północy odbył się również koncert - pokaz multimedialny Roberta Kaaanana z zespołem zatytułowany "Misterium światła i dźwięku". Na wielkim płótnie na scenie oraz na niebie ponad Rynkiem pojawiły się ruchome obrazy i słupy światła a z głośników popłynęły dźwięki muzyki elektronicznej.

Uczestnicy imprezy bawili się pod sceną ale też w ogródkach piwnych i kawiarnianych, które przeżyły istne oblężenie. Prezentowano różne postawy wobec wydarzeń odbywających się na płycie Rynku i świętowanego momentu historycznego. Młodzi ludzie doskonale się bawili, nawet mimo usterek technicznych towarzyszących występom na scenie. Wiele osób dojrzałych, z którymi rozmawialiśmy nie mogło się jednak pozbyć skojarzenia tego europikniku z dawnymi pochodami pierwszomajowymi. - Te chorągiewki, te baloniki, te flagi wokół Ratusza i na kamieniczkach, ten "polityczny" cel, propaganda na scenie ... - kiwał głową jeden ze starszych panów rozmawiajacych z nami, ale zaraz dodał : - Trzeba jednak przyznać, że entuzjazm na twarzach młodzieży nie jest na pewno udawany. To dobrze, że przynajmniej oni widzą jakąś nadzieję dla siebie.

"Nadzieja" była zresztą jednym z najczęściej wymienianych słów przez mieszkańców Tarnowa rozmawiajacych ze sobą w trakcie imprezy. Większość zdaje sobie sprawę z pewnych zagrożeń i niedogodności, które przyniesie akcesja, szczególnie na początku, ale tego wieczora zdecydowanie przeważały w tłumie na Rynku nadzieje. Czy mogło być inaczej ?
Do północy dotrwało na Rynku sporo dzieci, ktore nie mogły przegapić takiej okazji, jak sztuczne ognie (pokaz trwał 10 minut). O tym, że młodzi (i nie tylko) mieszkańcy oczekiwali tej nocy głównie igrzysk przekonał się wiceprezydent Tarnowa Andrzej Sasak, któremu tuż przed północą praktycznie uniemożliwiono oficjalne powitanie wejścia kraju, w tym również Tarnowa do Unii Europejskiej.
W Unii się jednak znaleźliśmy.

Fotoreprtaż z imprezy - niebawem na stronach portalu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 18:12:28
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html